Praca laryngologa to nie tylko wypisywanie recept czy płukanie ucha. Bardzo często potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na bardziej zaawansowaną diagnostykę. W niektórych przypadkach potrzebna jest nawet interwencja chirurga laryngologicznego.
W artykule dowiesz się:
Kiedy zostaniesz skierowany do chirurga?
Przede wszystkim, gdy niezbędne jest operacyjne leczenie nosa, ucha, krtani, gardła, języka, zatok lub gruczołów ślinowych.
Zabiegami prawdopodobnie najczęściej wykonywanymi jest usunięcie trzeciego migdała, czyli adenotomia oraz operacja przegrody nosowej. Wykonuje się ją przeważnie, gdy infekcje gardła oraz górnych dróg oddechowych nawracają albo pojawia się trudność w oddychaniu przez nos.
Przy usuwaniu trzeciego migdała chirurg może również wykonać tonsillotomię, czyli zabieg mający na celu zmniejszenie migdałków podniebnych.
Podstawowe narzędzia laryngologiczne
- Tory HD
- Optyki szerokątne
- Wiertarki i shavery
- Nawigacja śródoperacyjna
- Diatermie elektrochirurgiczne
- Neuromonitoring
- Ssaki operacyjne
- Systemy archiwizacyjne
- Mikroskopy operacyjne
Oczywiście nie wszystkie narzędzia laryngologiczne są niezbędne podczas wykonywania zabiegów. Najpopularniejsza jest grupa optyków szerokokątnych w skład których wchodzą endoskopy nosowe umożliwiające wizualizację struktur anatomicznych nosa.
Czy endoskopia nosa jest bolesna?
Endoskopia przeprowadzana jest najczęściej w stanach zapalnych zatok, kiedy lekarz musi ocenić drożność nosa lub sprawdza, czy nie pojawiły się jakieś patologiczne zmiany.
Badanie polega na wprowadzeniu bardzo wąskiego endoskopu, który wprowadzany jest przez otwór pomiędzy jamą nosową a światłem zatoki. Podczas zabiegu wykonywane są również zdjęcia oraz mierzony jest przepływ powietrza przez nos.
Inną metodą wykorzystującą endoskopię nosa jest FESS, która praktycznie stała się standardem, jeśli chodzi o leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Dużą zaletą tej metody jest minimalna interwencja chirurgiczna oraz krótki czas hospitalizacji.
Badanie powinno zostać wykonane w znieczuleniu miejscowym. Niestety może powodować pewien dyskomfort nawet kilka dni po jego wykonaniu.
Bardzo ważne!
– masz nawracające infekcje zatok (przynajmniej 6 razy w roku)
– cierpisz na bezdech senny
– masz trudności z oddychaniem przez nos
Pamiętaj, że nie można ignorować objawów takich jak katar czy ból głowy, ponieważ mogą one świadczyć o poważniejszym schorzeniu.