Sport Trening sportowy

Skok na bungee – jak się przygotować?

Skok na bungee należy z pewnością do sportów ekstremalnych. Osoby, które decydują się na taki krok powinny przede wszystkim być tego pewne, co więcej powinny być świadome tego, że nie każdy może sobie pozwolić na taki wyczyn, a szczególnie osoby z chorym sercem. Jak się przygotować do skoku na bungee?

Skoki na bungee – czy są bezpieczne?

Skoki na bungee (błędnie pisane często “skoki na bandzi”, “skoki bandzi” czy “skok na bungi”) to jeden ze sportów ekstremalnych, który polega na wykonaniu skoku z dużej wysokości na specjalnej, elastycznej linie. Tego typu zabawa często dostępna jest na różnego rodzaju imprezach masowych czy festiwalach jako jedna z dodatkowych atrakcji. Aktywność ta mrozi krew w żyłach postronnych widzów. Dlatego też wiele osób zadaje sobie pytanie, czy skakanie na bungee jest bezpieczne. Warto wiedzieć, że przy organizacji tego typu rozrywki bezpieczeństwo traktowane jest priorytetowo. Ogólne ryzyko wystąpienia wypadku jest bardzo niskie. Dlaczego? Przede wszystkim:

  • lina do skoku na bungee jest bardzo wytrzymała i posiada certyfikaty potwierdzające jakość; przed użytkiem poddawana jest na testach dużo większym obciążeniom niż podczas skoku,
  • jeżeli obawiasz się silnego szarpnięcia, musisz wiedzieć, że każda lina jest również odpowiednio rozciągliwa, dzięki czemu nie odczujesz skutków nacisku podczas końcowej fazy skoku,
  • każda lina przed skokiem jest odpowiednio dobierana do użytkownika (długość, grubość oraz uwzględnienie wagi skoczka).

Skok na bungee a zdrowie – dla kogo ten sport jest odpowiedni?

Wiesz już, że skoki na bungee są bezpieczne dla Twojego życia. Warto teraz dowiedzieć się, kto powinien decydować się na ten rodzaj aktywności. Sport ten uprawiać może tak naprawdę każdy, kto ukończył 16 lat. Odpowiedni wiek, wygląd, sylwetka, stan fizyczny czy wzrost nie są brane pod uwagę. Istnieją jednak pewne ograniczenia i przeciwskazania, przez które niektóre osoby nie powinny decydować się na skoki na bungee. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • ciężkie wady serca,
  • choroby sercowo-naczyniowe,
  • schorzenia i uszkodzenia kręgosłupa,
  • epilepsja,
  • schorzenia układu ruchu,
  • zbyt duża waga (około 150 kg i wyżej).
Przeczytaj także:  Strój piłkarza - z czego się składa?

Pierwszy skok na bungee – jak się przygotować?

Jak przygotować się do skoku na bungee? Oczywiście powinniśmy odpuścić sobie tego dnia syte posiłki i picie, ponieważ w trakcie skoku może zdarzyć się nieprzyjemny wyrzut zawartości żołądka.

Co więcej, stojąc już na podeście i przygotowując się do skoku, nie powinniśmy zbyt długo zastanawiać się nad tym, czy skoczyć, czy nie, ponieważ im dłużej rozmyślamy, tym trudniej jest zawsze skoczyć. 

Wchodzimy i skaczemy – jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Wiele osób za pierwszym razem pomimo uprzedniego zdecydowania się na skok zaczyna panikować. W takiej sytuacji nie patrzymy w dół, tylko robimy krok, nic więcej. Uczucie zrobienia kroku w powietrzu jest zwykle bardzo dziwne, jednak po dotknięciu ziemi jesteśmy dumni z tego, że nam się udało, że nie poddaliśmy się pomimo targających nami uczuciami na górze.

Marzenie skoku na bungee 

Ogromny zastrzyk adrenaliny, jak również ekstremalne doznania dla wielu osób są tym, czego pragną przez całe swoje życie. Dlatego też skok na bungee opinie są tak pozytywne. Trzeba niemałej odwagi, żeby zdecydować się na skok, jednak wielu śmiałków na całym świecie próbuje zmierzyć się z niecodziennym wyzwaniem, jakim jest skok na bungee. 

Skoki ze spadochronem, nurkowanie, lot balonem czy bungee należy do najbardziej niebezpiecznych, ale za to wyjątkowych wydarzeń, w których warto wziąć udział, jeśli czujemy, że jest to spełnienie naszych marzeń i chcemy tego dokonać za życia.

Avatar

EduInfo

About Author

3 Comments

  1. Avatar

    Jola

    6 stycznia 2016

    Na bungee skakałam już dwa razy – to coś niezwykłego. Teraz szukam jakiejś innej atrakcji, prawdopodobnie zdecyduje się na lot w tunelu aerodynamicznym w Lesznie.

  2. Avatar

    Kacper

    6 stycznia 2016

    Czy w czasie albo po skoku na bungee można zwymiotować ? 😉

    • Avatar

      EduInfo

      6 stycznia 2016

      Jeśli przestrzega się wszystkich wskazówek do tego, jak się przygotować to nie powinno. Chociaż jest to bardzo indywidualna kwestia. Najlepiej porozmawiać o tym z instruktorem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Sport Trening sportowy

Najciekawsze sporty ekstremalne

Czego to człowiek już nie wymyśli? Sport to zdrowie, ale czy ekstremalne sporty to jeszcze zdrowie, czy utrata rozumu? Przeczytaj
Sport Sprzęt sportowy

Strój bramkarza – co kupić?

Jeśli ktoś gra w piłkę, to oprócz talentu, odrobiny szczęścia i treningów, potrzebuje również odpowiedniego stroju. Co powinno się jednak