Ubezpieczenie domu lub mieszkania – na co zwrócić uwagę?

przez EduInfo 181 views0

Ubezpieczenie domu

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie domu lub mieszkania, przede wszystkim sprawdź, jaki jest zakres ubezpieczenia. Ubezpieczyłeś się od ognia/pożaru i innych zdarzeń losowych? Sprawdź, co dokładnie mieści się w innych zdarzeniach losowych, każdy ubezpieczyciel ma swoje własne wytyczne i nie zawsze, to od czego chciałbyś się ubezpieczyć znajdzie się właśnie w tej grupie. Pamiętaj także, że zalanie domu, czy mieszkania niekoniecznie oznacza powódź. Dokładnie zapoznaj się więc z tym, co wchodzi w skład wyłączeń na twojej umowie z ubezpieczycielem, bo niekoniecznie musisz być ubezpieczony na taką ewentualność.

Zweryfikuj, co zostanie ubezpieczone!

Ubezpieczasz swój dom, ale czy np. wolnostojący obok garaż również pozostaje objęty ochroną? Przed podpisaniem umowy sprawdź, co jest przedmiotem ubezpieczenia. Tak jak w przykładzie, może to być dom, ale też dom z wolnostojącym garażem, a nawet brama wjazdowa z siłownikami. To od Ciebie zależy, co chcesz ubezpieczyć. Podobnie w przypadku samego domu czy mieszkania. Możesz ubezpieczyć elementy stałe mieszkania, czyli np. okna, drzwi, piece, podłogi, ściany; ale możesz również elementy ruchome, czyli meble, sprzęty RTV i AGD, sprzęt komputerowy, fotograficzny. Niektóre firmy ubezpieczające wyróżniają dodatkowo cenne przedmioty – biżuterię, dzieła sztuki, które możesz również ubezpieczyć, oczywiście za dodatkowa opłatą.

Twoja suma ubezpieczenia, od jakiej wartości będzie zależeć?

Suma ubezpieczenia może zależeć od wartości rynkowej twojej nieruchomości, wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. Wartość rynkowa, to najbardziej prawdopodobna cena, jaką dostaniesz za twoją nieruchomość na rynku. Określa się ją zazwyczaj w dniu podpisania umowy. Natomiast wartość odtworzeniowa jest wartością, która została poniesiona w celu doprowadzenia nieruchomości do stanu sprzed szkody, czyli jest to kwota wydana na remonty i naprawy. Wartość rzeczywista jest wartością odtworzeniową, która została pomniejszona o faktyczne zużycie ubezpieczonego mienia. Którą wartość wybrać do sumy ubezpieczenia? To zależy; w przypadku wartości rynkowej składka ubezpieczenia może być wyższa, ale kwota od ubezpieczyciela także. Przy wartości odtworzeniowej otrzymasz całość kosztów remontu, a składka będzie niższa niż przy wartości rynkowej, a w przypadku wartości rzeczywistej składka będzie najniższa, ale pieniądze od ubezpieczyciela również.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sprawdź także franszyzę, czyli to, do jakiej kwoty ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, może to być np. 200 zł. Nie zapomnij również, że zabezpieczenia twojej nieruchomości mogą wpłynąć na obniżenie składki, czyli, jeśli masz domofon, drzwi antywłamaniowe i rolety zewnętrzne, możesz liczyć na zniżkę od ubezpieczyciela. Nie zapomnij także o zakresie ubezpieczenia, przedmiocie ubezpieczenia, wartości, od której zależy suma ubezpieczenia oraz zniżce na składkę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>