Zabawki dla niemowlaka – jakie atesty muszą posiadać?

przez EduInfo 904 views0

atesty zabawek dla dzieci

Każdy rodzic przykłada bardzo wielką uwagę do bezpieczeństwa swojego dziecka. Warto więc uważać na zabawki, które nie posiadają specjalistycznych atestów i mogą jedynie dziecku zaszkodzić. W tym artykule skupiamy się na tym, czym dokładnie są atesty i jakich należy na zabawkach poszukiwać.

Co to w ogóle jest atest?

Są to niejako potwierdzenia, że produkt spełnia podstawowe normy i jest jak najbardziej bezpieczny dla użytkownika. Jednakże warto wiedzieć, że producenci np. zabawek dla niemowląt do posiadania niektórych atestów są zobowiązani, a już do innych niekoniecznie.
Obowiązkowe certyfikaty bezpieczeństwa wystawiane są przed państwową instytucję, która się tym zajmuje i dokonuje analizy bezpieczeństwa danego produktu.

Jakie mamy atesty i certyfikaty?

Poniżej prezentujemy najważniejsze i najbardziej popularne atesty i certyfikaty, które można spotkać na zabawkach dla najmłodszych dzieci.
FSC – potwierdza on, że dana zabawka została wyprodukowana w ekologiczny sposób
TUV – oznacza, że substancje, które zostały użyte przy produkcji są bezpieczne dla dziecka
• CE – ten symbol jest nadawany przez producenta zabawki, więc nie daje nam niestety gwarancji, że dany towar jest w pełni bezpieczny. To takie potwierdzenie, iż został on wyprodukowany z godnie z normami.
• Fai Trade – ten certyfikat oznacza, że do produkcji danej zabawki nie zostały wykorzystane dzieci oraz kładziono nacisk na poszanowanie praw człowieka
• Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – oznacza, że dany produkt przeszedł pozytywnie wszystkie testy i jest jak najbardziej bezpieczny dla dziecka
• FSC – ten znak jest umieszczany na zabawkach drewnianych i potwierdza, że materia wykorzystany do produkcji danej zabawki pochodzi z lasów gospodarczych (ma to na celu ochronę środowiska)
Jak więc możesz zauważyć, trochę różnych atestów i certyfikatów istnieje. Oczywiście to nie są wszystkie, jednakże należą do najważniejszych, więc warto je zapamiętać i od tej pory zwracać uwagę na to, jakie zabawki kupujesz swojemu dziecku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>