Edukacja

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jak przekonać dziecko do poszerzenia swej wiedzy w danej dziedzinie?

W pierwszej kolejności musimy dopasować poszczególne typy gier i zabaw edukacyjnych do jego poziomu rozwoju.

Nic tak nie zachęca dzieci – niezależnie od systemu nauczania czy materii jaką staramy się im przekazać – jak zabawa. Takim elementem zabawowym wprowadzonym do nauki mogą być gry edukacyjne, czyli rodzaj nauczania, w którym uczestnicy albo zdobędą nowe zasoby wiedzy, albo rozwiną umiejętności już posiadane. Nauczanie z wykorzystaniem gier planszowych może przybierać różnorodną formę: od gier planszowych, w których dziecko może zdobywać informacje przechodząc poszczególne etapy planszy, aż do gier bardziej skomplikowanych, gdzie rozgrywka wymaga myślenia kombinatorycznego, współpracy grupowej albo zaangażowania własnej wiedzy w celu rozwiązania mini zadań.

Nauka, zabawa, zacieśnianie więzi społecznych

Jak przekonać dziecko do poszerzenia swej wiedzy w danej dziedzinie? W pierwszej kolejności musimy dopasować poszczególne typy gier i zabaw edukacyjnych do jego poziomu rozwoju. Narzucenie mu nawet najbardziej interesującej formuły, ale wykraczającej poza jego wiek, tylko go do takiej metody nauczania zniechęci. Dopasujmy gry, zagadki czy też krzyżówki do wieku naszego dziecka.

Kolejną kwestią jest dobór materiału, który chcemy wprowadzić, jeśli jest to wiedza z zakresu religii, dobrym rozwiązaniem będzie na przykład krzyżówka religijna. Następnie zastanówmy się nad formą, jaką ma edukacja przez zabawę przybrać. Takie gotowe krzyżówki czy zadania wymagające logicznego myślenia możemy znaleźć na odpowiednich stronach internetowych i je wydrukować lub też zakupić w księgarni. Nieco bardziej kreatywni z nas mogą też stworzyć własne krzyżówki lub gry planszowe, a nawet zaangażować do tego swoje dziecko. Wówczas stworzymy sobie doskonałą okazję do spędzenia czas z dzieckiem i zacieśnienia z nim więzi.

Przeczytaj także:  Na czym polegają kursy szybkiego czytania?

Łączenie przyjemnego z pożytecznym

Spotkamy się też niejednokrotnie z połączeniem kilku różnych łamigłówek, gier, np. gdy dziecko musi zgadywać postać, przedmiot, zwierzę znajdujące się na obrazku, by potem ułożyć z „rozsypanki wyrazowej, literowej” dokładną nazwę własną zobrazowanego przedmiotu. Krzyżówka religijna, także ta przeznaczona do druku lub w materiałach wspomagających nauczyciela, jest często łączona z dodatkowymi obrazkami do pokolorowania, z piktograficznym przedstawieniem haseł. To dobry sposób, by dziecko zaznajomić z faktami i postaciami z historii biblijnej, jednocześnie stymulując umysł za pomocą prawidłowego zapisu hasła, zrozumienia polecenia i kolorowania. Pamiętajmy także o tym, iż dziecko będzie tym bardziej zmotywowane do takie nauki poprzez zabawę, im więcej czasu rodzic mu poświęci i im bardziej się zaangażuje w trudny przecież proces poznawania nowych treści.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Edukacja

II edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT

Zapraszamy wszystkich autorów – znanych, mniej znanych i debiutantów do nadsyłania utworów na Konkurs Literacki, w którym główną nagrodą jest 5000
Edukacja

PALINDROMY, czyli jak połączyć intelekt z dowcipem

Nie tylko intelektualiści korzystają z uroków palidromów. Coraz częściej stają się one prawdziwą uciechą dla zwolenników łączenia humoru z intelektualnym