Biznes i praca Nowości Popularne

Najważniejsze indeksy giełdowe i sposoby inwestowania w nie

Inwestorzy giełdowi z pewnością choć raz słyszeli lub widzieli w wiadomościach branżowych dotyczących rynku finansowego pojęcie indeksów giełdowych. Na polskiej giełdzie papierów wartościowych najważniejszym indeksem jest WIG i WIG20.

Inwestorzy giełdowi z pewnością choć raz słyszeli lub widzieli w wiadomościach branżowych dotyczących rynku finansowego pojęcie indeksów giełdowych. Na polskiej giełdzie papierów wartościowych najważniejszym indeksem jest WIG i WIG20. Natomiast na giełdach światowych stosowane są i inne indeksy, np. DAX. Czym są właściwie indeksy i w jaki sposób z wykorzystaniem takich instrumentów można prowadzić inwestycje?

Pojęcie indeksów giełdowych

Zamiast na co dzień sprawdzać wiele różnych informacji dotyczących giełdy lub wycinka giełdy czy danej branży, w której funkcjonują spółki giełdowe, można analizować wyniki notowań indeksów giełdowych.

Najprościej rzecz ujmując, należy powiedzieć, że indeks giełdowy jest miernikiem obrazującymi zmianę cen grupy wybranych instrumentów, jakie notowane są na wybranej giełdzie papierów wartościowych.

Rodzaje indeksów giełdowych

Na giełdach światowych notowane są trzy główne rodzaje indeksów giełdowych. Pierwszym jest indeks geometryczny, obliczany jako średnia geometryczna cen wszystkich spółek, które wchodzą w jego skład. Drugi to indeks cenowy, który jest średnią arytmetyczną cen wszystkich spółek, które wchodzą w jego skład. Ostatnim, trzecim rodzajem indeksu giełdowego jest indeks ważony kapitalizacją poszczególnych spółek, który wymaga porównania zmian zachodzących we wszystkich spółkach, wchodzących w skład indeksu.

Najważniejsze przykłady indeksów giełdowych

Na polskiej GPW notowane są indeksy giełdowe, które dotyczą największych spółek na parkiecie, jak i konkretnych branż (indeksy branżowe). Na giełdzie papierów wartościowych w Polsce najważniejszym i najstarszym indeksem jest indeks WIG, który obliczany jest od początku istnienia giełdy. W jego skład wchodzą wszystkie spółki notowane na głównym parkiecie – krajowe i zagraniczne, o ile spełniają kryteria uczestnictwa w indeksach.

Przeczytaj także:  Nowe środki to lepiej oprocentowane środki – lokaty na nowe środki

Prócz niego jest też indeks WIG20 czy WIG30, tj., indeks odpowiednio 20. lub 30. największych spółek notowanych na GPW w Warszawie. Można wymienić także indeksy branżowe, jak WIG-banki, WIG-paliwa czy WIG-telekomunikacja.

Największe znaczenie na świecie mają zaś takie indeksy jak Dow Jones i S&P500 – oba są indeksami spółek notowanymi na New York Stock Exchange (NYSE) i Nasdaq. W skład indeksu Dow Jones wchodzi 30 największych amerykańskich i ogólnoświatowych spółek. W skład indeksu S&P500 wchodzi aż 500 różnych spółek, cechujących się największą kapitalizacją rynkową. Zdecydowana większość z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Inwestowanie z użyciem indeksów giełdowych

Najprostszym sposobem prowadzenia inwestycji z wykorzystaniem wybranych indeksów giełdowych będzie wykorzystanie do tego celu funduszy typu ETF, czyli Exchange Traded Funds, które notowane są na giełdzie. ETFy z ekspozycją na indeksy giełdowe to otwarte fundusze inwestycyjne, które będą odwzorowywać wyniki wybranego indeksu rynkowego. Najczęściej dotyczą one indeksów giełdowych, choć można znaleźć również ETF-y odwzorowujące zachowania i innych inwestycji.

Nie tylko na zagranicznych giełdach, ale i na parkiecie giełdowym w Warszawie można wybrać już od ponad 10 lat inwestycje w ETFy na indeksy giełdowe. Pierwszym takim funduszem był ETF odwzorowujący indeks WIG20, czyli największych 20 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. W 2011 roku powstały kolejne dwa fundusze ETF, które imitowały zachowanie niemieckiego indeksu giełdowego DAX oraz ETF na amerykański indeks S&P500. Niestety, nie ma większych możliwości inwestowania w indeksy giełdowe za pośrednictwem funduszy ETF na polskiej giełdzie, co innego na giełdach zagranicznych gdzie możliwości jest znacznie więcej.

Nie tylko zresztą ETFy pozwalają na prowadzenie takich inwestycji. Można wykorzystać do tego czasu kontrakty CFD, czyli Contract for Difference, inaczej kontrakty na różnice kursowe, które pozwalają w przeciwieństwie do ETF-ów na skorzystanie przy inwestycjach z dźwigni finansowej. Sprawdź: https://topinwestycje.pl/broker-forex/.

Przeczytaj także:  Auto Moto Arena 2018 - Targi Motoryzacyjne

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić,