Wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego warto rozważyć szczepienie przeciw COVID-19, lub przyjęcie dawki przypominającej. W Łodzi zaczepić się można pierwszą, drugą, trzecią, a także – w określonych sytuacjach – czwartą dawką wybranego preparatu. Co trzeba wiedzieć o szczepieniach przeciwko COVID-19 i gdzie się zgłosić?
W artykule dowiesz się:
Szczepienia przeciwko COVID-19 – najważniejsze zasady
W Polsce przeciwko COVID może zaszczepić się każda osoba dorosła, a także dziecko, które ukończyło 5 lat. Aby przyjąć preparat, konieczna jest ocena stanu zdrowia przez lekarza – przeprowadza się ją bezpośrednio przed szczepieniem. To obowiązkowy element procedury, ponieważ zaszczepić się mogą tylko pacjenci, którym pozwala na to stan zdrowia. Przeciwwskazaniem do przyjęcia preparatu jest między innymi:
- infekcja przebiegająca z wysoką gorączką,
- uczulenie na składnik szczepionki,
- ogólny zły stan zdrowia (ocenę indywidualnie przeprowadza lekarz).
Jednocześnie warto pamiętać, że bezpiecznie mogą zaszczepić się osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie, czy cukrzyca. Preparat mogą przyjąć także pacjenci onkologiczni (po konsultacji z lekarzem) oraz osoby z obniżoną odpornością, czy po przeszczepach narządów.
Gdzie zaszczepić się w Łodzi?
Szczepienie przeciw COVID-19 można sprawnie odbyć w jednym z wielu punktów na terenie miasta – to między innymi przychodnie, szpitale, apteki i inne placówki medyczne. Niektóre miejsca tego typu umożliwiają szczepienie bez wcześniejszej rezerwacji – wystarczy jedynie przyjść w godzinach otwarcia punktu. Taki punkt szczepień w Łodzi znajduje się między innymi w klinice Mobilny Lekarz, w Łodzi przy ul. Jana Kochanowskiego 14a.
Placówka prowadzi również mobilny punkt szczepień – dla pacjentów, którzy z różnych względów nie wychodzą z domu, lub mieszkają w miejscowościach zlokalizowanych pod Łodzią, z których trudno dostać się do miasta. W tym wariancie szczepienie ma miejsce w domu pacjenta (w przypadku wizyt domowych, termin należy wcześniej umówić). Wizyta, kwalifikacja do szczepienia (badanie lekarskie) i samo szczepienie są całkowicie bezpłatne – więcej informacji można znaleźć na stronie: https://mobilnylekarz.pl/.
Jak wygląda szczepienie?
Cała procedura szczepienie przeciw COVID trwa zwykle kilkanaście minut. Po zgłoszeniu się do punktu należy wypełnić krótką ankietę na temat stanu zdrowia, a następnie przejść badanie lekarskie, które kwalifikuje do szczepienia. Następnym krokiem jest podanie preparatu (niebolesna iniekcja w okolicy ramienia), po czym pacjent powinien poczekać kilkanaście minut pod obserwacją lekarza, aby wykluczyć negatywną reakcję na szczepionkę (ta zdarza się niezwykle rzadko). Po tym czasie pacjent może udać się do domu.
Szczepienie u niektórych pacjentów może powodować objawy niepożądane, które najczęściej mają łagodny charakter i nie trwają dłużej niż jeden dzień. To najczęściej ból w miejscu wkłucia, ból głowy, uczucie osłabienia lub ogólnego rozbicia (lekkie objawy grypopodobne). Nie u wszystkich jednak one wystąpią.