Hasło „leasing” nadal jest kojarzone przede wszystkim z samochodami, zarówno osobowymi, jak dostawczymi. Jednak firmy leasingowe, w trosce o liczbę klientów, decydują się na poszerzenie swojej oferty i od jakiegoś czasu przedmiotem ich zainteresowania jest również branża rolnicza. Na rynek wprowadzono między innymi leasing maszyn i urządzeń, zwłaszcza rolniczych. Warto podkreślić, że dzisiaj to właśnie sprzęt wykorzystywany w polskich gospodarstwach rolnych jest w ten sposób najchętniej finansowany. Rolnictwo zastąpiło budownictwo na pierwszym miejscu w wykazie branż, które korzystają z największej liczby leasingowanych maszyn. Dzieje się tak w dużej mierze ze względu na fakt, że proponowane warunki są zazwyczaj niezwykle atrakcyjne. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, a także co dokładnie może stać się przedmiotem leasingu?
W artykule dowiesz się:
Zalety leasingu dla rolników – dlaczego warto?
Jedną z największych zalet, które zauważają rolnicy jest fakt, że po zakończeniu umowy leasingowej mogą samodzielnie podjąć decyzję dotyczącą zagospodarowania jej przedmiotu. Co więcej, ogromne znaczenie ma również atrakcyjność warunków. Konkurencja w tej branży jest na tyle wysoka, że strony finansujące wręcz prześcigają się w przedstawianiu coraz bardziej korzystnych propozycji. Specjaliści szacują, że każdego roku, zyski, jakie firmy leasingowe czerpią z finansowania zakupu urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa, będą systematycznie wzrastały o około 19%. Tym samym, rolnictwo stanie się dla leasingu jedną z tych branży, która generuje najwyższe dochody.
Najczęściej procedury zawierania umowy leasingowej są maksymalnie upraszczane, dzięki czemu finalizacja następuje bardzo szybko i klient może się cieszyć nowymi urządzeniami, które pozwolą na modernizację działalności. Dodatkowo, firmy leasingowe nie analizują drobiazgowo sytuacji materialnej, jaką posiada dane gospodarstwo rolne, co sprawia, że nawet przy relatywnie niskich poziomie zysków, istnieje możliwość skorzystania z tego sposobu finansowania inwestycji. Duża liczba firm oczekuje posiadania przez klienta mniejszej kwoty wkładu własnego niż 5% wartości przedmiotu leasingu. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że właściciele gospodarstw rolnych dysponują zabezpieczeniem w postaci ziemi, której ceny obecnie są dość wysokie. Tym samym, tego rodzaju klienci są z reguły wypłacalni, nie ma więc konieczności wymagania wysokich zabezpieczeń.
Co więcej, przedmiotem leasingu są nie tylko fabrycznie nowe maszyny dostępne na rynku. Rolnik, który planuje zakup urządzenia używanego, również może zdecydować się na jego leasingowanie. Bardzo ciekawym aspektem ofert niektórych firm jest możliwość uiszczania stosownych rat sezonowo. Opcja ta jest wyjątkowo korzystna dla tych rolników, którzy największe zyski osiągają jedynie w ciągu kilku miesięcy. Świadczy to o adaptacji warunków leasingowych do specyfiki branży rolnej.
Jakie maszyny rolnicze można wziąć w leasing?
Rolnicy mogą zdecydować się na leasingowanie zarówno maszyn nowych, jak również używanych. W teorii, firma leasingowa jest w stanie sfinansować zakup w zasadzie każdego urządzenia. Naturalnie, podobnie jak w odniesieniu do innych branż, praktyka często pokazuje, że jest zgoła inaczej. W zdecydowanej większości przypadków leasingodawcy preferują ten sprzęt, który został wyprodukowany przez znaną i cenioną markę, co jest gwarantem jego wysokiej jakości. Co więcej, niekiedy wymagane jest także działanie serwisu producenta na obszarze Polski. Rolnicy jednak nie muszą się ograniczać jedynie do wybierania urządzeń polskich firm. Możliwe jest bowiem leasingowane maszyn producentów zagranicznych, chociaż też w tym przypadku najlepiej jeśli pochodzą oni z krajów Unii Europejskiej.
Leasing samochodów w rolnictwie
Zainteresowanie tym rozwiązaniem wynika po części z tego, że zapotrzebowanie na samochody w branży rolniczej jest ogromne, ponieważ trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie gospodarstwa bez własnego środka transportu. Duże znaczenie ma także fakt, że dla przeciętnego rolnika uzyskanie zgody na leasingowanie auta jest zdecydowanie łatwiejsze niż staranie się o kredyt bankowy. Okazuje się bowiem, że banki często chętniej kredytują zakup aut dla firm. Wielu właścicieli gospodarstw jest z miejsca ustawionych na problematycznej pozycji.
Najczęściej samochody, które mogą stać się przedmiotem leasingu są wskazane przez firmę. Założeniem jest, by modele było dostosowane do potrzeb, jakie wykazuje branża rolna, a te jak wiadomo są dość specyficzne. Procedura leasingowa zazwyczaj jest maksymalnie uproszczona. Niektóre banki oferuje rolnikom skonstruowaną specjalnie dla nich promocję – klient musi przedstawić firmie jedynie posiadaną przez gospodarstwo polisę ubezpieczeniową oraz nakaz uiszczenia stosownego podatku rolnego. Te dwa dokumenty są podstawą do oceny zdolności kredytowej.
Coraz szybszy rozwój leasingu dla rolnictwa w Polsce
Jeszcze do niedawna oferta polskich firm leasingowych ograniczała się jedynie do sfinansowania zakupu samochodu, a beneficjentami podobnych rozwiązań były przede wszystkim firmy. Dzisiaj, leasing w branży rolniczej również przeżywa swój rozkwit. Jego błyskawiczny rozwój sprawia, że to właśnie rolnicy są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych klientów. na taki obrót sprawy ma również wpływ możliwość uiszczania stosownych rat sezonowo. Opcja ta jest wyjątkowo korzystna dla tych rolników, którzy największe zyski osiągają jedynie w ciągu kilku miesięcy. Świadczy to o adaptacji warunków leasingowych do specyfiki branży rolnej.
Z całą pewnością na popularność tego sposobu finansowania maszyn rolniczych wpływa również fakt, że rolnicy mogą liczyć na dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W sytuacji, w której gospodarstwo jest dochodowe i osiąga wysokie zyski, większość leasingodawców nie nakłada zobowiązania, jakim jest cesja umowy z agencją. Warto zaznaczyć, że sektor rolniczy nadal nie wykorzystał pełni swoich możliwości i wielu rolników decyduje się na zakup sprzętu finansowanego z prywatnych środków. Głównie z tego powodu można się spodziewać, że w przyszłych latach, zainteresowanie leasingiem nadal będzie wzrastało.