Rozłąkowe z Holandii to nazwa ulgi podatkowej dotyczącej osób legalnie zatrudnionych do pracy w tym kraju. Z ulgi tej możesz skorzystać w sytuacji, gdy chcesz rozliczać się za dany rok podatkowy wspólnie z partnerem fiskalnym. Wówczas razem musicie złożyć zeznanie podatkowe do holenderskiego urzędu skarbowego. Czy rozłąkowe jest korzystną ulgą? Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby móc się o nie starać? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.
W artykule dowiesz się:
Rozłąkowe z Holandii – jakie warunki musisz spełniać?
Rozłąkowe to bardzo korzystna ulga, dzięki której wspólnie rozliczający się partnerzy fiskalni uzyskują zdecydowanie wyższy zwrot podatku z Holandii niż gdyby mieli rozliczać się samodzielnie. Polskim odpowiednikiem holenderskiego rozłąkowego jest rozliczenie małżeńskie. O ten rodzaj ulgi podatkowej możesz starać się wówczas, gdy Ty i Twój partner fiskalny uzyskaliście 90% przychodów, pracując na terenie państwa holenderskiego. Aby móc to udowodnić, musicie złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o dochodach UE/WE. Pamiętaj także, że w przypadku ubiegania się o rozłąkowe, Ty i Twój partner fiskalny musicie posiadać numer BSN (dawny Sofinummer). To odpowiednik polskiego NIP-u służący do identyfikacji każdej osoby mieszkającej w Holandii i zatrudnionej tam do legalnej pracy.
Kto może być Twoim partnerem fiskalnym?
Twoim partnerem fiskalnym może być osoba, która aktualnie nie ma pracy lub której dochody są znacznie niższe niż Twoje. W tych dwóch sytuacjach oboje możecie liczyć na dodatkową kwotę z rozliczenia podatkowego. Jeszcze kilka lat temu partnerem fiskalnym mogły być następujące osoby:
- rodzeństwo, jeśli było zameldowane pod tym samym adresem, co Ty,
- współwłaściciel mieszkania zameldowany pod tym samym adresem przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
Jednak od 2012 roku partnerem fiskalnym w przypadku ubiegania się o rozłąkowe z Holandii może być albo Twój współmałżonek (on automatycznie uzyskuje status partnera fiskalnego), albo partner, z którym jesteś w związku partnerskim. W tym drugim przypadku partner musi spełniać kilka warunków, między innymi:
- być zameldowanym z Tobą pod wspólnym adresem przez 6 miesięcy,
- posiadać z Tobą dziecko/emeryturę,
- mieć ukończony 18. rok życia.
Rozłąkowe z Holandii – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jakie dokumenty muszę złożyć do holenderskiego rozłąkowego?
Aby móc starać się o rozłąkowe z Holandii musisz mieć następujące dokumenty.
- Kartę podatkową wystawianą przez pracodawcę, czyli tak zwany Jaaropgaaf.
- Wspomniany już wcześniej numer BSN.
Nie masz wyrobionego numeru BSN lub nie otrzymałeś od swojego pracodawcy karty podatkowej? W takim wypadku najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z biurem obsługi klienta zajmującym się odzyskiwaniem zwrotu podatku z różnych państw, w tym także z Holandii. Specjaliści pomogą Ci uzyskać wszelkie potrzebne dokumenty – szybko i bez zbędnych formalności.
Jaką kwotę otrzymam, ubiegając się o rozłąkowe z Holandii?
Wysokość rozłąkowego uzależniona jest od kilku czynników, między innymi od kwoty podatku, jaka odprowadzana jest przez Twojego partnera fiskalnego. O rozłąkowe z Holandii możesz się ubiegać do 5 lat wstecz. Maksymalna kwota, jaką możesz uzyskać przy ubieganiu się o rozłąkowe z Holandii wynosi kolejno:
- 2025 euro za 2018 rok,
- 2045 euro za 2017 rok,
- 2145 euro za 2016 rok,
- 2043 euro za 2015 rok,
- 2001 euro za 2014 rok.
anonim
20 lutego 2019spoko