Podróże Porady

Kiedy zaczyna się chiński Nowy Rok i jak jest obchodzony?

Nowy rok w Chinach, czyli Święto Wiosny jest jednym z popularniejszych i najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców Chin. Trwa mniej więcej od końca stycznia do końca lutego i należy się do niego odpowiednio przygotować, według tradycyjnej procedury.

Jest to święto ruchome, więc początek kolejnego roku może rozpoczynać się w innym dniu niż rok poprzedni. Zawsze jednak świętowanie Nowego Roku kończy Święto Latarni. Wedle wyliczeń rok 2016 roku będzie zaczynał się 8 lutego i będzie to rok małpy.

Krótki kalendarz chińskich przygotowań do świętowania Nowego Roku

Ósmy dzień ostatniego miesiąca starego roku, to dzień początków przygotowań, z kolei 23 dzień tradycyjnie oznacza pożegnanie Boga Kuchni, a 24 dzień do samej Wigilii przed Nowym Rokiem to czas robienia zakupów, regulowania długów, szykowania strojów oraz planowania wizyt u fryzjerów.

Wigilia jest czasem, kiedy cała rodzina zbiera się w jednym miejscu. Jest to święto bardzo rodzinne, gdzie całymi familiami, właśnie w domach świętowany jest Nowy Rok, nigdy oddzielnie.

Tradycja a Nowy Rok

Obchody roku chińskiego różnią się znacznie od tego, w jaki sposób świętujemy Nowy Rok w Polsce. Choć imprezy są równie huczne to świętowanie trwa dłużej. Wprowadzone są również detale, których nie znajdziemy w naszych tradycjach.

Pierwsze trzy dni Nowego Roku są wolne od pracy. Wedle tradycji mieszkańcy Chin kupują sobie coś nowego, co wprowadzi ich w przeżycie kolejnego roku. Przygotowują ucztę składającą się z tradycyjnych dla nich potraw, w tym z pierożków, ciasta Nian Gao, ryby, kurczaka, długiego makaronu, kapuścianych dań, potraw z pora, jak również ananasa.

Każda z wymienionych przekąsek coś symbolizuje i ma znaczenie dla mieszkańców Chin. Na przykład kapusta oznacza rosnącą fortunę, a ryba kojarzona jest z bogactwem. Kupowanie prezentów bliskim, obdarowywanie w Nowy Rok pieniędzmi seniorów, dzieci i singli to długa tradycja.

Przeczytaj także:  Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

Podobnie jak przegonienie Niana – bestii pożerającej ludzi, która przybywa w nocy przed Nowym Rokiem. Dlatego dominuje wystroju czerwony kolor, pojawia się ogień i fajerwerki, które towarzyszą świętującym przez długi czas, mając za zadanie ją odstraszyć.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Podróże Porady

Jak spakować bagaż podręczny?

Często wybierając się w podróż stajemy przed zadaniem spakowania bagażu podręcznego. Jak to właściwie zrobić? Na co trzeba szczególnie zwrócić
Podróże Porady

Jak tanio podróżować?

Podróże zagraniczne to coraz częstszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Czy da się tanio podróżować? Gdzie szukać ofert i jak