Kinkiet ścienny – najważniejsze zasady wybierania

przez EduInfo 777 views1

Wybór konstrukcji kinkietu ściennego zależy od wielu elementów. Pod uwagę bierze się metraż pomieszczenia, jego funkcjonalność oraz wystrój. Kinkiety oferują bowiem różne kierunki padania światła, klosze zamknięte i otwarte, transparentne bądź mleczne. Te detale wpływają nie tylko na ich wizualną atrakcyjność, ale i sposób oświetlania wybranych pomieszczeń oraz przestrzeni.

Jak dobrać kinkiet ścienny bądź grupę takich lamp, by właściwie spełniały swoje funkcje i były spójne z aranżacją? Podpowiadamy najważniejsze zasady, którymi warto się kierować w trakcie zakupów.

Kinkiet – które pomieszczenie będzie oświetlał?

Musimy się zastanowić, w którym pomieszczeniu chcemy umieścić kinkiet i dlaczego. Jeśli zależy nam na niewielkiej konstrukcji i oszczędności miejsca, ta propozycja sprawdzi się bardzo dobrze. Kinkiet może z powodzeniem zastąpić klasyczną lampę podłogową, a nawet lampę wiszącą.

W małej sypialni można postawić na kinkiet, którego światło będzie kierowane ku dołowi, zatem pozwoli na czytanie przed snem. Jeśli zaś rezygnujemy z oświetlenia sufitowego, światło powinno być kierowane ku górze, aby zapewnić odpowiedni poziom rozświetlenia całego pomieszczenia. Dla połączenia efektu klimatycznej i przytulnej sypialni wraz z pokojem o funkcji użytkowej, można postawić na kinkiet ścienny, który będzie świecił zarówno ku dołowi, jak i ku górze. Ciekawe modele tych lamp oferuje sklep https://lampy.it/.

W podobny sposób będziemy dobierać kinkiety do pozostałych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, że im większy metraż, tym więcej punktów świetlnych należy zastosować. Ponadto montaż kinkietów w parach lub grupach, w równoległych odstępach, symetrycznie, daje wrażenie uporządkowanej i harmonijnej przestrzeni. Nie można również zapominać o tym, że ten rodzaj oświetlenia musi być spójny z pozostałymi lampami stosowanymi w wybranym pomieszczeniu bądź przestrzeni.

Jeden, dwa, a może więcej?

Pojedynczy kinkiet doświetli wnęki, półki i wąskie szczeliny lub podkreśli dekoracyjny charakter wybranych elementów wyposażenia. Dwie lampy zapewnią większą funkcjonalność przestrzeni lub pomieszczenia, zaś zastosowanie grupy kinkietów sprawdzi się, np. w przedpokoju, przy schodach lub w naprawdę obszernych pomieszczeniach.

Pojedyncze lampy ścienne będą rozwiązaniem do najmniejszych przestrzeni i tam, gdzie użytkownikom zależy na uzyskaniu ciepłego, przytulnego klimatu bądź tajemniczej aury. Większa liczba kinkietów jest niezbędna w dużych pomieszczeniach i podczas wydzielania poszczególnych stref.

Klosz i inne detale

Klosz może być otwarty i transparentny, jeśli liczymy na dobrze oświetlone pomieszczenia. Ten zamknięty i mleczny będzie sprzyjał budowaniu klimatu wnętrza i sprawdzi się jako świetlna dekoracja. Ważne jest to, by żarówka i światło nie oślepiały użytkowników. Pozostałe detale, głównie ozdobne, zależą od aranżacji wnętrza oraz pozostałych lamp.

Kinkiety ścienne to efektowne i funkcjonalne oświetlenie. Korzystając z przytoczonych zasad, uda się znaleźć oświetlenie idealnie dopasowane do danych wnętrz.

Komentarze (1)

  1. Najbardziej lubię właśnie takie detale w moim mieszkanku… Jeśli ma się chęci to można cudnie zaaranżować własne gniazdko 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>