Biznes i praca Praca

Nowy Rok – nowa praca? Jak wygląda złożenie wymówienia?

Wiele osób wraz z zakończeniem Nowego Roku i tym samym pewnego rozdziału w swoim życiu, wraz z wdrożeniem nowych postanowień, stawiając również na rozwój osobisty i chcąc tego dokonać rezygnuje ze swojej dotychczasowej pracy.

Stawiając na nową, pełną perspektyw, nowych obowiązków i wyzwań posadę. Takie posunięcie jest bardzo odważne i tylko nieliczni decydują się na nie wraz z początkiem roku. Każda rezygnacja ze starej pracy odbywa się za pomocą wymówienia, które należy złożyć w określonym terminie, jednak wszystko uzależnione jest od tego, na jakich warunkach zostaliśmy zatrudnieni.

Okres wypowiedzenia w pracy

W zależności od tego, na jakich zasadach zostaliśmy zatrudnieni, musimy złożyć wymówienie z oznaczeniem okresu wypowiedzenia. Tak też, jeśli pracujemy na zastępstwo czas wypowiedzenia jest stosunkowo krótki, gdyż trwa tylko trzy dni. W przypadku zatrudnienia na czas próbny sytuacja będzie wyglądać następująco, umowa:

  1. na dwa tygodnie – okres wypowiedzenia trzy dni,
  2. na czas od dwóch tygodni do trzech miesięcy – około tygodnia,
  3. na trzy miesiące – dwa tygodnie.

Z kolei zatrudnienie na czas określony (raczej nie stosujemy wypowiedzenia), jeśli okres jest dłuższy niż pół roku, mamy prawo zrezygnować z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.

Zatrudnienie na czas nieokreślony a czas wypowiedzenia

Kolejnym przykładem będzie zatrudnienie na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia, w takim przypadku będzie uzależniony od stażu pracy w firmie. Czyli, jeśli pracujemy krócej niż poł roku – okres wypowiedzenia będzie wynosił dwa tygodnie, jeśli przynajmniej pół roku do trzech lat – okres wypowiedzenia zwiększy się do miesiąca, jeśli ponad trzy lata – okres wypowiedzenia wyniesie trzy miesiące.

W ekstremalnych przypadkach, jeśli wyrazi na to zgodę pracodawca, okres wypowiedzenia można skrócić. Jednak potrzebna jest na to zgoda aktualnego jeszcze szefa.

Przeczytaj także:  Praca w domu – przyjemność czy udręka?
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić,