Nowy rok w Chinach, czyli Święto Wiosny jest jednym z popularniejszych i najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców Chin. Trwa mniej więcej od końca stycznia do końca lutego i należy się do niego odpowiednio przygotować, według tradycyjnej procedury.
Jest to święto ruchome, więc początek kolejnego roku może rozpoczynać się w innym dniu niż rok poprzedni. Zawsze jednak świętowanie Nowego Roku kończy Święto Latarni. Wedle wyliczeń rok 2016 roku będzie zaczynał się 8 lutego i będzie to rok małpy.
W artykule dowiesz się:
Krótki kalendarz chińskich przygotowań do świętowania Nowego Roku
Ósmy dzień ostatniego miesiąca starego roku, to dzień początków przygotowań, z kolei 23 dzień tradycyjnie oznacza pożegnanie Boga Kuchni, a 24 dzień do samej Wigilii przed Nowym Rokiem to czas robienia zakupów, regulowania długów, szykowania strojów oraz planowania wizyt u fryzjerów.
Wigilia jest czasem, kiedy cała rodzina zbiera się w jednym miejscu. Jest to święto bardzo rodzinne, gdzie całymi familiami, właśnie w domach świętowany jest Nowy Rok, nigdy oddzielnie.
Tradycja a Nowy Rok
Obchody roku chińskiego różnią się znacznie od tego, w jaki sposób świętujemy Nowy Rok w Polsce. Choć imprezy są równie huczne to świętowanie trwa dłużej. Wprowadzone są również detale, których nie znajdziemy w naszych tradycjach.
Pierwsze trzy dni Nowego Roku są wolne od pracy. Wedle tradycji mieszkańcy Chin kupują sobie coś nowego, co wprowadzi ich w przeżycie kolejnego roku. Przygotowują ucztę składającą się z tradycyjnych dla nich potraw, w tym z pierożków, ciasta Nian Gao, ryby, kurczaka, długiego makaronu, kapuścianych dań, potraw z pora, jak również ananasa.
Każda z wymienionych przekąsek coś symbolizuje i ma znaczenie dla mieszkańców Chin. Na przykład kapusta oznacza rosnącą fortunę, a ryba kojarzona jest z bogactwem. Kupowanie prezentów bliskim, obdarowywanie w Nowy Rok pieniędzmi seniorów, dzieci i singli to długa tradycja.
Podobnie jak przegonienie Niana – bestii pożerającej ludzi, która przybywa w nocy przed Nowym Rokiem. Dlatego dominuje wystroju czerwony kolor, pojawia się ogień i fajerwerki, które towarzyszą świętującym przez długi czas, mając za zadanie ją odstraszyć.