Ponad 70% ludzi na świecie ma problemy z koncentracją. To nic nadzwyczajnego, biorąc pod uwagę jak bardzo zmieniła się nasza rzeczywistość na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Z każdej strony jesteśmy bombardowani mailami, SMS-ami, reklamami. To całe mnóstwo informacji, które musimy na co dzień kontrolować i przyswajać, sprawia, że poziom naszej koncentracji spada. Czy można sobie jakoś z tym poradzić? Jak się skupić? Czy możemy wprowadzić jakieś proste zmiany, które ułatwią nam koncentrację?
W artykule dowiesz się:
Wielozadaniowość do kosza
W dzisiejszych czasach wszyscy wokół mówią, że mamy być wielozadaniowi. Robić jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie, najlepiej jednocześnie. Niestety, na końcu tej drogi zazwyczaj jest ślepy zaułek. Zaczynamy popełniać błędy wynikające z robienia wszystkiego naraz, przez to musimy je poprawiać, a co za tym idzie wszystko zajmuje nam więcej czasu niż byśmy chcieli. Jak się skoncentrować? Podziel zadania na ważne i te, które mogą chwilę poczekać. Wykonuj je po kolei, dokładnie. Stuprocentowe skupienie się na jednym zadaniu przynosi zazwyczaj o wiele większe korzyści niż balansowanie między setką obowiązków. Lepiej zrobić coś trochę wolniej, ale w 100% dobrze. Dzięki liście swoich priorytetów z pewnością nie zapomnisz o wykonaniu jakiegoś zadania, które mogłoby umknąć Twojej uwadze, gdy wykonywałbyś je wszystkie jednocześnie.
Przygotowanie połową sukcesu
Jeżeli wiesz, że czeka Cię dużo pracy, którą musisz wykonać w konkretnym terminie, a masz problemy z koncentracją, przygotuj się dobrze do powierzonego Ci zadania. Uporządkuj stanowisko pracy, przygotuj wszystkie niezbędne materiały, aby nie przerywać pracy na ich niepotrzebne szukanie. Skupieniu i koncentracji pomoże również przejście w tzw. tryb offline. Wyłącz Internet (jeżeli nie jest Ci potrzebny do wykonania zadania), wycisz telefon, wyłącz telewizor lub radio. Nie chcesz przecież, aby cokolwiek cię rozpraszało i odciągało od pracy. W ten sposób na pewno uda Ci się skupić i skończyć zlecone zadanie szybciej. Odrywanie się co chwilę, aby odebrać telefon od kolegi, czy zerknąć co nowego w programie telewizyjnym, nigdy nie pomaga w skupieniu.
Sprawdź również inne sposoby na problemy z koncentracją.
Indywidualne podejście
Jeżeli masz trochę czasu, możesz spróbować poćwiczyć koncentrację. W tym procesie najważniejszy jest spokój i systematyczność. Możesz ćwiczyć o dowolnej porze dnia i gdzie tylko chcesz. Nikt nie może ci jednak przeszkadzać. Internet pełen jest ciekawych i prostych ćwiczeń tego typu. Ale co w sytuacji, jeżeli np. lubisz mieć włączone radio w trakcie pracy? Muzyka w tle cię uspokaja i pozwala porządkować myśli. Wbrew temu, co przed chwilą przeczytałeś zostaw je włączone. To Ty najlepiej wiesz, co pomaga Ci się skupić. Powinieneś więc spróbować różnych metod i sprawdzić, które z nich w Twoim przypadku działają najlepiej.