Standardowe metody leczenia skupiają się na wyeliminowaniu objawów, a nie przyczyny naszego cierpienia. Redukcja bólu bywa zwykle skuteczna tylko chwilowo i nie zmniejsza ryzyka pojawienia się dalszych zwyrodnień. W takich przypadkach pomocna może okazać się terapia rezonansem magnetycznym?
W artykule dowiesz się:
Terapia rezonansem magnetycznym
Terapia rezonansem magnetycznym polega na bezinwazyjnym leczeniu przyczynowym przypadłości o różnym stopniu zaawansowania, głównie stanów zwyrodnieniowych. Przede wszystkim wspiera terapię kręgosłupa, metabolizmu kostnego i osteoporozy. Wykorzystuje się ją także do leczenia stawów i kontuzji.
Zastosowanie rezonansu to przeciwdziałanie przyczynie zwyrodnienia i praca nad regeneracją tkanki. Terapia prowadzi do wzmocnienia chrząstki stawowej, co pozwala poprawić ruchomość tkanki, skutkuje to likwidacją bólu i poprawą jakości życia. Nie stosuje się tutaj żadnych inwazyjnych metod, wliczając w to zastrzyków i operacji. Terapia nie jest też wspierana farmakologicznie i jest bezbolesna. Rezonans działa skutecznie w przypadku:
- komórek skóry,
- urazów sportowych,
- urazów powypadkowych,
- komórek kostnych – m.in. osteoporoza,
- komórek chrząstki – m.in. zwyrodnienia,
- ścięgien i więzadeł.
Jak działa terapia rezonansem magnetycznym?
W terapii rezonansem magnetycznym główną rolę odgrywają atomy wodoru. Występują one w całym organizmie, a jako atomy z nieparzystą liczbą cząsteczek elementarnych, ich jądra obracają się szybko wokół własnej osi. W ten sposób powstaje słabe pole magnetyczne, które pod wpływem silnego magnesu w tomografie magnetycznym może zachowywać się w oczekiwany sposób.
Właściwe ustawienie atomów wodoru powoduje ich wirowanie wokół osi sztucznie wytworzonego pola magnetycznego. Łączy się to z sygnałem radiowym wzmacniającym energię wodoru. Po tym procesie wodór oddaje energię cieplną, którą mierzy się z czasem powrotu cząsteczek do stanu pierwotnego – cały proces jest rejestrowany przez komputer.
Terapia wykorzystując właściwości wodoru stymuluje komórki do odbudowy uszkodzonych tkanek, chrząstek i kości. Właściwości poznano jako „efekt uboczny” diagnostycznego badania rezonansem osób ze zwyrodnieniem, które po badaniu wskazywali na mniejsze dolegliwości bólowe. Terapia szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na zaburzenia metabolizmu i ukrwienia w okolicach kości, osteoporozy, poliandrozy, spondyloartozy, czy artozy stawów międzypaliczkowych.
Czy warto skorzystać z takiej terapii?
Terapia rezonansem magnetycznym powoduje regenerację tkanek, czego efektem jest mniejszy ból w dłuższym okresie czasu lub jego zupełne ustąpienie. Zwiększa się także mobilność chorego miejsca, co pozytywnie wpływa na swobodę ruchów. Stymulacja atomów wodoru oddziałuje na uszkodzone tkanki, aktywując metaboliczne i regeneracyjne procesy komórek, pobudzając tym samym organizm do samolecznia.
Do zalet terapii zalicza się:
- brak ryzyka infekcji,
- przyśpieszenie regeneracji tkanek,
- zapobieganie operacjom,
- terapia niezależna od stadium choroby,
- prosta forma leczenia dla bolesnych przypadłości,
- długofalowa i przyczynowa urazów powypadkowych, kontuzji oraz bólów przewlekłych,
- krótki czas terapii (od 5 do 9 godzin w zależności od przypadłości),
- długotrwały efekt – co najmniej 4,5 roku,
- brak znanych środków ubocznych.
Jest to nowoczesna metoda leczenia, która w bezinwazyjny sposób może wpłynąć na poprawę komfortu życia osoby zmagającej się z przewlekłymi bólami.