Biznes i praca Praca

W poszukiwaniu lepszego standardu życia

Popularność emigracji zarobkowej wśród Polaków ma wyraźne uzasadnienie, chociażby od strony ekonomicznej. Wyjazd do obcego kraju jest to często konieczność dla wielu z nas i pozostaje więc pytanie, gdzie nam będzie najlepiej? Jakie względy przemawiają za tym, by spróbować swoich sił w Holandii?

W krainie kwitnących tulipanów

W poszukiwaniu lepszej pracy często jesteśmy zmuszeni oddalić się tysiące kilometrów od domu rodzinnego. Ze względu na to, że obecnie zostały zniesione kontrole graniczne w państwach będących sygnatariuszami Traktatu z Schengen, dotarcie do celu nawet własnym samochodem nie trwa już tyle czasu, co dwie dekady temu. To akurat duży plus, bo mając nawet kilka dni urlopu, można go spędzić w gronie bliskich i znajomych w Polsce.

Wskaźniki ekonomiczne, ogólny poziom życia, a przede wszystkim godne zarobki w Holandii sprawiają, że kraj ten jest brany pod uwagę przez wielu naszych rodaków jako miejsce, w którym będą wykonywać swoją pracę. Te czynniki powodują też to, że niektórzy postanawiają osiedlić w tym miejscu na stałe. Prosta w kalkulacja w wielu przypadkach dowodzi, że podjęcie takiej decyzji jest w pełni uzasadnione.

Począwszy od 1 stycznia 2017 roku, płaca minimalna dla osób mających co najmniej 23 lata wynosi 1551,60 EUR. Dlaczego tak istotne jest tutaj podkreślenie wieku pracownika? W Holandii wynagrodzenie zależne jest od wieku, o czym warto pamiętać biorąc ten kraj pod uwagę przy emigracji zarobkowej. W wyniku wspomnianych uregulowań w prawie osiemnastolatek otrzymuje 45,5% pełnego minimalnego wynagrodzenia, które stopniowo będzie wzrastać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracodawca zaoferował dużo wyższą stawkę na danym stanowisku.

Podejmując pracę w Holandii warto pamiętać o możliwości wystąpienia o zwrot podatku za okres do 5 lat wstecz. Składając stosowny wniosek do 1 kwietnia, otrzymujemy należne pieniądze przeważnie w czasie do 3 miesięcy. Natomiast po tym terminie trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ okres ten może wydłużyć się do pół roku. Przelew z holenderskiego urzędu podatkowego zostanie poprzedzony wysłaniem pisma o przyznanej kwocie zwrotu.

Co zrobić, żeby nie dać się naciąć?

Wraz ze wzrostem emigracji zarobkowej do Holandii i innych krajów Europy Zachodniej niektóre nieuczciwe osoby zwęszyły sobie w tym niezły biznes. Wykorzystując często trudną sytuację osób decydujących się na podjęcie trudnego dla nich kroku, jakim jest wyjazd, starają się pobrać od nich jak najwięcej pieniędzy za każdy przejaw udzielanej pomocy. Czy jest ona w praktyce potrzebna, to raczej kwestia dość dyskusyjna.

Nauka języka holenderskiego na tydzień przed wyjazdem raczej nie przyniesie wymiernych rezultatów. Znając jednak angielski, będziemy w stanie bez większego trudu porozumieć się z wieloma osobami. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy koniecznie warto wspomnieć o przedłożeniu nam egzemplarza napisanego w zrozumiałym dla nas języku. Inaczej lepiej się powstrzymać się od takich działań, gdyż postanowienia tam zawarte niekoniecznie muszą być korzystne.

Wyjazd z dala od domu bez grosza przy duszy z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób na dzień dobry łatwo popaść w spiralę długów, czy też przesadną podległość względem pracodawcy. Nigdy nie wiadomo, jak będzie na miejscu, stąd też powinno się mieć ze sobą schowane w bezpiecznym miejscu środki na bilet powrotny. To również pozwoli nam zachować spokój i podejmować racjonalne decyzje, nie będąc od nikogo zależnym.

W kraju takim jak holandia oferty pracy nie mają rozróżnienia stawek dla obywateli czy obcokrajowców. Trzeba mieć to na uwadze, by nie dostawać jedynie części wynagrodzenia na wybranym stanowisku. Nieuczciwi pracodawcy mogą w ten sposób poczynić kosztem pracowników z Polski spore oszczędności. Agencja pośrednictwa pracy może diametralnie różnić się od siebie i niektórym „tworom” należy odpuścić, ponieważ nie ma to nic wspólnego z profesjonalną rekrutacją, a raczej szybkim pozyskaniem przyszłych niewolników w tzw. obozach pracy. Dziś w dobie internetu mamy o tyle łatwiej, że jesteśmy w stanie w mgnieniu oka znaleźć opinie o wielu firmach i wyrobić sobie wstępne zdanie na ich temat.

Wyszukiwanie ofert proste jak nigdy dotąd

Nieustanne przeglądanie ogłoszeń o pracę w Holandii porozrzucanych na wielu serwisach jednocześnie zajęciem nie dość, że bardzo czasochłonnym, to często przypomina syzyfową pracę. Dlatego lepiej od razu zastanowić się nad tym, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zaznajomienie się co jakiś czas z ofertami publikowanymi przez sprawdzone agencje pracy. Tego typu ogłoszenia są stale zamieszczane np. za pośrednictwem strony internetowej Jobxion.

Specjalizująca się w branży budowlanej agencja pośredniczy od wielu lat w zawieraniu umów pomiędzy pracownikami z Polski a holenderskimi przedsiębiorstwami. Skupienie się na jednej branży w tym przypadku pozwoliło zrozumieć ten perspektywiczny rynek. Szansa na wyższe zarobki w miejscu, gdzie szanuje się prawa pracownicze i wypłata trafia na konto zawsze na czas, jest czymś niezwykle istotnym dla ludzi zaczynających nowe życie wiele kilometrów od ojczyzny.

Sektor budownictwa w Holandii wciąż ma tendencje wzrostowe. Zapotrzebowanie na pracowników na poszczególne stanowiska w jego obrębie jest niezwykle duże przy braku wykwalifikowanych rąk do pracy. To przekłada się oczywiście na przyzwoite zarobki, nawet jak na warunki holenderskie.

Otwarcie granic spowodowało, że niedługo potem wielu Polaków zapragnęło swoich sił w pracy poza ojczyzną. Jakaś część spośród tego grona zatrzymała się na dłużej w Holandii, czyli w kraju, gdzie zarobki są bardzo przystępne, a poziom życia ponadprzeciętny. Mając fach zwłaszcza w budowlance, znalezienie tam bardzo dobrze płatnej posady nie jest już o tyle wyzwaniem, co wręcz formalnością.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowy kierunek studiów FinTech
Biznes Biznes i praca

Zakładasz biznes? Z kim warto współpracować?

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy będziesz musiał zatrudnić pracowników lub rozpocząć z kimś współpracę partnerską. Na co warto zwrócić
Biznes i praca Praca

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Warto przed podpisaniem umowy o pracę dokładnie zapoznać się z wszystkimi obowiązkami, jakie nakłada na nas taka umowa oraz sprawdzić,