Pierwsze mieszkanie na własność – od czego zacząć?
przez 18 lutego 2017 10:10 9 775 views2

Zakup pierwszego mieszkania zawsze jest bardzo ekscytującym, ale i stresującym przeżyciem. To właśnie to wydarzenie zmieni całkowicie nasze dotychczasowe życie, wymagając nie tylko przeprowadzki, ale również dając nam w portfelu inwestycyjnym nieruchomość, w której możemy mieszkać albo którą możemy zarządzać jako inwestycją w przyszłości.
Na początku jednak pojawia się problem, który może sprawić, że całe poszukiwanie idealnego mieszkania zamieni się w koszmar. Chodzi oczywiście o samo znalezienie takich ofert, które całkowicie spełniają nasze oczekiwania. Gdzie poszukiwać mieszkań na sprzedaż? W jaki sposób zdobywać wiedzę na temat inwestycji w okolicach?
Gazety i internet
Podstawowym miejscem, w którym poszukujemy mieszkania do kupienia na własność są gazety lokalne oraz internet. Obie te przestrzenie reklamowe sprawdzą się bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli zależy nam na kupnie mieszkania z rynku wtórnego, a często również z rąk prywatnych. W takim przypadku najszybciej znajdziemy mieszkanie, posługując się regularnie wystawianymi ogłoszeniami. Trzeba jednak pamiętać, aby tego rodzaju mieszkania zawsze dokładnie obejrzeć, a także nastawić się na dodatkowe wydatki, m.in. związane z wizytą u notariusza. Co więcej, mieszkania tego rodzaju często nie są dokładnie opisywane, dlatego możemy stracić czas na umawianiu się na oglądanie takich mieszkań, które w rzeczywistości nie zainteresowałyby nas, gdyby ich opis był kompletny.
Rynek deweloperski
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z rozmaitych ofert deweloperów, które gwarantują dostęp do najnowszych inwestycji w danym mieście pod kątem mieszkań z rynku pierwotnego. Jak jednak dojść do takich ofert? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na billboardy, bo duże miasta często są miejscem ogłaszania się takich właśnie firm. Z drugiej strony jednak zazwyczaj na każdą decyzję o inwestycji deweloperskiej niezbędna jest zgoda w Urzędzie Miasta. To tam właśnie można udać się po informacje na temat tego, gdzie oraz jakie inwestycje trwają obecnie i czy można z nich jeszcze korzystać.
Spółdzielnie i doradcy
Ostatnią z opcji, zwłaszcza jeśli interesuje nas zakup mieszkania w bardzo konkretnej lokalizacji, jest skorzystanie z usług spółdzielni mieszkaniowych i podobnych tworów. Bardzo często działają przy nich doradcy mieszkaniowy oraz opiekunowie lokacji, którzy zajmują się właśnie obrotem mieszkań bez spadkobierców czy odebranych w wyniku długów. Zawsze jednak są to mieszkania z rynku wtórnego, a często wymagają również generalnego remontu. Warto także upewnić się, czy mają jasną, rozwiązaną sytuację prawną.
Interno 20 lutego 2017 at 07:49
Po kupnie takiego mieszkania przychodzi kolej na najciekawszą część, czyli urządzanie mieszkania! Macie jakieś rady dotyczące tego gdzie wybierać meble, tak żeby urządzić mieszkanie stylowo, oryginalnie i do tego nie zbankrutować? 😉
EduInfo 6 marca 2017 at 07:55
Mamy kilka artykułów o urządzaniu wnętrz w kategorii DOM/WNĘTRZA Polecamy ciekawy artykuł o remontowaniu kuchni małym kosztem, tutaj: Jak tanio zmienić wystrój w kuchni? Pozdrawiamy!