Może to się wydawać abstrakcyjne, jednak nauka pisania lewą ręką nie jest tak łatwa, jak mogłoby się to na początku wydawać. Przynosi natomiast sporo korzyści, gdyż dzięki pisaniu ręką niedominującą, w twoim mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe. Przekonaj się, jak zacząć ćwiczenia, by uzyskać jak najlepszy efekt!
W artykule dowiesz się:
Pisanie niedominującą ręką – czy to możliwe?
Wiele osób zadaje sobie pytanie „jak pisać lewą ręką?”, „czy da się nauczyć pisać lewą ręką?” lub „czy pisanie niedominującą ręką jest w ogóle możliwe?”. Odpowiadamy: tak! To, którą ręką piszesz, jest niczym innym jak nawykiem. Co ważne – już od narodzin tak naprawdę każdy człowiek ma swoją dominującą rękę. Nie oznacza to jednak, że wyćwiczenie drugiej strony staje się niemożliwe. Przez odpowiedni trening i przestawienie się, każda osoba jest w stanie sprostać temu zadaniu. Technika pisania drugą ręką może być wyćwiczona – pamiętaj jednak, że wymaga to włożenia wysiłku.
Co daje pisanie lewą ręką u osób praworęcznych?
Nauka pisania ręką niedominującą jest świetnym sposobem na wspomaganie synchronizacji półkul mózgowych. Dzięki temu przyswajanie nowych informacji staje się o wiele łatwiejsze. Po takim umysłowym treningu nie dość, że szybciej można nauczyć się danego materiału, to jeszcze sprawniej podejmuje się decyzje i staje się bardziej efektywnym w pracy.
Jak być oburęcznym, czyli jak wygląda nauka pisania w paru krokach
Jak nauczyć się pisać drugą ręką? Przede wszystkim należy ćwiczyć. Pamiętaj jednak, że to nie wystarczy – aby technika pisania lewą ręką (bądź prawą) była możliwa do wyćwiczenia, musisz się odpowiednio przygotować do treningu. Jak wyćwiczyć lewą rękę? Sprawdź poniższe kroki, które ułatwią Ci skuteczną naukę.
Krok 1. Jak przygotować się do pisania?
W nauce pisania ważna jest nie tylko nasza technika czy zapał. Liczy się również narzędzie, którym się posługujemy. Na początku naszej kaligraficznej kariery najlepiej jest sięgnąć po pióro lub żelowy długopis, które są najwygodniejsze w użytkowaniu. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, jak szybko schnie wkład przelany na papier, by napisane znaki nie rozmazywały się na twojej ręce. Dodatkowo ważna jest również pozycja, w jakiej przystępuje się do pisania. Nie powinno się tego rozbić na kolanie, lecz siedząc wygodnie przy biurku.
Krok 2. Pisanie lewą i prawą ręką – droga do oburęczności
Pisanie obiema rękami wymaga czasu. Początki mogą być trudne, jednak najlepiej jest zacząć naukę pisania tak, jak robią to dzieci. Zacząć od szlaczków, by potem przejść do kreślenia znaków po widocznym na kartce wzorze. Wkrótce po tym będzie można przejść do samodzielnego pisania wielkich liter.
Pamiętaj, by się nie spieszyć. Nauka pisania jest procesem takim samym jak ćwiczenia wykonywane na siłowni. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie działań, bycie wytrwałym i systematycznym w swoich założeniach.
Krok 3. Systematyczność to klucz do samorozwoju
Jak nauczyć się pisać lewą ręką? Przede wszystkim pamiętaj o systematyczności. Po przerobieniu całego alfabetu można przejść do pisania swojego imienia i najczęściej używanych wyrazów. Pamiętaj, że w pierwszych dniach, możesz szybko się męczyć i odczuwać lekki ból w ręce. Wynika to z tego, że wcześniej te konkretne partie mięśniowe nie były przez ciebie używane. Dlatego też nauka pisania lewą ręką (lub prawą w przypadku leworęcznych) powinna być stonowana, dzięki czemu nie zrazisz się do dalszych prób, a także nie nadwyrężysz mięśni.
Krok 4. Angażowanie niedominującej ręki do codziennych zadań
Pisanie lewą ręką to tylko jedna z czynności, która skutecznie rozwija tę część ciała. Wykonywanie rutynowych czynności nie wymaga większego skupienia i przychodzą one dość naturalnie, dlatego dobrze jest czasami przełamać zakorzenione nawyki. Najlepiej zacząć od otwierania drzwi lewą ręką, jeśli dotychczas robiono to prawą. Jak ćwiczyć lewą rękę na co dzień? Przykładowe działania, które możesz wykonywać niedominującą ręką:
- mycie zębów,
- posługiwanie się sztućcami,
- zamiatanie,
- obsługiwanie telefonu
- używanie myszki,
- rzucanie niewielką piłką.
Justyna
12 stycznia 2021Ciekawe, nigdy nie pomyślałabym, że wyćwiczenie drugiej ręki może człowieka tak rozwinąć. Super artykuł! 😉
Lucyna
12 stycznia 2021A ja bylam leworecznym dzieckiem, przeuczonym na prawa reke. Dzis jestem calkowicie praworeczna. Lewa reke mam slaba. Noge mam tez prawa dominujaca. Mam problem z nerwowoscia. Co ciekawe reszta ciala dziala jak lewor. Tzn.np. spina sie lewa str. pomimo iz uzywam prawej. Kiedy sprobowalam gry na pianinie lewa reka wychodzilo mi lepiej jak bym nagle miala w niej wiecej sily. Mam problem troche z koordynacja ruchow.Zastanawiam sie czy warto by bylo pocwiczyc lewa reke.
Jurand
12 stycznia 2021Do Lucyna – zawsze warto. Robienie z osoby leworęcznej na siłe praworęcznej jest niezdrowe