Umowy i polisy

Jak odwołać testament?

Odwołanie testamentu  zostało przedstawione w art. 946 Kodeksu Cywilnego. Przede wszystkim spadkodawca może sporządzić nowy egzemplarz, zniszczyć testament lub pozbawić go cech ważności oraz dokonać zmian wybranej części.

Testament – co zrobić, gdy chcemy go zmienić?

Testament kojarzy nam się raczej negatywnie. Nieuchronnie wiąże się bowiem z czyjąś śmiercią, bo dopiero wtedy, po śmierci spadkodawcy, testament nabiera mocy prawnej i przystępuje się do realizowania zawartych w nim zaleceń.

Dopiero po śmierci osoby, która sporządziła testament własnoręcznie lub zleciła to zadanie swojemu pełnomocnikowi wypełnia się ostatnią wolę tej osoby, bo przecież testament często tak jest właśnie nazywany.

Niemniej jednak, po sporządzeniu testamentu, a przed śmiercią, spadkodawca może chcieć zmienić swoją ostatnią wolę. Czy jest to wówczas możliwe, skoro dokument taki jest dokumentem prawnym?

Odwołanie testamentu zawsze jest możliwe

Odwołanie testamentu możliwe jest zawsze oczywiście pod warunkiem, że spadkodawca jeszcze żyje i jest świadomy zmian, jakie wprowadza do testamentu.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w przypadku postępowania w razie chęci odwołania testamentu, to w takiej sytuacji pomoże nam każdy prawnik.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że możemy unieważnić testament również samodzielnie. Możemy go po prostu zniszczyć – spalić, podrzeć czy wyrzucić. Jeśli nigdzie nie ma kopii takiego dokumentu, to zniszczenie go będzie równoznaczne z jego odwołaniem. To samo dotyczy zniszczenia wypisu aktu notarialnego.

Odwołanie testamentu może dotyczyć całości lub wybranej części. Wystarczy skreślić lub użyć sformułowań: „odwołanie”, „anuluję” czy „unieważniam”.

Istnieją więc 3 możliwości odwołania testamentu:

  1. Spisanie nowego testamentu.
  2. Zniszczenie starego lub pozbawienie go ważności.
  3. Dokonanie częściowych zmian w testamencie.

Nie jest to więc takie trudne i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy o tym, że jest to nasza ostatnia wola i że mamy prawo w każdym momencie ja zmienić całkowicie albo tylko częściowo.

Przeczytaj także:  Jesteś marynarzem? Zobacz, jakie korzyści podatkowe Ci przysługują

Pamiętaj jednak, że w chwili zmiany testamentu trzeba posiadać pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,