Zdrowie Zdrowie i uroda

Maseczki filtrujące FFP2 i FFP3 – czym są i które wybrać?

Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Jest to często skupisko szkodliwych substancji, które mogą stanowić ryzyko dla zdrowia i życia. Jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim przez zakup odpowiednich akcesoriów ochronnych. Coraz większą popularnością cieszą się maseczki filtrujące, które skutecznie chronią drogi oddechowe przed niebezpiecznymi cząsteczkami. Sprawdź, czym są maski FFP2 i FFP3 oraz czym się charakteryzują.

Maseczki filtrujące – dlaczego się z nich korzysta?

Maski filtrujące (nazywane również półmaskami lub maskami ochronnymi) to specjalne akcesoria, które chronią drogi oddechowe przed niebezpiecznymi składnikami znajdującymi się w powietrzu takimi jak m.in. aerozole, pyłki, dym czy inne cząstki stałe. Cząsteczki te są groźne dla zdrowia, a nawet życia – niektóre z nich mogą być rakotwórcze, inne z kolei radioaktywne. Przed wybuchem pandemii COVID-19 z produktów korzystali głównie pracownicy, którzy na co dzień są narażeni na wysokie stężenie tych oraz innych substancji, a także mieszkańcy niektórych miast, w których poziom smogu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. 

Maski filtrujące – klasy ochrony

Półmaski filtrujące zapewniające ochronę dróg oddechowych, produkowane są w Europie zgodnie z normą EN 149, na podstawie której wyróżnia się trzy klasy ochrony: FFP1, FFP2 oraz FFP3. Klasy te różnią się od siebie efektywnością filtracji i całkowitym przeciekiem wewnętrznym. W klasyfikacji istnieje pewna analogia – im większa liczba, tym większy stopień ochrony i filtracji. Dla przykładu: maski FFP1 zapewniają podstawową ochronę przed nietoksycznymi aerozolami. Akcesoria te wykorzystywane są najczęściej w przemyśle budowlanym i spożywczym. Większym zainteresowaniem jednak cieszą się maseczki klasy FFP2 i FFP3, które gwarantują wyższy poziom ochrony przed szkodliwymi cząsteczkami.

Przeczytaj także:  Psychologia zespołu a efektywność i motywacja grupy

FFP2 a FFP3 – czym się różnią?

Maseczki filtrujące klasy FFP2 i FFP3 zostały zaprojektowane tak, aby idealnie przylegać do twarzy, a całe powietrze, które jest wydychane, przechodziło tylko przez filtr. Rozwiązanie to uniemożliwia gromadzenie się wilgoci, która sprzyja rozwojowi niektórych drobnoustrojów, które są szkodliwe dla zdrowia. Czym się różnią te maseczki? Podstawową różnicą jest ich przeznaczenie, a także stopień filtracji.

  • Maski FFP2 – zaprojektowane są w taki sposób, aby chronić użytkownika przed pyłkami i smogiem. Wyróżniają się bardzo wysoką skutecznością przeciwdrobnoustrojową – muszą gwarantować efektywność filtracji na poziomie 94%. Nadają się one do środowisk pracy, w których w powietrzu znajdują się substancje szkodliwe oraz mutagenne. Maski FFP2 stosowane są najczęściej w przemyśle metalowym i górnictwie. Akcesoria ochronne wykorzystywane są również do ograniczenia transmisji wirusa COVID-19 – zapewniają ochronę zarówno dla zwykłych użytkowników, jak i lekarzy.
  • Maski FFP3 zapewniają najwyższy poziom ochrony przed nietoksycznymi, średniotoksycznymi i wysokotoksycznymi aerozolami w stanie płynnym lub stałym w stężeniu do 20NDS. Akcesoria te nazywane są często jako „maski antywirusowe” lub „maski antybakteryjne”. Maseczki FFP3 muszą zapewniać filtrację na poziomie co najmniej 99%. Dotyczy to takich cząstek jak: bakterie, wirusy czy szkodliwe pyły (w tym rakotwórcze i radioaktywne). Polecane są one do użytku jedynie dla personelu medycznego, który narażony jest na bezpośredni kontakt z osobami chorymi i zakażonymi np. wirusem COVID-19.

FFP2 czy FFP3 – co wybrać?

Wybór odpowiedniej półmaski uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jakim środowisku osoba przebywa na co dzień. Maseczki filtrujące FFP2 świetnie sprawdzą się dla osób, które chcą zabezpieczyć się przed takimi czynnikami jak m.in. smog, wirus czy pyłki. Mogą to być zarówno mieszkańcy miejscowości, w których stężenie szkodliwych substancji przez większość czasu przekracza dopuszczalne normy, jak i pracownicy kopalni czy zakładów metalowych. Maski FFP3 z kolei nadają się do użytku w środowiskach, w których wartość graniczna stężenia substancji może być przekroczona nawet 30-krotnie. Odpowiednie dla pracowników przemysłu chemicznego oraz medycznego.

Przeczytaj także:  Jak zadbać o odporność dziecka podczas jesiennych spacerów?

Czy maska FFP3 jest jednorazowa?

Wyżej wymienione półmaski to produkty, które wraz z użytkiem tracą swoje właściwości. Czy są to akcesoria jednorazowe? To zależy – maski mogą być używane wielokrotnie – badania wykazały jednak, że maseczki tracą swoją skuteczność ochronną po około 10. dniach. Po tym czasie zaleca się użyć nowej maski. Co ważne – akcesoria te w łatwy sposób można zdezynfekować lub wyczyścić. Najlepszym sposobem jest wypranie maseczek, wysuszenie oraz zdezynfekowanie środkami o wysokim stężeniu alkoholu.

Avatar

EduInfo

About Author

1 Comment

  1. Avatar

    Tomy

    1 października 2020

    Przyznam, że aż do teraz nie moge przyzwyczaić się do noszenia maseczki, ale co zrobić… Jak juz trzeba to warto zainwestować własnie w taką porządną.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –