Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak radzić sobie z migreną?

tabletka i szklanka wody

Ból głowy jest tak silny, że nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Odczuwasz nudności, nadwrażliwość na dźwięki i światłowstręt? Dowiedz się, jak radzić sobie z migreną.  

Co to jest migrena?

Migrena to dość specyficzny ból głowy, na który cierpi około 15% populacji. Zdecydowanie częściej na to schorzenie chorują kobiety, a objawy nasilają się szczególnie przy menstruacji. Migrena jest pulsującym bólem, który pojawia się z jednej strony głowy. Powodować może wymioty, światłowstręt i zawroty głowy. Zdarza się, że poprzedzony jest tzw. aurą, czyli mroczkami przed oczami czy drętwieniem twarzy. Ból migrenowy pojawia się po kilku minutach i może trwać nawet 72 godziny.

Niestety, w dalszym ciągu nie udało się ustalić, co jest główną przyczyną migreny. Mówi się, że wpływ na jej rozwój mają przede wszystkim geny i czynniki środowiskowe. Do najpopularniejszych należą:

  • zmiany stężenia hormonalnego w okresie menstruacji, ciąży, menopauzy,
  • silny stres,
  • zmęczenie,
  • brak bądź nadmiar snu,
  • nieodpowiednia dieta – duża ilość soli,
  • alkohol,
  • kawa,
  • zmiany ciśnienia.

Co na migrenę?

Napady migreny bywają nieprzewidywalne i potrafią skutecznie pokrzyżować plany. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co może wywoływać ból głowy – prowadź kalendarzyk. Zapisywanie dnia i okoliczności powstania migreny pomoże Ci przewidzieć i przygotować się na atak, a także wyeliminować szkodliwe dla Ciebie czynniki. Taka obserwacja pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się migreny, a także zmienić nawyki żywieniowe i styl życia.

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu radzenia sobie z migreną. Najczęstszym sposobem, by ukoić ból, jest stosowanie leków przeciwbólowych i uspokajających. Przy dużym nasileniu migreny aplikuje się także tryptany bądź niacynę. Brak jednego, skutecznego środka sprawia, że osoby dotknięte tych schorzeniem szukają pomocy w akupunkturze i leczeniu chirurgicznym.

Migrena w ciąży

Kobiety w ciąży mogą borykać się z migreną w pierwszym trymestrze. Jest to spowodowane wzrostem stężenia hormonów na początku ciąży. W późniejszych jej etapach migrena może występować zdecydowanie rzadziej bądź w ogóle. Niestety nie wszystkie tabletki przeciwbólowe są całkowicie bezpieczne dla płodu. Jakiekolwiek leczenie farmakologiczne powinno być skonsultowane z lekarzem. Jeżeli nie chcesz przyjmować żadnych środków przeciwbólowych w czasie ciąży, spróbuj skorzystać z innych, naturalnych sposobów.

Odpoczynek

Jeżeli dopadła Cię migrena, postaraj się nie panikować. Niepotrzebny stres nasili ból, który może wywołać dodatkowe mdłości, a nawet omdlenia. Połóż się w ciemnym i cichym pokoju. Nie pozwól, aby cokolwiek zakłóciło Twój spokój. Wyłącz telefon i postaraj się zasnąć, uspokajając swój organizm. W łagodzeniu stresu może pomóc Ci także herbata ziołowa na uspokojenie. Oprócz powszechnie znanej melisy, na wzburzone nerwy pozytywny wpływ mają kozłek lekarski, szyszki chmielu i wiele innych.

Ochłoda bądź prysznic

Na objawy migreny doskonały będzie także zimny okład na czoło i kark. Możesz zawinąć w ręcznik kostki lodu bądź zmoczyć go zimną wodą. Połóż się wygodnie na łóżku i staraj się wytrzymać z zimnym okładem jak najdłużej. Jeżeli nie masz zawrotów głowy – udaj się pod prysznic. Ciepła, ale nie gorąca woda pozwoli Ci zredukować objawy.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –