Umowy i polisy

Jak zaplanować budżet domowy?

Nie potrafisz mądrze rozplanować miesięcznych wydatków? Pod koniec miesiąca patrzysz na stan swojego konta i masz ochotę płakać? Dowiedz się, jak planować budżet domowy, by starczało Ci zarówno na stałe opłaty, jak i przyjemności.

Planowanie budżetu – od czego zacząć?

Planowanie budżetu domowego należy zacząć od stworzenia kalendarza wydatków. Możesz zrobić to w programach typu Excel bądź na zwykłej kartce papieru, którą później przywiesisz na lodówce. W planowaniu budżetu nie chodzi o to, by skrupulatnie spisywać kwoty z rachunków sklepowych. Chodzi o to, by mądrze planować swoją finansową przyszłość i być przygotowanym na wydatki, których się nie spodziewamy.

Planowanie budżetu – wydatki regularne

Po wybraniu formy planowania należy przejść do wypisania swoich przychodów netto, czyli kwoty jaką dysponujesz miesięcznie. Ważne, aby wpisać realną kwotę, która już znajduje się na Twoim koncie. Jeżeli zaczynasz planowanie budżetu w lutym – wpisz kwotę ze stycznia. Chodzi o to, by dysponować pieniędzmi, które już fizycznie posiadasz. Pensją z lutego będzie można zająć się dopiero w marcu.

Jeżeli na Twojej kartce pojawiła się już miesięczna kwota netto, możesz przejść do spisywania wydatków regularnych, czyli takich, które ponosisz co miesiąc. Do wydatków regularnych zaliczają się między innymi:

  • opłaty za mieszkanie,
  • rachunki za gaz, telefon itp.,
  • składki ubezpieczeniowe,
  • większe zakupy spożywcze,
  • raty kredytów,
  • utrzymanie samochodu bądź bilety komunikacji miejskiej.

Po podliczeniu wszystkich regularnych, comiesięcznych wydatków możesz odjąć tę kwotę od Twoich przychodów i zobaczyć, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wydatki nieregularne.

Przeczytaj także:  Co się dzieje po ogłoszeniu upadłości?

Planowanie budżetu – wydatki jednorazowe

Wydatki jednorazowe to takie, które możesz przewidzieć, ponieważ są zależne np. od miesiąca. Wiesz wcześniej kiedy należy zrobić przegląd auta, kupić karnet na zajęcia dodatkowe czy stworzyć wyprawkę szkolną dla dziecka. Wypisz wszystkie wydatki, które musisz ponieść tylko i wyłącznie w tym miesiącu i odejmij je od kwoty, która Ci została.

Planowanie budżetu – wydatki nieregularne

Oprócz wydatków stałych i jednorazowych w planowaniu należy także uwzględnić koszty wydatków nieregularnych. Zaliczają się do nich między innymi prezenty, wakacje, wizyty lekarskie, ubrania, kosmetyki itp. Jednym z lepszych sposobów na uwzględnienie ich w swoim budżecie jest oszacowanie ile rocznie wydajesz na nie pieniędzy. Jeżeli co trzy miesiące chodzisz do lekarza i wizyta ta kosztuje Cię 200 zł, to w Twoim planie powinna pojawić się kwota 800 zł rocznie. Wypisanie kosztów nieregularnych pozwoli Ci oszacować ile należy odkładać miesięcznie, by być w stanie pokryć je w całości.

Jak oszczędzać?

Jeżeli zastanawiasz się jak mądrze planować swój budżet, to zapewne głównym Twoim celem jest comiesięczne odkładanie sobie określonej sumy pieniędzy, czyli oszczędzanie. Jeżeli odejmiesz od kwoty początkowej wszystkie sumy wydatków regularnych i nieregularnych to zostanie Ci to, co możesz zaoszczędzić. Te pieniądze powinny być co miesiąc odkładane w jedno miejsce. W przeciwnym razie, szybko je wydasz na pozornie błahe rzeczy. Warto zatem ustalić sobie cel oszczędzania np. nowy samochód, weekendowy wyjazd, wyposażenie mieszkania i wytrwale do niego dążyć.

Domowy budżet i oszczędzanie

W planowaniu budżetu bardzo ważna jest systematyczność i dokładność. Jeżeli nie uwzględnisz jakiegoś wydatku, pod koniec miesiąca możesz niemile się zaskoczyć. Do planowania należy podejść poważnie i poświęcić temu dużo uwagi. Staranny plan zapewnić Ci komfort psychiczny i pozwoli zapanować nad wydatkami. Dzięki temu uda Ci się opłacać stałe rachunki, a także będzie Cię stać na przyjemności.

Przeczytaj także:  Dlaczego warto korzystać z kantorów online?
Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Martyna

    22 lutego 2019

    Jeśli chodzi o planowanie budżetu, spoko o tym pisze finansowy ninja. Polecam jego książkę. 🙂

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,