Zdrowie Zdrowie i uroda

Podczas epidemii wzrosła liczba zwolnień od psychiatry. Co należy wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry?

L4 od psychiatry
Czas pandemii wielu z nas odczuło jako bardzo trudny. Zaburzone lub uniemożliwione zostały nam nasze zwykłe aktywności, praca często stała się zdalna, dzieci edukowały się online – takich faktów jest bardzo wiele i wszystkie mają swój wpływ na zdrowie psychiczne. Nic więc dziwnego, że zawód psychiatry stał się jeszcze bardziej potrzebny.

Trudy pandemii

To wcale nie jest łatwe: zaprzestać kontaktów społecznych, otrzymać nakaz zakrywania twarzy, albo np. prowadzić biznes, gdy pandemia zdaje się rozdawać karty. Olbrzymia zmiana sytuacji życiowej większości członków społeczeństwa nie mogła przejść bez echa dla ich zdrowia psychicznego. Nagle zostaliśmy poddani pewnemu wyzwaniu, postawieni w nieznanej i dość niebezpiecznej sytuacji, a pojęcia “codziennej czynności” lub “zwykłej pracy” – nagle nabrały nowego znaczenia. Nie oszukujmy się, dla naszego zdrowia psychicznego pandemia mogła okazać się trudnym okresem.

Pandemia i zdrowie psychiczne w kontekście pracy

Osoby zawodowo zajmujące się tym tematem, czyli psycholodzy i psychiatrzy, zaczęli zauważać lawinowy przypływ pacjentów. Osoby cierpiące z powodu pandemii (przy czym nie mamy tu na myśli zachorowania na Covid-19) i obostrzeń z nią związanych, często zgłaszają się po specjalistyczne porady, gdyż nie radzą sobie z pracą zdalną, albo też w ich rodzinie wydarzyła się tragedia śmierci bliskiej osoby, albo też obniżenie ilości kontaktów towarzyskich wywołuje u nich depresje, itd. Izolacja, więcej czasu spędzanego w domu, specjalne warunki działania instytucji, reżim sanitarny, zmienione warunki pracy i edukacji – nie każdy może powiedzieć, że przeszedł tę rewolucję suchą stopą.

Dlatego coraz częściej przedstawianym zwolnieniem lekarskim w zakładzie pracy stało się zwolnienie od psychiatry, czemu wobec powyżej przedstawionych faktów wcale nie należy się dziwić.

Przeczytaj także:  Ogólnodostępne źródła wiedzy o chorobach - czy są wartościowe?

Zwolnienie od lekarza psychiatry

Za nami są już chyba czasy, kiedy pracownicy byli lekko skrępowani przedstawiając w miejscu zatrudnienia zwolnienie lekarskie wypisane przez lekarza psychiatrę. Takie symptomy jak apatia, brak aktywności, a nawet dolegliwości bólowe, zespoły depresyjne lub ogólne zmęczenie i nadmierny stres – jak najbardziej mogą mieć związek z pracą, mogą być nawet wywoływane przez czynniki psycho-społeczne jak atmosfera w pracy, “obłożenie robotą”, a w czasie pandemii – z uwagi na wyjątkowe warunki lockdownu – występują częściej, nawet u ludzi zupełnie zdrowych psychicznie.

Zwolnienie od psychiatry należy zatem traktować jak każde inne zwolnienie lekarskie, które mógłby nam zamiast psychiatry wystawić np. gastrolog lub po prostu lekarz pierwszego kontaktu. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie somatyczne – to rozumiemy dziś już wszyscy. Zwolnienie od psychiatry pozostaje więc dokumentem z mocą prawną, który musi być honorowany przez naszego pracodawcę, więc nie należy krępować się w staraniach o nie.

Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie lekarskie a powrót do pracy to kolejny szeroki i powiązany temat. Im dłużej przebywamy na zwolnieniu, tym więcej bieżących spraw zawodowych w firmie nas omija. Ważne, aby po okresie zwolnienia lekarskiego powrócić do pracy pełnym sił, wypoczętym i gotowym do nowych zadań.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –