Czemu skóra twarzy zaczyna się świecić w ciągu dnia?

przez EduInfo 7 606 views0

Właścicielki tłustej cery części mają problem z jej nadmiernym świeceniem się nawet w godzinę po nałożeniu makijażu. Ten problem dotyczy nie tylko nastolatek, ale również dojrzałych pań. Czemu skóra zaczyna tak szybko się świecić i jak można temu zapobiegać?

Cera tłusta jest grubsza, często ma wypryski, widoczne zaskórniki oraz rozszerzone pory. Warto jednak wiedzieć, że ma też swoje zalety, na przykład dzięki dużej produkcji sebum, czyli naturalnego łoju jest w mniejszym stopniu narażona na powstawania zmarszczek oraz wysuszenie. Cera ta jednak może być kłopotliwa w pielęgnacji oraz zmatowieniu makijażem.

Co wpływa na nadmierną produkcję sebum?

Nadmiar sebum jest przede wszystkim związany z typem skóry, a ten z kolei warunkowany jest przez czynniki genetyczne. Warto jednak wskazać, że problem ten może pojawiać się jako skutek zaburzeń hormonalnych, głównie nadmiernego wydzielania progesteronu, problemów z układem trawiennym i przemianą materii, stresem, nieodpowiednią dietą czy paleniem papierosów.

Wobec tego zbilansowana dieta, która zawiera duże ilości wody, warzyw i owoców, rzucenie palenia, częsty relaks mogą pomóc właścicielkom skóry tłustej. W przypadku problemu trwającego przez długi czas, można też pomyśleć o udaniu się do lekarza w celu zbadania poziomu hormonów.

Jak pielęgnować i malować skórę przetłuszczającą się?

Przede wszystkim warto ją dobrze oczyszczać oraz regularnie nawilżać, ponieważ jej specjalne przesuszanie przyniesie odwrotny efekt. Gruczoły łojowe zaczynają wtedy pracować ze wzmożoną intensywnością, a skóra może szybciej się niszczyć.

Do pielęgnacji skóry tłustej warto wybierać żele do mycia twarzy i wykonywać regularne peelingi, po oczyszczeniu skóry warto nałożyć tonik, a następnie krem dopasowany do cery tłustej. Dobre efekty przynoszą też maseczki z glinką. Warto też zapoznać się z naturalną pielęgnacją, na przykład olejkami, które również pozwalają na szybką poprawę stanu skóry tłustej i trądzikowej.

Gdy chodzi o makijaż, baza czy podkład matujący są tu bardzo pomocne. Na matującą bazę czy dopasowany podkład matujący warto też nałożyć puder, który będzie pochłaniał nadmiar sebum i utrwali makijaż. Pod ręką przydarzą się też bibułki matujące.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>