Formy zatrudnienia obowiązujące w Szwecji

przez EduInfo 15 570 views0

praca w szwecji

Szwecja jest jednym z krajów, do których najczęściej emigrują Polacy. Według Centralnego Biura Statystycznego Szwecji w 2014 roku mieszkało tam ponad 81 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Liczba ta od 2000 roku podwoiła się. Większość Polaków emigruje do Szwecji w celach zarobkowych. Mogą tam liczyć na zatrudnienie w oparciu na umowę zawieraną na czas nieokreślony lub określony.

Gospodarka Szwecji

Walutą obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka (SEK). Jej wartość pod koniec 2015 r. wynosiła ok. 0,11 euro, 0,12 dolara i 0,47 złotego. Podstawowa miara dochodu narodowego, czyli produkt krajowy brutto (PKB), wyniósł w 2014 r. ponad 46 061 dolarów na osobę, podczas gdy w Polsce wynosił ponad czterokrotnie mniej, bo 11 304 dolary.

Rodzaje obowiązujących w Szwecji umów o pracę

W szwedzkim prawie pracy funkcjonują zarówno umowy o pracę zawierane z pracownikiem na czas określony, jak i nieokreślony (Tillsvidareanställning).

Te pierwsze dzielą się na:

  • – umowę na okres potrzebny do wykonania konkretnej pracy, pracy przy realizacji określonego projektu (Projektanställning),
  • – umowę na pracę sezonową (Säsongsarbete),
  • – umowę o pracę wykonywaną w ramach praktyk zawodowych (Praktik),
  • – umowę o pracę na wakacje (Feriearbete),
  • – umowę o pracę na zastępstwo (Vikariat),
  • – umowę na okres próbny (Provanstälning), wynoszący maksymalnie 6 miesięcy,
  • – umowę o pracę na czas określony (Visstidsanställning), wynoszący maksymalnie 2 lata.

W jakiej formie powinna być zawarta umowa o pracę

W Szwecji umowa o pracę zawarta ustnie ma taką samą moc prawną, jak umowa na piśmie. Pracownikowi trudniej jednak dociekać swoich praw, jeśli pracodawca nie dotrzyma postanowień ustnej umowy. Dlatego należy zawsze dążyć do tego, żeby dokument ten został sporządzony na piśmie i zawierał informacje dotyczące warunków zatrudnienia i wynagrodzenia.

Niezależnie od tego, czy pracownik zostaje zatrudniony na stałe, czy tylko na określony czas, powinien zapoznać się z umową, najlepiej pisemną, i zaakceptować jej warunki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>