Niejedna osoba chciałaby biegle mówić przynajmniej w jednym języku obcym. Podejmujemy różne formy nauki, zwykle jednak tylko z początku jesteśmy pełni zapału, a kiedy okazuje się, że nie jest to taka łatwa sprawa, to przestaje nas to interesować. Gdzie robimy błąd?
Przede wszystkim należy mieć jakąś koncepcję nauczania. Należy wyznaczyć sobie na początku niewielkie cele, aby od razu się nie zniechęcić. Dobrym sposobem jest korzystanie z narzędzi do nauki języka angielskiego, takie jak słowniki, fiszki czy aplikacje. Będzie ona wtedy znacznie skuteczniejsza i łatwiejsza.
Pojawia się jednak pytanie z jakiej formy nauczania skorzystać. To jednak będziemy musieli ustalić już sami. Każdy jest bowiem inny i spodoba mu się odmienna strategia.
W artykule dowiesz się:
Samodzielna nauka – czy warto?
Samodzielne nauczenie się języka jest jak najbardziej możliwe. Jest to najtańsza forma nauki i nie wymaga ona szczególnie wybitnego wysiłku organizacyjnego z naszej strony. Jednak w takim wypadku konieczna jest motywacja. Jeśli posiadamy ogromną wiarę w swoje możliwości oraz uparty charakter i zaangażowanie, to uzyskamy doskonałe efekty.
Bardzo dobre rezultaty daje także pozytywne nastawienie do nauki. Wtedy bowiem, wszystko robimy na spokojnie bez presji i pośpiechu. Wiadomo, że każdy chce nauczyć się języka jak najszybciej. Nie jest trudno opanować na raz duży materiał, ale trzeba liczyć się z tym, że równie szybko nabytą wiedzę zapomnimy.
Jak zapamiętywać i ile się uczyć?
Wiedza, która posiada głębokie fundamenty, nie zostanie przez nas zapomniana. Jednak żeby ją prawidłowo zapamiętać, potrzebujemy czasu. Najefektywniej nauczymy się języka, jeśli będziemy przebywać w jego naturalnym środowisku czyli w przypadku nauki języka angielskiego – w Wielkiej Brytanii lub USA. Można również stworzyć efekt zanurzenia w Polsce, poprzez otaczanie się jak największą ilością bodźców językowych. Stymulują one mózg do nauki języka. Świętym rozwiązaniem są karteczki samoprzylepne, którymi możemy obkleić różne przedmioty w naszym mieszkaniu i napisać angielski odpowiednik wyrazu. W ten sposób przechodząc z pokoju do kuchni wciąż utrwalamy sobie nazwy znanych nam przedmiotów. Ponadto, na powtórki z nauczonego materiału, warto poświecić przynajmniej 15 minut dziennie.