Kamerki sportowe należą do grupy urządzeń coraz częściej i chętniej wykorzystywanych – zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Na rynku istnieje wiele ich rodzajów, dlatego wybór odpowiedniego sprzętu musi zostać poprzedzony wnikliwą analizą.
W artykule dowiesz się:
Jaką kamerę wybrać?
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej kamery należy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Mianowicie, do czego ma ona służyć?
- Do ekstremalnej jazdy na motorze lub rowerze?
- Do skoków bungee lub ze spadochronem?
- Nurkowania?
- A może do spokojnych pieszych wypadów poza miasto?
Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma jednej uniwersalnej kamerki, która nadaje się do wszystkiego. Dlatego pierwszy krok to wybór sprzętu adekwatnego do dyscypliny, którą chcemy uprawiać. Dopiero po jego dokonaniu można przystąpić do analizy innych parametrów.
Obraz i dźwięk
Obraz to jeden z najważniejszych parametrów. W końcu po to kupujemy kamerkę, aby później cieszyć się nagranymi przez nią filmami. Zrealizowanymi, w jak najlepszej jakości. Sama rozdzielczość nie oddaje w pełni jakości nagrywanego obrazu. Dlatego zamiast skupiać się na cyferkach, lepiej po prostu porównać ujęcia nagrywane różnymi kamerami i wybrać tę najlepszą.
Dźwięk to również bardzo istotny aspekt. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kamerka go rejestruje (czy eliminuje ewentualne szumy i inne zakłócenia). Często dla bezpieczeństwa kamerki umieszczane są w specjalnych obudowach, które bardzo skutecznie tłumią dźwięki, tym samym negatywnie wpływając na całe nagranie. Aby tego uniknąć, podczas wyboru sprzętu trzeba się upewnić, że posiada on miejsce do podłączenia mikrofonu zewnętrznego – w ten sposób możliwe będzie nagrywanie dobrej jakości dźwięku, nawet po umieszczeniu kamery w specjalnym etui.
Stabilizacja obrazu
Na finalną jakość nagrania poza obrazem i dźwiękiem wpływa także stabilizacja. Na nic zda się nawet najlepsze ujęcie nagrane w HD, jeśli całość będzie drgała. Wybierając kamerę należy dopilnować, aby była ona wyposażona w stabilizator obrazu.
Ekran
Pozostając w temacie obrazu, wybierając kamerkę trzeba się zastanowić, czy musi być ona wyposażona w ekran pozwalający na bieżąco podglądać nagrywany obraz. Część dostępnych na rynku sprzętów nie posiada takiej funkcjonalności (nagrania można oglądać dopiero po wgraniu je na komputer lub poprzez podłączenie np. do smartfona). Jest to swego rodzaju udogodnienie, z którego zrezygnowanie pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy (sprzęty bez wbudowanych ekranów są znacznie tańsze).
WiFi
Kolejną ważną cechą dobrej kamerki sportowej jest WiFi. Posiadanie tej funkcjonalności pozwala na sterowanie sprzętem na odległość. Jest to bardzo istotne zwłaszcza dla osób używających kamerek podczas jazdy motocyklem czy samochodem. Dzięki zastosowaniu pilota i połączenia WiFi mogą bezpiecznie nagrywać, bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi.
Bateria
Nawet najlepsza kamera na nic się nie zda, jeśli znajdująca się w niej bateria szybko ulegnie rozładowaniu. Stąd tak ważne, podczas wyboru kamerki, jest zwrócenie uwagi na to ile energii konsumuje. Kamerka powinna być oszczędna, tak aby mogła pracować przez jak najdłuższy czas (minimum kilka godzin). Ewentualnym wyjściem jest noszenie ze sobą kilku zapasowych baterii, które nie należą do najlżejszych.
Akcesoria
Ostatnim, ale nie mniej istotnym parametrem są akcesoria, a konkretniej kompatybilność kamerki z innymi sprzętami. Jeżeli ma ona służyć jedynie do zwykłych spacerów i wypadów poza miasto to wystarczy selfie stick (praktycznie da się go podłączyć do każdej kamery). Jeśli natomiast kamerka będzie wykorzystywana bardziej ekstremalnie, warto zadbać, aby można było ją zainstalować np. na pojeździe, kasku, czy innych istotnych akcesoriach.
Co jest najważniejsze?
Kluczowe jest podjęcie decyzji, do czego służyła będzie zakupiona kamerka. Dopiero po dokonaniu tego wyboru można analizować pozostałe parametry i dobrać te najbardziej odpowiednie.