Wiele osób wraz z zakończeniem Nowego Roku i tym samym pewnego rozdziału w swoim życiu, wraz z wdrożeniem nowych postanowień, stawiając również na rozwój osobisty i chcąc tego dokonać rezygnuje ze swojej dotychczasowej pracy.
Stawiając na nową, pełną perspektyw, nowych obowiązków i wyzwań posadę. Takie posunięcie jest bardzo odważne i tylko nieliczni decydują się na nie wraz z początkiem roku. Każda rezygnacja ze starej pracy odbywa się za pomocą wymówienia, które należy złożyć w określonym terminie, jednak wszystko uzależnione jest od tego, na jakich warunkach zostaliśmy zatrudnieni.
W artykule dowiesz się:
Okres wypowiedzenia w pracy
W zależności od tego, na jakich zasadach zostaliśmy zatrudnieni, musimy złożyć wymówienie z oznaczeniem okresu wypowiedzenia. Tak też, jeśli pracujemy na zastępstwo czas wypowiedzenia jest stosunkowo krótki, gdyż trwa tylko trzy dni. W przypadku zatrudnienia na czas próbny sytuacja będzie wyglądać następująco, umowa:
- na dwa tygodnie – okres wypowiedzenia trzy dni,
- na czas od dwóch tygodni do trzech miesięcy – około tygodnia,
- na trzy miesiące – dwa tygodnie.
Z kolei zatrudnienie na czas określony (raczej nie stosujemy wypowiedzenia), jeśli okres jest dłuższy niż pół roku, mamy prawo zrezygnować z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.
Zatrudnienie na czas nieokreślony a czas wypowiedzenia
Kolejnym przykładem będzie zatrudnienie na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia, w takim przypadku będzie uzależniony od stażu pracy w firmie. Czyli, jeśli pracujemy krócej niż poł roku – okres wypowiedzenia będzie wynosił dwa tygodnie, jeśli przynajmniej pół roku do trzech lat – okres wypowiedzenia zwiększy się do miesiąca, jeśli ponad trzy lata – okres wypowiedzenia wyniesie trzy miesiące.
W ekstremalnych przypadkach, jeśli wyrazi na to zgodę pracodawca, okres wypowiedzenia można skrócić. Jednak potrzebna jest na to zgoda aktualnego jeszcze szefa.