Sport Trening sportowy

Jak dobrze wykonywać ćwiczenia rozciągające po treningu?

Ćwiczenia rozciągające

Po każdym treningu organizm powinien zostać „schłodzony” poprzez właściwie dobrane ćwiczenia rozciągające. To bardzo ważne dla mięśni, by mogły szybko wrócić do normalnej pracy. Nam z kolei taki zestaw ćwiczeń pozwoli uniknąć zbędnych kontuzji.

Stretching jest istotny nie tylko z powodu zapobiegania kontuzjom. Podczas treningu (szczególnie dotyczy to treningów siłowych) mięśnie mogą stopniowo się skracać. To z kolei może prowadzić do ich osłabienia, a także mieć wpływ na wady postawy. Dlatego warto poświęcić kilkanaście minut na odpowiednie ćwiczenia po treningu.

Dlaczego należy wykonać ćwiczenia rozciągające po treningu?

By skutecznie zapobiegać przykurczowi mięśni, stretching powinien stanowić integralną część treningu i być do niego odpowiednio dostosowany. Ćwiczenia rozciągające są bowiem bardzo ważne dla właściwej pracy mięśni i utrzymania prawidłowej sylwetki. Dzięki nim zdecydowanie poprawimy sobie mobilność, sprawność oraz zwiększymy zakres ruchu. Właściwie przeprowadzony stretching umożliwi pozbycie się również bolesnych skurczów, a to poprzez zredukowanie napięcia mięśni. To jednak tylko ułamek tego, co możemy zyskać po wykonaniu dobrze dobranych ćwiczeń rozciągających. Dzięki nim ograniczymy również ewentualne urazy spowodowane skracaniem się mięśni. Kiedy nie są one odpowiednio długie, wówczas szybciej mogą zużywać się nasze stawy. Dlatego najlepiej wyeliminować problem poprzez regularne „schładzanie” całego organizmu dobrze dopasowanymi ćwiczeniami. Rozciąganie jest zbawienne także dla naszego kręgosłupa. Dlaczego? Przykurczone po treningu mięśnie mają wpływ również na kręgi. Jeśli będą one podtrzymywane przez spięte mięśnie, efektem mogą być zwyrodnienia, a w ostateczności nawet dyskopatia, której leczenie jest bardzo trudne. Dlatego stretching warto włączyć do swoich treningów już od samego początku. Pozwoli nam to wyrobić nawyk, który w przyszłości będzie miał pozytywne oddziaływanie na nasz organizm.

Przeczytaj także:  Zwykłe, długie, rybne – najpopularniejsze deskorolki na rynku

Zbawienny wpływ stretchingu

Wykonując ćwiczenia rozciągające, nie powinniśmy zapominać o żadnej partii ciała. Ważne są zarówno nogi, jak i plecy oraz brzuch. Każdej z tej części powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość czasu i zredukować napięcie mięśniowe. Efektem będą sprawne ścięgna, elastyczne mięśnie oraz mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia skurczów. Po treningu siłowym warto zastosować tzw. stretching statyczny, który polega na tym, że w statycznej pozycji rozciągamy mięśnie przez kilkadziesiąt sekund. Jeśli trening nie zostanie zakończony odpowiednim rozciąganiem, następnym razem możemy być narażeni na miejscowe bóle, a zamiast oczekiwanego relaksu pojawi się dyskomfort. Więcej niż pewne jest również to, że wystąpią także bolesne zakwasy. Dlatego tak istotna jest świadomość, że właściwe ukrwienie i szybkość regeneracji mięśni ma kluczowe znaczenie dla powodzenia planów treningowych.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Sport Trening sportowy

Najciekawsze sporty ekstremalne

Czego to człowiek już nie wymyśli? Sport to zdrowie, ale czy ekstremalne sporty to jeszcze zdrowie, czy utrata rozumu? Przeczytaj
Sport Sprzęt sportowy

Strój bramkarza – co kupić?

Jeśli ktoś gra w piłkę, to oprócz talentu, odrobiny szczęścia i treningów, potrzebuje również odpowiedniego stroju. Co powinno się jednak