Leasing jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, nie tylko w odniesieniu do samochodów, z którymi jest głównie kojarzony ale również maszyn i urządzeń niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania firmy oraz jej permanentnego rozwoju. Dlaczego warto decydować się na taki krok?
W artykule dowiesz się:
Główne zalety leasingu maszyn i urządzeń
Przede wszystkim, jest to bardzo ciekawa alternatywa dla kredytów bankowych, które w dzisiejszych czasach są zwykle trudno dostępne. W sytuacji, kiedy firma nie jest dla banków wiarygodnym partnerem, ponieważ nie posiada wymaganej zdolności kredytowej, wzięcie maszyn w leasing może okazać się jedyną dostępną opcją. Dla leasingodawców z reguły wystarczającym zabezpieczeniem jest sam przedmiot umowy. Dodatkowo, zdecydowanie się na leasing pozwala na utworzenie tak zwanej „tarczy podatkowej”. Oznacza to, że w zależności od tego, jaki rodzaj leasingu się wybierze (operacyjny czy finansowy) określone koszty można odliczyć od podatku VAT. Leasing jest ponadto sposobem na zachowanie płynności finansowej, nie ma bowiem konieczności inwestowania wszystkich posiadanych aktywów w zakup niezbędnych urządzeń. W warunkach chwiejności gospodarczej, posiadanie wolnych rezerw finansowych, jakie można w razie potrzeby odpowiednio spożytkować, jest niezbędne.
Oczywiście, ogromną zaletą umowy leasingowej jest również ograniczenie do minimum formalności, które w przypadku kredytów mogą stać się dużą przeszkodą. Generalnie, leasing maszyn i urządzeń jest tożsamy z popularnym leasingiem aut, dlatego korzyści które z niego wynikają są bardzo podobne.
Leasing maszyn i urządzeń operacyjny lub finansowy – co korzystniejsze?
Świadoma konsumpcja w gospodarce kapitalistycznej ma ogromne znaczenie. Decydując się na jakikolwiek krok finansowy, należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz porównać dostępne oferty. Nie inaczej jest w przypadku leasingu maszyn i urządzeń, który umożliwia firmom efektywny rozwój. Który rodzaj leasingu jest wobec tego najbardziej korzystny? Operacyjny czy finansowy?
Podobnie jak w przypadku leasingowania środków transportu, ostateczny wybór zależy od potrzeb i wymagań klienta. Leasing operacyjny, czyli bieżący, zakłada że jego przedmiot nie jest własnością użytkownika, ale leasingodawcy. Tym samym, to na niego przechodzi prawo do skorzystania z odpisów amortyzacyjnych. Jest to jednak alternatywa gwarantująca „tarczę podatkową”. Leasingobiorca bowiem ma możliwość zmniejszenia wysokości swojej podstawy opodatkowania, jako że rata uiszczana na rzecz firmy leasingowej jest traktowana w kategoriach kosztów uzyskania przychodu.
Leasing finansowy, inaczej określany mianem kapitałowego oznacza, że maszyna jest własnością klienta, dlatego to on posiada możliwość zastosowania odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów prowadzenia działalności ma on prawo zaliczyć jedynie część odsetkową płaconej raty leasingowej. Leasing finansowy to idealne rozwiązanie dla tych firm, które nie należą do grona płatników VAT. Jest to również opcja korzystna dla dużych przedsiębiorstw, którym przede wszystkim zależy na tym, by móc wpływać na okres trwania zawieranej umowy leasingowej. W pozostałych przypadkach, zdecydowana większość klientów decyduje się jednak na leasing operacyjny. Warto dodać, że z punktu widzenia strony finansującej zakup przedmiotu umowy, jakim są maszyny lub urządzenia, leasing finansowy ma więcej zalet.
Jakie maszyny i urządzenia mogą stać się przedmiotem umowy w leasingu operacyjnym?
Jeśli zastanawiamy się jaki typ maszyn i urządzeń może stać się przedmiotem umowy w leasingu operacyjnym to odpowiedź jest bardzo prosta – każdy. Zasadniczo, klient może starać się o leasingowanie jakiegokolwiek urządzenia, które jest mu aktualnie potrzebne. To firma leasingowa, jaka pełni rolę strony finansującej ostatecznie decyduje, czy wyrazi zgodę na zakup, czy zrezygnuje z transakcji. Oczywiście, w praktyce największe prawdopodobieństwo zawarcia umowy leasingowej dotyczy przede wszystkim tych maszyn, które są typowe dla danej branży. Dlaczego? Ze względu na fakt, że rynek cechuje się ogromnym popytem na takie urządzenia, również te używane, tym samym, po zakończeniu umowy leasingowej, z pewnością nie będzie problemu z ich sprzedażą. Finansujący nie ponosi żadnego ryzyka. Urządzenia, które są produkowane w relatywnie niewielkich nakładach, pełnią funkcje specjalistyczne także mogą być leasingowane, chociaż wówczas znalezienie odpowiedniego leasingobiorcy jest zdecydowanie trudniejsze.
Do maszyn, które najczęściej brane są w leasing należą głównie wszelkiego rodzaju urządzenia budowlane i drogowe, leśne, rolnicze oraz sprzęt medyczny. Warunki leasingowania zależą nie tylko od charakteru przedmiotu umowy, ale również polityki leasingodawcy, dlatego wskazane jest zapoznać się z kilkoma ofertami, zanim podejmie się decyzję.