Jesteś młody/młoda? Kup mieszkanie!

przez EduInfo 199 views0

Mieszkanie dla młodych

Zakup mieszkania to duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Zwłaszcza osoby młode, które dopiero zaczynają karierę mogą mieć problemy ze sfinansowaniem własnego domu. Z myślą o takich osobach powstał program „Mieszkanie dla młodych”, który polega na dofinansowaniu kupna pierwszego mieszkania.

Wysokość dofinansowania

Kwota dofinansowania uzależniona jest od wielkości rodziny, która chce skorzystać z programu. Osobom samotnym i bezdzietnym małżeństwom przysługuje 10% dopłaty do wkładu własnego, zaś w przypadku osób lub małżeństw posiadającym dzieci – 15%. Dodatkowo 5% na częściową spłatę kredytu otrzymać mogą osoby, które w ciągu pięciu lat licząc od dnia zakupu mieszkania, zostały rodzicami (biologicznymi albo przybranymi) trzeciego lub kolejnego dziecka.

Dla kogo kredyt?

Aby skorzystać z programu trzeba mieć mniej niż 35 lat, przy czym w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków. Kolejnym warunkiem jest zakup na rynku pierwotnym mieszkania o powierzchni do 75m² albo domu jednorodzinnego o powierzchni do 100m². W przypadku osób posiadających co najmniej trójkę dzieci limit ten zwiększa się do 85m² w przypadku mieszkań i 110m² dla domów jednorodzinnych. Cena kupionego mieszkania nie może przekraczać określonych zależnie od lokalizacji limitów, a poza tym należy wziąć kredyt na co najmniej 50% jej wysokości (i na nie mniej niż 15 lat).

Droga do własnego mieszkania

Przystąpienie do programu „Mieszkanie dla młodych” nie wymaga skomplikowanych działań. Wystarczy wraz z wnioskiem kredytowym w wybranym banku złożyć wniosek o dofinansowanie. Po weryfikacji spełniania kryteriów wynikających z założeń programu (wieku kredytobiorcy, ceny i powierzchni kupowanego mieszkania) następuje rezerwacja kwoty dofinansowania, a w tym czasie bank procesuje wniosek kredytowy. Kolejny etap to liczenie zdolności kredytowej klienta i gromadzenie niezbędnych dokumentów.

Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Jeśli przebiegnie on pomyślnie – bank podpisuje z wnioskodawcą umowę o kredyt. Po zatwierdzeniu umowy zostają wypłacone środki, w tym również kwota dofinansowania, którą bank przelewa bezpośrednio na konto dewelopera jako ostatnią transzę należności.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>