Nowości

Gdzie najlepiej wybrać się na narty w okolicach Wrocławia?

Inauguracja sezonu narciarskiego to temat, który staje się nam coraz bliższy od pierwszych dni jesieni. Zmieniająca się pogoda i krótszy dzień, to powody przez które nasze myśli są bliższe naśnieżonym stokom niż codziennym obowiązkom. Gdzie warto wybrać się na narty w okolicach Wrocławia? Jakich warunków możemy się tam spodziewać?

Sezon zimowy – gdzie warto zacząć?
Wrocławianie, którzy nie mogą doczekać się zimowego szusowania, na szczęście mają coraz większy wybór stoków w swojej okolicy do dyspozycji. Zainteresowanie wciąż rośnie, dlatego właściciele tras w ostatnich latach sporo inwestowali w wydłużanie szlaków i wyciągi kanapowe. Część miejsc przeszła całkowitą modernizację. Nieliczne wyciągi, krótkie orczyki, zaniedbane trasy i baza turystyczna zyskują nowe oblicze, zachęcając do odwiedzin ludzi, także spoza regionu. W części lokalizacji postawiono bardziej na kosmetykę i bezpieczeństwo jazdy, a do miana narciarskich liderów w regionie pretenduje kilka miejsc:
• Czarna Góra,
• Łysa Góra,
• Świeradów-Zdrój,
• Zieleniec,
• Karpacz,
• Szklarska Poręba.

Wrocław – stoki i atrakcje w okolicy

Rozwój infrastruktury działa jak magnes na osoby spragnione białego szaleństwa. Zacznijmy od znajdujące się w Masywie Śnieżnika, Czarnej Góry. Rozbudowana trasa zastąpiła stare wyciągi w Siennej. Obecnie do dyspozycji odwiedzających jest kolej linowa mająca blisko 1400 metrów oraz osiem wyciągów. Kompleks oferuje 9 km tras, z których połowa jest sztucznie dośnieżana, najdłuższy szlak mierzy prawie 1,7 km., a trasa P1 jest oświetlona. Przy kompleksie umiejscowiono parking na 1000 pojazdów, hotel i restaurację. Zamiast papierowych karnetów wprowadzono karty zbliżeniowe.Dostępne karnety:
• jednodniowy – 69 zł / 63 zł ulgowy,
• poza sezonem – 57 zł / 51 zł ulgowy,
• sześciodniowy 345 zł / 310 zł ulgowy

Przeczytaj także:  Wiązania snowboardowe – jaki model?

sklep narciarski

Drugi punkt na liście Łysa Góra – to niewielka stacja narciarska z Gór Kaczawskich. Znajdują się tam trzy nartrostrady, każda ma 4 km długości. Trasy są oświetlone i sztucznie naśnieżane, a na górę prowadzi pięć wyciągów. Ze szczytu widać panoramę Karkonoszy, ze Śnieżką włącznie. Trasy należą do łatwych i krótkich, ale to dobre miejsce na rozpoczęcie sezonu i sprawdzenie swoich umiejętności po rocznej przerwie.

Kolejne miejsce to Świeradów-Zdrój. W infrastrukturę zainwestował były rajdowiec, Sobiesław Zasada. Dzięki niemy na Stogu Izerskim pojawiła się kolej gondolowa, zdolna przewozić osiem osób jednocześnie. W ciągu godziny, na szczyt o wysokości 1060 metrów, wwożonych jest 2,5 tysiąca osób, między godziną 9 a 16 każdego dnia. Pokonanie trasy zajmuje 8 minut. Trasa narciarska w Świeradowie ma 2,5 kilometra długości, jest oświetlona i sztucznie dośnieżana. Nocne zjazdy są możliwe od 18 do 21. Karnety:
• Dzień – 85 zł,
• Noc – 45 zł.

Karpacz – tego miejsca na narciarskiej mapie Polski nie trzeba przedstawiać. Oprócz licznych stoków, funkcjonuje tu rozbudowana baza noclegowa. W samym mieście działają sztucznie naśnieżane, krótkie trasy – od 100 do 400 metrów, które przeznaczone są głównie do nauki jazdy. Dla zaawansowanych przeznaczony jest kompleks Śnieżka – 8 wyciągów, 5 głównych tras o łącznej długości 6 kilometrów (3 trasy sztucznie naśnieżane), 7 tysięcy wjeżdżających osób na godzinę. Funkcjonuje także 30-kilometrowa trasa biegowa „Polska pętla”, która łączy się z czeskimi trasami. Karpacz oferuje także liczne, pozanarciarskie rozrywki, w tym paintball, bungee oraz trasy wycieczkowe. Karnety:
• Jednodniowe – 65 zł / 50 zł ulgowy,
• Karnety punktowe – 1zł = 1 pkt

Narty w weekend – Szklarska Poręba czy Zieleniec?

W Szklarskiej Porębie działa głównie kompleks Skiarena Szrenica. W ciągu godziny na szczyt wjeżdża ponad 6 tysięcy osób, które mają do dyspozycji kolejkę linową i pięć wyciągów. W okolicy działa 20 km nartostrad, z czego połowa jest sztucznie dośnieżana. Na Puchatku działa w pełni oświetlony stok, gdzie nocne jazdy rozpoczynają się od godziny 18.00. Najdłuższa, licząca 4,4 km, trasa jest przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Dostępna jest także 2-km czarna trasa wytyczona przez FIS. W Szklarskiej Porębie co roku organizowany jest bieg narciarski „Bieg Piastów”. Karnety:
• Pół dnia – 52 zł.
• Jednodniowy – 73 zł.
• Tygodniowy 393 zł.

Przeczytaj także:  Wrocławska Noc Designu 2018 już za tydzień!

Ostatni w zestawieniu znajduje się kompleks Zieleniec. To dynamicznie rozwijający się ośrodek, pretendujący do miana najlepiej rozwiniętej infrastruktury narciarskiej w regionie. Dzięki warunkom atmosferycznym zima w Zieleńcu potrafi utrzymać się do końca kwietnia. W ciągu godziny na początek tras wwożonych jest 12 tys. osób, które mają do dyspozycji 20 zróżnicowanych stoków oraz m.in. kolejkę kanapową dla 6 osób z podgrzewanymi siedzeniami. Tarasy mają długość od 600 do 1100 metrów. W miasteczku funkcjonują liczne szkółki narciarskie, dlatego miejsce szczególnie polecane jest osobom początkującym oraz rodzinom z dziećmi. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark, z dwiema skoczniami, rampami i rozmaitymi przeszkodami.

Mieszkańcy Wrocławia i okolic mają duży wybór kompleksów narciarskich. Z roku na rok poprawia się ich infrastruktura, która uwzględnia nie tylko potrzeby amatorów szusowania po stokach na dwóch deskach, ale także biegaczy narciarskich, czy snowboardzistów. Oferta jest na tyle rozbudowana, że każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Do zobaczenia na stoku!

Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę na nartach — przeczytaj artykuł o podstawach jazdy.

Tekst powstał przy współpracy z ekspertami ze sklepu internetowego ski24.pl 

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane