Umowy i polisy

Jesteś marynarzem? Zobacz, jakie korzyści podatkowe Ci przysługują

norweski podatek dla marynarza

Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a co za tym idzie – czas rozliczania podatków z Norwegii. O ich zwrot możesz się starać, jeżeli pracowałeś w tym państwie legalnie, a pracodawca odprowadzał za Ciebie podatek od wynagrodzenia. W nieco innej (lepszej) sytuacji są marynarze. Ze względu na charakter ich pracy mają oni prawo do specjalnych ulg. Pracujesz na morzu i nie wiesz, jakie ulgi i specjalne odpisy Ci przysługują? Zapoznaj się z tym artykułem. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Na jakie ulgi podatkowe może liczyć norweski marynarz?

Polscy marynarze pracujący na norweskich wodach najczęściej decydują się na przysługującą im ulgę 10%. Jest ona o tyle korzystniejsza dla przedstawicieli tego zawodu, że mogą z niej korzystać co roku w przeciwieństwie do osób wykonujących inną pracę. Osoby pracujące „na lądzie” o dodatkowe 10% zwrotu podatku z Norwegii mogą się starać tylko i wyłącznie przed pierwsze dwa lata legalnej pracy w tym kraju. Na jakie jeszcze ulgi mogą liczyć norwescy marynarze?

Odpis dla marynarza (Særskilt fradrag for sjøfolk)

Odpis dla marynarza przysługuje każdemu pracownikowi, który:

  • w danym roku podatkowym spędził ponad 130 dni na morzu,
  • w ciągu roku podatkowego podpisał umowę o pracę, w której znajduje się wyraźny zapis o konieczności przebywania ponad 130 dni na morzu,
  • w minionym roku podatkowym przebywał na morzu 130 dni zanim zdecydował się zakończyć pracę.

Każdy z powyższych przypadków jest możliwy do sprawdzenia w książeczce marynarskiej lub w zestawieniu rocznym wystawianym przez pracodawcę. W książeczce należy patrzeć na dwie ważne daty.

  • Datę rozpoczęcia pracy na statku – tzw. zamustrowanie.
  • Dzień wymustrowania się, a więc rezygnacji z bycia członkiem załogi.

marynarz w norwegii

 

Co jeszcze musisz wiedzieć na temat odpisu dla norweskiego marynarza?

Odpis marynarski może wynieść maksymalnie 30% zarobków, które jako marynarz otrzymujesz w ramach pracy wykonywanej na statku. Kwota ta nie może być jednak wyższa niż 80 tysięcy NOK (korona norweska). W tym wypadku nie ma znaczenia to, ile zarabiasz. Nawet jeżeli z sumy Twoich rocznych zarobków wynika, że możesz liczyć na wyższą kwotę zwrotu podatku z Norwegii niż 80 tysięcy NOK, to i tak, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, otrzymasz maksymalnie tę kwotę. Warto także wiedzieć, że osobom pracującym na morzu norweski Urząd Podatkowy nalicza taki odpis automatycznie. Zdarza się jednak, że ulga nie zostanie uwzględniona. W takiej sytuacji wystarczy skontaktować się z przedstawicielem urzędu i poprosić o uwzględnienie ulgi.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia norweskiego podatku przez marynarza?

Każda osoba legalnie pracująca na terenie Norwegii ma obowiązek rozliczenia podatkowego. Ostatecznym terminem na złożenie wszystkich dokumentów jest 1 maja roku następującego po roku podatkowym, za który się rozliczasz. Jakie dokumenty musisz złożyć, jeżeli jesteś marynarzem i chcesz rozliczyć się z norweskim urzędem?

  • Roczne zestawienie dochodów za rok podatkowy – w nim określona jest bowiem wysokość Twoich zarobków.
  • Skan książeczki marynarza oraz oryginał do wglądu.
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,