Zdrowie Zdrowie i uroda

Terapia rezonansem magnetycznym – na czym polega?

Standardowe metody leczenia skupiają się na wyeliminowaniu objawów, a nie przyczyny naszego cierpienia. Redukcja bólu bywa zwykle skuteczna tylko chwilowo i nie zmniejsza ryzyka pojawienia się dalszych zwyrodnień. W takich przypadkach pomocna może okazać się terapia rezonansem magnetycznym?

Terapia rezonansem magnetycznym

Terapia rezonansem magnetycznym polega na bezinwazyjnym leczeniu przyczynowym przypadłości o różnym stopniu zaawansowania, głównie stanów zwyrodnieniowych. Przede wszystkim wspiera terapię kręgosłupa, metabolizmu kostnego i osteoporozy. Wykorzystuje się ją także do leczenia stawów i kontuzji.

Zastosowanie rezonansu to przeciwdziałanie przyczynie zwyrodnienia i praca nad regeneracją tkanki. Terapia prowadzi do wzmocnienia chrząstki stawowej, co pozwala poprawić ruchomość tkanki, skutkuje to likwidacją bólu i poprawą jakości życia. Nie stosuje się tutaj żadnych inwazyjnych metod, wliczając w to zastrzyków i operacji. Terapia nie jest też wspierana farmakologicznie i jest bezbolesna. Rezonans działa skutecznie w przypadku:

 • komórek skóry,
 • urazów sportowych,
 • urazów powypadkowych,
 • komórek kostnych – m.in. osteoporoza,
 • komórek chrząstki – m.in. zwyrodnienia,
 • ścięgien i więzadeł.

Jak działa terapia rezonansem magnetycznym?

W terapii rezonansem magnetycznym główną rolę odgrywają atomy wodoru. Występują one w całym organizmie, a jako atomy z nieparzystą liczbą cząsteczek elementarnych, ich jądra obracają się szybko wokół własnej osi. W ten sposób powstaje słabe pole magnetyczne, które pod wpływem silnego magnesu w tomografie magnetycznym może zachowywać się w oczekiwany sposób.

Właściwe ustawienie atomów wodoru powoduje ich wirowanie wokół osi sztucznie wytworzonego pola magnetycznego. Łączy się to z sygnałem radiowym wzmacniającym energię wodoru. Po tym procesie wodór oddaje energię cieplną, którą mierzy się z czasem powrotu cząsteczek do stanu pierwotnego – cały proces jest rejestrowany przez komputer.

Terapia wykorzystując właściwości wodoru stymuluje komórki do odbudowy uszkodzonych tkanek, chrząstek i kości. Właściwości poznano jako „efekt uboczny” diagnostycznego badania rezonansem osób ze zwyrodnieniem, które po badaniu wskazywali na mniejsze dolegliwości bólowe. Terapia szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na zaburzenia metabolizmu i ukrwienia w okolicach kości, osteoporozy, poliandrozy, spondyloartozy, czy artozy stawów międzypaliczkowych.

Czy warto skorzystać z takiej terapii?

Terapia rezonansem magnetycznym powoduje regenerację tkanek, czego efektem jest mniejszy ból w dłuższym okresie czasu lub jego zupełne ustąpienie. Zwiększa się także mobilność chorego miejsca, co pozytywnie wpływa na swobodę ruchów. Stymulacja atomów wodoru oddziałuje na uszkodzone tkanki, aktywując metaboliczne i regeneracyjne procesy komórek, pobudzając tym samym organizm do samolecznia.

Do zalet terapii zalicza się:

 • brak ryzyka infekcji,
 • przyśpieszenie regeneracji tkanek,
 • zapobieganie operacjom,
 • terapia niezależna od stadium choroby,
 • prosta forma leczenia dla bolesnych przypadłości,
 • długofalowa i przyczynowa urazów powypadkowych, kontuzji oraz bólów przewlekłych,
 • krótki czas terapii (od 5 do 9 godzin w zależności od przypadłości),
 • długotrwały efekt – co najmniej 4,5 roku,
 • brak znanych środków ubocznych.

Jest to nowoczesna metoda leczenia, która w bezinwazyjny sposób może wpłynąć na poprawę komfortu życia osoby zmagającej się z przewlekłymi bólami.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –