Technologia

Czyszczenie suchym lodem – zalety, zasada działania i polecane maszyny

Czyszcenie suchym lodem sprawdzi się w przypadku delikatnych powierzchni.
Choć czyszczenie suchym lodem to technika dość rzadko wykorzystywana, ma ona szereg zalet. Pozwala na łagodne usuwanie nawet uciążliwych zabrudzeń przy braku konieczności demontażu linii produkcyjnych oraz późniejszego suszenia maszyn.

Czyszczenie suchym lodem – gdzie jest stosowane i jakie ma zalety?

Metoda czyszczenia suchym lodem znajduje zastosowanie w wielu branżach: przemyśle metalurgicznym, maszynowym, drzewnym, elektrycznym, spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, papierniczym czy motoryzacyjnym. Maszyna do czyszczenia suchym lodem sprawdzi się też w drukarniach, zakładach wytwarzających tworzywa sztuczne i opakowania oraz obiektach użyteczności publicznej.

Jakie są zalety czyszczenia suchym lodem? Jedną z podstawowych jest brak konieczności demontażu danego modułu lub elementu, dzięki czemu czas przestoju jest minimalny, przy jednoczesnym zachowaniu dokładności czyszczenia. Ponadto z tej metody z powodzeniem można korzystać nawet w przypadku bardzo delikatnych powierzchni bez ryzyka ich zarysowania i uszkodzenia. Czyszczenie suchym lodem jest także ekologiczne – nie wymaga stosowania detergentów, a cały proces nie generuje ścieków czy zanieczyszczonego ścierniwa.

Jak działa czyszczenie suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem polega na rozpędzeniu zmrożonych do temperatury -79°C cząsteczek dwutlenku węgla do prędkości dźwięku, z którą uderzają one w czyszczoną powierzchnię. W wyniku działania energii kinetycznej i niskiej temperatury granulatu dochodzi do pękania powłoki zanieczyszczenia i wykruszania cząstek brudu.

Cząstki lodu wnikają również w drobne szczeliny czyszczonej powierzchni, gdzie zmieniają stan skupienia ze stałego w gazowy. W procesie tym dwutlenek węgla zwiększa swoją objętość ponad 400 razy, skutecznie odspajając zabrudzenia, ale nie uszkadzając nawet bardzo delikatnych powierzchni. Tym samym czyszczenie suchym lodem może być wykorzystywane do mycia elementów wykonanych z materiałów wrażliwych na kontakt z wodą i podatnych na korozję.

Przeczytaj także:  Mop elektryczny Karcher – odkurzanie i mycie w jednym

Maszyna do czyszczenia suchym lodem – jaką wybrać?

Choć metoda czyszczenia suchym lodem cechuje się wysoką skutecznością, wpływ na nią ma też wybór odpowiedniego urządzenia. Autoryzowany partner Karcher we Wrocławiu oferuje sprawdzone, wysokiej jakości maszyny do czyszczenia suchym lodem. Wyróżniają się one między innymi doskonałym systemem filtracji i kondensacji, co sprawia, że w trakcie czyszczenia nie pokrywają się lodem.

To jednak nie jedyna ich zaleta. Korzystanie z urządzeń do czyszczenia suchym lodem Karcher IB 7/40 Classic, Karcher IB 7/40 Adv czy Karcher IB 15/120 ułatwia regulacja ilości zużycia suchego lodu, czy możliwość przełączania pistoletu na tryb dmuchania powietrzem. Maszyny charakteryzują się także wysoką mobilnością, a przy tym stabilnością, którą zapewniają pneumatyczne koła i nisko położony środek ciężkości. Mają one również czytelny i prosty w obsłudze wyświetlacz. Z kolei po zakończonej pracy wystarczy wcisnąć przycisk pozwalający na opróżnienie zbiornika z suchego lodu, co zapobiega zamarzaniu urządzenia.

Czyszczenie suchym lodem to innowacyjna, ale wciąż rzadko wykorzystywana technika. Znajduje ona zastosowanie w wielu branżach, umożliwiając sprawne i skuteczne usuwanie zabrudzeń z maszyn, form, narzędzi, taśm produkcyjnych czy poszczególnych modułów bez konieczności ich demontażu przy minimalnym czasie przestoju.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Technologia

5 aplikacji, które musisz mieć w swoim telefonie!

Smartfony prawie całkowicie wyparły z codziennego użytku notatniki i kalendarze. Dla większości osób to pierwsza rzecz po którą sięgają po
Technologia

Czy jesteś uzależniony od Facebooka?

Uzależnienie od Facebooka staje się coraz większym problemem wśród młodych ludzi. Najczęściej objawia się nieustającym sprawdzaniem wiadomości na portalu społecznościowym,