Pielęgnacja Zdrowie i uroda

Organiczny szampon do włosów – jakie są efekty jego działania?

szampon-bez-sls-parabenow

Włosy, zależnie od tego jaki posiadają rodzaj porowatości, wymagają zróżnicowanej pielęgnacji. O największe nawilżenie i regenerację muszą zadbać właścicielki włosów wysokoporowatych, a oznacza to przesuszone kosmyki po całej długości wraz ze skłonnościami do plątania i łamania się. Włosy tego rodzaju charakteryzują się niejednolitą strukturą, są cienkie i zniszczone. Jaki efekt więc mogą przynieść organiczne szampony i ich sekretne, w pełni naturalne, składniki aktywne? Czy naturalne kosmetyki są idealnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju włosów?

Składniki w szamponach, które niszczą włosy

Suche, pozbawione blasku włosy są częstym problemem osób, które stosowały chemiczne farby lub systematycznie używały prostownicy, jednak mogą być również skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji. Na poprawę kondycji zmęczonych włosów wpływają trzy etapy działania, które opierają się na dostarczeniu protein i witamin, nawilżeniu oraz budowaniu warstwy ochronnej i zabezpieczającej. Dostarczone składniki odżywcze w tej kolejności, pozwalają na pełną odbudowę struktury kosmyków. Odpowiednie nawilżenie jest jednak kluczowe i wymaga specjalnej uwagi. Mimo tego, że wiele szamponów zamieszcza na etykiecie napis nawilżający, tak w rzeczywistości substancje aktywne odpowiedzialne za tę funkcję są znikome. Ponadto, w składzie możemy zazwyczaj znaleźć również SLS, chemiczne barwniki i konserwanty, alkohol,  oleje mineralne, parabeny, sole aluminium czy silikony, a wszystkie one prowadzą do przesuszenia i wypłukania cennych witamin, niszcząc jednocześnie naturalną warstwę ochronną skóry głowy.

Jak włosy reagują na parabeny i SLS?

Coraz więcej osób zdaje sobie jednak sprawę z konsekwencji stosowania kosmetyków z parabenami oraz SLS i zwraca uwagę na ich obecność w szamponach i odżywkach. Czym jednak są te tajemnicze substancje? Przede wszystkim są to syntetyczne składniki aktywne, które uważane są za silne detergenty. Bardzo często występują na drugim miejscu w składzie kosmetyków, zaraz po wodzie, przez co stanowią niemal główny składnik szamponów. Nazwy pod jakimi kryją się te silne chemiczne substancje to SLS, SLES, Sodium Lauryl Sulfate , Sodium Laureth Sulfate. Zadaniem tych detergentów jest produkcja piany w preparatach myjących, dlatego właśnie szampon z naturalnych składników charakteryzuje się znacznie mniejszym stopniem pienienia się podczas mycia włosów. Warto zaznaczyć, że SLS od wielu lat wykorzystywane są w zakładach przemysłowych w celu odtłuszczania i mycia pomieszczeń oraz urządzeń, ponieważ są to substancje powierzchniowo czynne. Stosując szampony z SLS, narażamy nasze włosy na usuwanie zanieczyszczeń kosztem niszczenia warstwy ochronnej oraz meszków włosowych, czego skutkiem jest nadmierne wypadanie włosów i ich przerzedzenie.

Przeczytaj także:  Mniszek lekarski - właściwości i zastosowanie

naturalny-szampon-bez-sls

Parabeny natomiast to chemiczne środki konserwujące, które mają chronić kosmetyki przed bakteriami i grzybami. Parabeny kryją się pod paroma nazwami, a do najczęstszych można zaliczyć etyloparaben, butyloparaben, metyloparaben, isobutylparaben i propyloparaben. Są to substancje drażniące, które powodują szczypanie oczu, trądzik różowaty lub mogą nawet wywoływać reakcje alergiczne i choroby skóry. Te silne detergenty wciąż stosuje się w kosmetykach, ponieważ są wydajniejsze i tańsze w produkcji, niż ich roślinne i naturalne zamienniki.

Szampon z naturalnych składników

Biorąc pod uwagę toksyczne działanie SLS i parabenów, warto wybierać świadomie kosmetyki i używać wyłącznie naturalnych szamponów, które będą działały regenerująco na włosy. Szampony bez parabenów zawierają składniki z upraw organicznych, a zamiast chemicznych detergentów znajdziemy w nich ekstrakty roślinne, olejki bogate w witaminy i wyłącznie naturalne konserwanty. Osoby borykające się z nadmiernym wydzielaniem sebum również uzyskają pożądane efekty stosując organiczne szampony do włosów przetłuszczających się, ponieważ zawarte w nich ekologiczne substancje spełniają swoją rolę, bez wywoływania podrażnień.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –