Uwielbiasz spacery i tęsknisz za zmianą krajobrazu? Narciarstwo biegowe zapewni Ci prawdziwą ucztę dla ciała i ducha. Przeczytaj o czym warto pomyśleć w kontekście kompletowania stroju narciarskiego.
W artykule dowiesz się:
O narciarstwie słów kilka
Narciarstwo biegowe jest uznawane za mniej wymagający sport niż na przykład jego bliski kuzyn, czyli narciarstwo zjazdowe – oczywiście nie mówimy tu o dyscyplinie wyczynowej na miarę Justyny Kowalczyk. Łączy je jednak jedno – trzeba mieć warunki, dlatego odpowiedni sprzęt do narciarstwa biegowego to obok śniegu najważniejszy wymóg.
Plusy:
- Narciarstwo biegowe razem z wioślarstwem i pływaniem stanowią trio pogromców kalorii,
- Nie potrzebujesz specjalnie przygotowanych stoków, możesz dowolnie wybierać trasę
- To sport dla każdego, bez względu na wiek i przygotowanie techniczne
Kompletowanie stroju narciarkiego
Dobór kijów: wśród całego wachlarza sprzętu do narciarstwa biegowego – najważniejsze miejsce zajmują kijki. To one są podporą każdego narciarza, one wyciągają z podbramkowych sytuacji i dają wsparcie, kiedy myślisz, że już dalej nie dasz rady. To nie jest niepotrzebny dodatek – to sprzętowy must have każdego narciarza. Traktuj kijki, jako swoich najlepszych przyjaciół, dlatego zanim wsuniesz na trasę – rozważnie je dobierz.
Kije muszą być lekkie i sztywne – reszta zależy od tego gdzie i jak intensywnie chcesz trenować – ubite trasy wymagają mniejszego kółka, niż te nieprzygotowane. Długość kijów nie powinna być większa niż do wysokości ramienia. Tutaj też przychodzimy z pomocą – bez względu na to czy wybierasz na biegówki specjalny szlak, czy to spontaniczny wypad w nieznane – dobierzesz dla siebie najlepszą opcję – od rozmiaru, po przeznaczenie.
Dobór wiązań: wiązania produkowane są w kilku systemach, więc nie każde buty będą pasowały do każdego wiązania i odwrotnie. Co zrobić, żeby całość się zgrała? Na początek warto poznać cechy najczęściej spotykanych systemów:
- NNN – stosowane w różnych rodzajach nart, wytwarzane w kilku wariantach. Odpowiednie w technice klasycznej i łyżwowej. Nieprzykręcane do płyty, więc można je przesuwać i dopasowywać do trasy
- SNS – duże podobieństwo do NNN, różni się ilością prowadnic (w SNS jest jedna), wykorzystywany szczególnie w technice łyżwowej
- NN75 – często uznawany za prehistorię, ale wciąż można go jeszcze spotkać. Wiązania wyposażone są w 3 bolce, które łączą się z butami o trzech otworach z przodu. Samo wiązanie spełnia swoją rolę, jednak jest cięższe od swoich rywali i mniej efektywne
- Prolink – lekkie i stosunkowo niskie, rozmiar można łatwo dostosować i zmieniać
Technika jazdy i przygotowanie
„Piesze wycieczki na nartach”, które chcemy uprawiać rekreacyjnie są mało skomplikowane technicznie – technika jazdy opiera się na naturalnym sposobie poruszania. Do tego dochodzi tylko delikatne odbicie, które trzeba opanować, by uzyskać odpowiedni poślizg.
Jak w każdym sporcie i tutaj ważne jest przygotowanie, narciarstwo biegowe angażuje prawie wszystkie partie mięśniowe, warto więc poświęcić trochę czasu na rozruszanie całego ciała. Wystarczą regularne spacery, by organizm przyzwyczaił się do odpowiedniego ruchu.