Chrapiący mąż? Nie pomaga szturchanie go, spanie na boku? Hałas jest tak uciążliwy, że nawet stopery nie pomagają? To sceny jak z filmu komediowego, niemniej jednak chrapanie to dolegliwość, która może być niebezpieczna i należy ją leczyć.
W artykule dowiesz się:
Przyczyny
Jakie mogą być przyczyny chrapania? Przyczyną zazwyczaj jest skrzywiona przegroda głosowa i powietrze, które wraca z płuc ma utrudnioną możliwość wydostania się na zewnątrz, przeszkodą mogą być także przerośnięte migdałki lub języczek. Chrapią zazwyczaj osoby śpiące na wznak, ale skłonności do tej przykrej dolegliwości mają także ludzie otyli. Odgłosy chrapania nasilają się po spożyciu alkoholu i po środkach nasennych i uspokajających ponieważ wpływają one na rozluźnienie mięśni.
Czy chrapanie może być groźne?
Chrapanie może być groźne jeśli współtowarzyszy mu bezdech. Takie przerwy w oddychaniu powtarzające się w nocy mogą powodować nadciśnienie tętnicze, arytmię a nawet zawał.
Leczenie chrapania
Jeśli przyczyną jest jakaś wada np. krzywa przegroda, to należy poddać się zabiegowi, dzięki któremu zyskamy prostą przegrodę. Jeśli problemem jest język lub podniebienie lub przerost migdałków, można poddać się korekcji danego organu. Mniej ingerującą metodą jest kupienie specjalistycznych zatyczek na nos, które mają pomóc lepiej oddychać i zniwelować nieprzyjemne nocne dźwięki. Niestety ta metoda nie wszystkim pomaga. Jak jeszcze wygląda leczenie chrapania? W przypadku bezdechu, warto zainwestować w specjalną maskę z rurką, wykluczy ona występowanie bezdechu w nocy.
W przypadku wszystkich sposobów leczenia chrapania należy skonsultować się z lekarzem, to on wskaże przyczynę i możliwe sposoby działania w przypadku tej nieprzyjemnej, nie tylko dla chorego, dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze tak łatwo można znaleźć przyczynę chrapania, więc i jemu właściwie przeciwdziałać.