Nowości

Bagażniki samochodowe – co warto o nich wiedzieć?

Pamiętasz czasy bagażników złożonych z kilku rurek montowanych na dachach fiatów 126P, czyli popularnych maluchów? Zapomnij o tym sprzęcie. Dzisiaj rynek bagażników samochodowych oferuje znacznie więcej specjalistycznych akcesoriów, które gwarantują pełne bezpieczeństwo i komfort podczas transportu bagażu, a także sprzętu sportowego, z którego korzystasz w czasie aktywnie spędzanych wakacji lub ferii.

Bagażnik samochodowy – jakie rodzaje sprzętu oferuje rynek?

Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami przez kierowców są samochodowe bagażniki dachowe. Wśród nich występuje kilka rodzajów bagażników.

 • Samochodowe bagażniki dachowe na relingi – czyli takie, które montuje się na relingach, a więc podłużnych belkach, które znajdują się na bocznych krańcach dachu.
 • Bazowe bagażniki samochodowe na dach – są to poprzeczne belki, które montuje się do fabrycznie umieszczonych na dachu punktów montażowych. Przy ich wyborze szczególnie ważne jest dopasowanie bagażników do konkretnego modelu auta.
 • Bagażniki do samochodów z dachami normalnymi – dachy normalne to takie, które nie posiadają ani relingów, ani punktów montażowych. Montuje się je specjalistycznymi łapami do krańców dachu.

Wszystkie rodzaje znajdziesz w sklepie internetowym Motoautko.

Jakie przeznaczenie może mieć bagażnik samochodowy?

Bagażniki samochodowe na dach najczęściej są wykorzystywane do montażu boxów dachowych, które stanowią powiększenie przestrzeni bagażowej. Można wykorzystywać je jednak również do wielu innych celów.

Uchwyty i bagażniki na rower

Uchwyty na rower składają się z szyny, w której stawiany jest jednoślad oraz ruchomego ramienia, które utrzymuje ramę. Wciąż jest to najpopularniejsza, a także najtańsza metoda transportu jednośladów, choć w porównaniu do innych możliwości przewozu rowerów wykazuje się większym podniesieniem spalania paliwa oraz wpływem na prowadzenie auta.

Inne metody transportu rowerów

 • Platformy na hak holowniczy – to najnowocześniejsze rozwiązanie transportu rowerów. Najmniej wpływa na zużycie paliwa oraz na prowadzenie pojazdu. Do główki haka holowniczego montowana jest platforma, na której można zmieścić od dwóch do czterech rowerów. Wadą tego rozwiązania jest jego cena, która przy bardziej zaawansowanych modelach może wynosić ponad dwa tysiące złotych.
 • Uchwyty na tylną klapę lub koło zapasowe – mogą mieć formę platform lub uchwytów, na których rowery wiszą. Uchwyty na klapę mają jednak swoje wady – największą z nich jest bezpośredni kontakt z karoserią, co niekiedy skutkuje wgnieceniami blachy lub zarysowaniami lakieru.

Uchwyty na narty

Podobnie jak w przypadku bagażników rowerowych mogą występować w różnych formach. W tym przypadku najpopularniejsze są również samochodowe bagażniki na dach narciarskie. Mogą występować w wersjach do montażu do bagażników bazowych lub mocowane przy pomocy magnesu.

Równie popularne są bagażniki do samochodów na narty montowane na hak holowniczy lub koło zapasowe na klapie. Ich montaż wygląda bardzo podobnie jak platform i uchwytów rowerowych.

Samochodowe bagażniki na dach na sprzęt do sportów wodnych

Na rynku znajdziesz różnorodne uchwyty przeznaczone do montażu na belkach dachowych, a służące do bezpiecznego transportu sprzętu do sportów wodnych. Dzięki tym uchwytom przewieziesz samochodem osobowym taki sprzęt jak kajaki, deski surfingowe i windsurfingowe z żaglami, a nawet mniejsze łódki. Mocowanie wspomaga się dodatkowymi taśmami i otulinami.

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

 1. Avatar

  Dorota

  16 stycznia 2021

  Ciekawe.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane