Dieta Zdrowie i uroda

7 ciekawostek o kawie, które potwierdzają jej pozytywne działanie

ciekawostki-kawa

Wielu osobom ciężko sobie wyobrazić poranek bez filiżanki gorącej kawy. Dzień rozpoczęty tak aromatyczną dawką kofeiny, potrafi umilić dalsze obowiązki i zwiększyć gotowość do nowych wyzwań. Prawdopodobnie każdy z nas choć raz próbować kawy albo przynajmniej wąchał świeżo zmielone ziarna, jednak czy aby na pewno wiemy wszystko o tym napoju? Przedstawiamy kilka faktów, które mogą nieco zaskoczyć nawet największego konesera kawy.

Kawa jest owocem

Zasadniczo można uznać kawę za owoc, ze względu na to, że ziarna, z których jest przygotowana rosną na kakaowcach. Roślina ta pochodzi z wilgotnych lasów tropikalnych, a z zebranych, dojrzałych ziaren przygotowywany jest napój. Owe ziarna to więc nic innego jak pestki owoców!

Bazylia – lider w produkcji kawy

Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia. Przede wszystkim w południowo-wschodniej części tego kraju znajdują się liczne plantacje, które stanowią 1/3 światowych zbiorów. W Brazylii plantacje zajmują ponad 27 tys. km2, czyli niemal tyle co całe województwo wielkopolskie.

Kawa z ekspresu

Polacy piją coraz więcej kawy!

Okazuje się, że pijemy rocznie 95 litrów kawy. Warto zaznaczyć, że Polska nie zalicza się do liderów pod względem spożywania największych jej ilości, jednak systematycznie wzrasta u nas popularność tego napoju. Przeliczając, na jednego Polaka przypada 3kg wypijanej kawy rocznie, natomiast Niemcy, Którzy są na trzecim miejscu w światowym rankingu piją aż 10kg.

Przedawkowanie po ile kubkach?

Ciekawostką jest fakt, że wcale nie tak łatwo przedawkować kawę. Mimo, że osoby, które piją 3-4 filiżanki dziennie prawdopodobnie odczuwają wzrost ciśnienia i intensywne pobudzenie to jednak dopiero ok. 90 filiżanek zagraża naszemu życiu. Po czterech filiżankach możemy odczuwać bóle głowy, drożenie mięśni i przyspieszenie rytmu serca, jednakże porcja ta spożywana w odstępach czasu może nieść zdrowotne korzyści, jak obniżenie ryzyka cukrzycy typu 2, a także zapobiec chorobom serca!

Człowiek, który pił 4 litry kawy dziennie został prezydentem

Nawiązując do poprzedniego punktu – Theodore Roosevelt, czyli dwudziesty szósty Prezydent Stanów Zjednoczonych pijał 4 litry kawy dziennie! Z tego właśnie powodu przypisano mu hasło „dobry do ostatniej kropli”.

kawa-ciekawostki

Kawa jako paliwo organiczne

Zmielone ziarna kawy mogą mieć wiele zastosowań. Brytyjczycy stworzyli samochód, który porusza się wykorzystując kawę jako paliwo. Sucha zmielona kawa ulega nagrzaniu w palniku, a w  wyniku spalania produkuje tlenek węgla. Gaz ten przedostaje się do silnika i umożliwia jazdę na organicznym paliwie!

Kawa zmniejsza ryzyko Alzheimera 

W wyniku badań i obserwacji, naukowcy są w stanie potwierdzić, że stosowna ilość kawy ma zdrowotne właściwości. Napój ten może chronić przed stwardnieniem rozsianym, a także zmniejszać ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz Parkinsona.  Zalecaną porcją są trzy filiżanki kawy dziennie.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –