Umowy i polisy

Przezorny zawsze ubezpieczony – jakie polisy wykupić, aby spać spokojnie?

Współcześnie polisę ubezpieczeniową można wykupić niemal na wszystko. Warto zabezpieczyć najważniejsze aspekty życia swojego i najbliższych, aby jedno niespodziewane zdarzenie nie przysporzyło nam ogromnych problemów finansowych. Trzeba też pamiętać, że niektóre rodzaje ubezpieczenia są obowiązkowe. Oto krótki przewodnik po najbardziej przydatnych produktach ubezpieczeniowych.

Polisa na życie – zabezpiecz siebie i najbliższych

Polisa na życie pozwala zabezpieczyć osobę ubezpieczoną oraz jej rodzinę przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. W zależności od zakresu polisy (oferta jest bardzo zróżnicowana) będzie to śmierć ubezpieczonego i/lub członków rodziny, poważna choroba, pobyt w szpitalu, niezdolność do pracy lub jej utrata, oraz wiele innych. Naturalnie im szersza ochrona, tym płacona składka będzie wyższa. Jednocześnie warto wiedzieć, że podstawową ochronę, obejmującą wiele nieszczęśliwych zdarzeń, można uzyskać już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Dodatkową polisę zabezpieczającą przed nieprzewidzianymi zdarzeniami warto wykupić także wtedy, gdy wyjeżdżamy za granicę – nawet na krótko. Takie ubezpieczenie nie kosztuje dużo, a w sytuacji choroby lub wypadku ochroni nas przed pokryciem kosztów leczenia (które w wielu turystycznych krajach będą wielokrotnie wyższe niż w Polsce).

Ubezpieczenie nieruchomości i mienia

Jeśli jesteś właścicielem domu, mieszkania lub innego lokalu (w którym prowadzisz na przykład działalność gospodarczą), koniecznie powinieneś go ubezpieczyć. Dotyczy to także nieruchomości objętych kredytem (w praktyce banki wymagają zwykle, by lokal był ubezpieczony). Taka polisa chroni przed utratą dobytku życia, np. w wyniku pożaru, powodzi czy trąby powietrznej. Pozwala również zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży, wandalizmu, a nawet szkód, które ubezpieczony wyrządził sąsiadom (np. przez zalanie).

Koszt ubezpieczenia mieszkania – w zależności od zakresu ochrony – waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych kwartalnie. Składkę można także opłacać miesięcznie lub rocznie – w zależności od własnych preferencji.

Przeczytaj także:  Co zrobić, gdy pilnie potrzebujemy gotówki?

Ubezpieczenia komunikacyjne – OC, AC i NNW

Jeśli posiadasz samochód, prawo obliguje Cię do posiadania polisy OC (odpowiedzialności cywilnej). Obowiązek ten dotyczy każdego auta, nawet jeśli nieużywane stoi w garażu. Polisa OC pozwala wypłacić odszkodowanie osobom, które zostaną poszkodowane w wypadku z Twojej winy. To zwykle ogromne koszty – związane z naprawą pojazdów, leczeniem i rehabilitacją, lub też odszkodowaniem (np. w wyniku śmierci). 

Z kolei ubezpieczenie AC (autocasco) i NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) nie są obowiązkowe, jednak warto je posiadać – AC pozwala zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży, wandalizmu, uszkodzeniu w wyniku pożaru lub zjawisk naturalnych (np. huraganu). Polisa NNW natomiast chroni właściciela pojazdu w sytuacji, gdy jest on sprawcą wypadku – jeśli został poszkodowany, może liczyć na zwrot kosztów leczenia (czego nie zapewnia OC).

Warto wiedzieć, że ubezpieczenia są tańsze w pakietach – wykupując kilka u jednego ubezpieczyciela, można liczyć na istotne zniżki. Aby zdobyć najkorzystniejsze rozwiązanie, warto zwrócić się do profesjonalistów. Optymalne, dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych ubezpieczenia w Krakowie oferuje biuro Prominent.

Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej jest zwykle obarczone dużym ryzykiem finansowym. Ryzyko to można znacznie ograniczyć, wykupując dopasowany do profilu działalności pakiet ubezpieczeń. Polisą można objąć wiele aspektów działania firmy, niezależnie od branży, w której funkcjonuje. Dostępne produkty to na przykład:

  • OC działalności gospodarczej – pozwalająca pokryć koszty ewentualnych szkód wyrządzonych przez przedsiębiorstwo, czy też niewywiązania się ze zobowiązań.
  • OC przewoźnika i ubezpieczenie floty – przydane dla firm transportowych, czy kurierskich (te drugie mogą ubezpieczyć się też od utraty przesyłki). 
  • Ubezpieczenie mienia firmy – np. przed uszkodzeniem, awarią lub kradzieżą.

Zakres ubezpieczenia można dopasować do charakteru prowadzonej działalności (branży) oraz wielkości przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie firmy w Krakowie dobrze dopasowane do potrzeb, sprawdź ofertę biura ubezpieczeń Prominent.

Przeczytaj także:  Pracowałeś w Niemczech? Odzyskaj podatek!
Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,