Pielęgnacja Zdrowie i uroda

Czemu skóra twarzy zaczyna się świecić w ciągu dnia?

Właścicielki tłustej cery części mają problem z jej nadmiernym świeceniem się nawet w godzinę po nałożeniu makijażu. Ten problem dotyczy nie tylko nastolatek, ale również dojrzałych pań. Strasznie tłusta cera jest problemem, który obniża poziom siebie wielu kobiet. Czemu skóra zaczyna tak szybko się świecić i jak można temu zapobiegać?

Cera tłusta jest grubsza, często ma wypryski, widoczne zaskórniki oraz rozszerzone pory. Warto jednak wiedzieć, że ma też swoje zalety, na przykład dzięki dużej produkcji sebum, czyli naturalnego łoju jest w mniejszym stopniu narażona na powstawania zmarszczek oraz wysuszenie. Cera ta jednak może być kłopotliwa w pielęgnacji oraz zmatowieniu makijażem.

Świecenie się skóry twarzy – przyczyny

Świecąca i przetłuszczająca się skóra twarzy przyczyny ma różne. Wśród nich znajduje się m.in.:

  • stres,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zaburzona gospodarka hormonalna,
  • zaburzona przemiana materii,
  • niedobór witamin A, B2, E.

Świecąca skóra twarzy – co wpływa na nadmierną produkcję sebum?

Przetłuszczanie skóry twarzy, a co za tym idzie świecenie się cery, związane jest również z nadmierną produkcją sebum. Jest ono przede wszystkim związany z typem skóry, a ten z kolei warunkowany jest przez czynniki genetyczne. Warto jednak wskazać, że problem ten może pojawiać się jako skutek zaburzeń hormonalnych, głównie nadmiernego wydzielania progesteronu, problemów z układem trawiennym i przemianą materii, stresem, nieodpowiednią dietą czy paleniem papierosów.

Wobec tego zbilansowana dieta, która zawiera duże ilości wody, warzyw i owoców, rzucenie palenia, częsty relaks mogą pomóc właścicielkom skóry tłustej. W przypadku problemu trwającego przez długi czas można też pomyśleć o udaniu się do lekarza w celu zbadania poziomu hormonów.

Przeczytaj także:  Czym się kierować przy wyborze kosmetyków na plażę?

Jak pielęgnować i malować skórę przetłuszczającą się?

Co zrobić aby twarz się nie świeciła? Przede wszystkim warto ją dobrze oczyszczać oraz regularnie nawilżać, ponieważ jej specjalne przesuszanie przyniesie odwrotny efekt. Gruczoły łojowe zaczynają wtedy pracować ze wzmożoną intensywnością, a skóra może szybciej się niszczyć.

Do pielęgnacji skóry tłustej warto wybierać żele do mycia twarzy i wykonywać regularne peelingi, po oczyszczeniu skóry warto nałożyć tonik, a następnie krem dopasowany do cery tłustej. Dobre efekty przynoszą też maseczki z glinką. Warto też zapoznać się z naturalną pielęgnacją, na przykład olejkami, które również pozwalają na szybką poprawę stanu skóry tłustej i trądzikowej.

Co zrobić żeby skóra się nie świeciła po nałożeniu podkładu? Gdy chodzi o makijaż, baza czy podkład matujący są tu bardzo pomocne. Na matującą bazę czy dopasowany podkład matujący warto też nałożyć puder, który będzie pochłaniał nadmiar sebum i utrwali makijaż. Pod ręką przydarzą się też bibułki matujące.

Świecąca i przetłuszczająca się twarz – co jeszcze możesz zrobić?

Świecenie się twarzy nie jest na szczęście dolegliwością, której nie można się pozbyć. Opisane w poprzednim akapicie czynności pielęgnacyjne to nie wszystko, co możesz zastosować. Oczyszczanie, nawilżanie czy używanie żeli to tylko podstawa. Co zrobić, żeby skóra się nie świeciła? 

  • Wybieraj kosmetyki bez alkoholu. Jego obecność wpływa na zwiększoną pracę gruczołów łojowych, co przekłada się na wysuszenie skóry.
  • Postaw na kremy matujące i regulujące wydzielanie sebum. Ich działanie wygładzi skórę, która stanie się miękka, promienna i mniej podatna na świecenie.
  • Ćwicz. Regularne uprawianie sportu pobudzi krążenie Twojej krwi, która szybciej dotrze do porów i je odblokuje.
  • Korzystaj z bibiułek matujących. Te przybory kosmetyczne pochłaniają dużą ilość sebum.
  • Dużo pij. Szczególnie polecany jest napar z szałwii, czyli herbata ograniczająca pocenie się. Dzięki temu Twoja twarz nie będzie się błyszczeć. Dobrym rozwiązaniem są również herbaty ziołowe na uspokojenie, jako że stres może tylko pogłębić problem. 
Przeczytaj także:  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - objawy i leczenie
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –