Umowy i polisy

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Ubezpieczenie domu

Chcesz ubezpieczyć swój dom albo mieszkanie i zastanawiasz się, ile dokładnie będzie Cię to kosztować? Sprawdzasz na Internecie i widzisz około 1000 złotych rocznie, uważasz, że jest to zdecydowanie zbyt duża kwota, więc wolisz się nie ubezpieczać? Zobacz,  jakie są faktyczne ceny ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o mieszkanie, zazwyczaj ceny są  niższe niż w przypadku domów, ponieważ powierzchnia użytkowa również jest niższa. Przyjrzyjmy się więc kilku sprawdzonym opcjom.

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie domu lub mieszkania, przede wszystkim sprawdź, jaki jest zakres ubezpieczenia. Ubezpieczyłeś się od ognia/pożaru i innych zdarzeń losowych? Sprawdź, co dokładnie mieści się w innych zdarzeniach losowych, każdy ubezpieczyciel ma swoje własne wytyczne i nie zawsze, to od czego chciałbyś się ubezpieczyć znajdzie się właśnie w tej grupie. Pamiętaj także, że zalanie domu, czy mieszkania niekoniecznie oznacza powódź. Dokładnie zapoznaj się więc z tym, co wchodzi w skład wyłączeń na twojej umowie z ubezpieczycielem, bo niekoniecznie musisz być ubezpieczony na taką ewentualność.

Ubezpieczenie średniej wielkości mieszkania

Zostało wzięte pod uwagę mieszkanie  o wartości rynkowej 200 000 złotych i wartości wyposażenia 60 000 złotych, wybudowane 15 lat temu o powierzchni użytkowej 80 m2.  Ubezpieczamy je od ognia i innych zdarzeń losowych. W przypadku dużego miasta wojewódzkiego i małego miasteczka cena ubezpieczenia takiego mieszkania za rok płacona w jednej racie wynosi od 200 do 600 złotych zależnie od ubezpieczyciela. W przypadku tego samego mieszkania, ale o powierzchni użytkowej 60 m2, ceny wahają się od 200 do 440 złotych.

W przypadku  tego mieszkania o powierzchni 80 m2, ale wartego 100 000 złotych, cena ubezpieczenia za rok to około 150-400 złotych. Gdy mieszkanie jest natomiast warte 300 000 złotych za 80 m2 zapłacimy od 190 do 500 złotych za rok.

Ile będzie kosztowało ubezpieczenie kawalerki?

Jeśli chodzi o mieszkanie o powierzchni użytkowej 40 m2, to gdy jego wartość rynkowa wynosi 100 00 złotych, a inne parametry są jak w poprzednim przykładzie; ubezpieczenie będzie kosztowało od 100 do 350 złotych za rok, gdy wartość mieszkania wyniesie 200 000 złotych, ubezpieczenie wyniesie od 140 do 430 złotych.

Ubezpieczenie domu

Twoja suma ubezpieczenia nieruchomości, od jakiej wartości będzie zależeć?

Suma ubezpieczenia może zależeć od wartości rynkowej twojej nieruchomości, wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. Wartość rynkowa, to najbardziej prawdopodobna cena, jaką dostaniesz za twoją nieruchomość na rynku. Określa się ją zazwyczaj w dniu podpisania umowy. Natomiast wartość odtworzeniowa jest wartością, która została poniesiona w celu doprowadzenia nieruchomości do stanu sprzed szkody, czyli jest to kwota wydana na remonty i naprawy. Wartość rzeczywista jest wartością odtworzeniową, która została pomniejszona o faktyczne zużycie ubezpieczonego mienia. Którą wartość wybrać do sumy ubezpieczenia? To zależy; w przypadku wartości rynkowej składka ubezpieczenia może być wyższa, ale kwota od ubezpieczyciela także. Przy wartości odtworzeniowej otrzymasz całość kosztów remontu, a składka będzie niższa niż przy wartości rynkowej, a w przypadku wartości rzeczywistej składka będzie najniższa, ale pieniądze od ubezpieczyciela również.

Ubezpieczenie od kradzieży i włamania

A co w przypadku, gdy chcemy ubezpieczyć mieszkanie nie tylko od ognia, ale także od kradzieży i włamania? Gdy zakładamy, że wartość mieszkania to 200 000 złotych, wartość elementów stałych wynosi 20 000 złotych, ruchomych natomiast 40 000, a powierzania użytkowa to 80 m2 i ubezpieczamy nieruchomość od ognia, innych zdarzeń losowych oraz kradzieży, to zapłacimy od 400 do 700 złotych za rok. W przypadku kawalerki (40 m2) i niezmienionych parametrach za rok w jednej racie zapłacimy taką samą kwotę, jak w przypadku dwa razy większego mieszkania.

Zweryfikuj, co zostanie ubezpieczone!

Ubezpieczasz swój dom, ale czy np. wolnostojący obok garaż również pozostaje objęty ochroną? Przed podpisaniem umowy sprawdź, co jest przedmiotem ubezpieczenia. Tak jak w przykładzie, może to być dom, ale też dom z wolnostojącym garażem, a nawet brama wjazdowa z siłownikami. To od Ciebie zależy, co chcesz ubezpieczyć. Podobnie w przypadku samego domu czy mieszkania. Możesz ubezpieczyć elementy stałe mieszkania, czyli np. okna, drzwi, piece, podłogi, ściany; ale możesz również elementy ruchome, czyli meble, sprzęty RTV i AGD, sprzęt komputerowy, fotograficzny. Niektóre firmy ubezpieczające wyróżniają dodatkowo cenne przedmioty – biżuterię, dzieła sztuki, które możesz również ubezpieczyć, oczywiście za dodatkowa opłatą.

A jakie ubezpieczenie dla domu?

Zakładając, że dom, który chcemy ubezpieczyć ma 100 m2, a jego wartość rynkowa to 300 tysięcy złotych i ubezpieczamy go od pożaru, innych zdarzeń losowych, a także od kradzieży, a elementy stałe i ruchome mają taką samą wartość, jak w przykładach powyżej,  to za roczne ubezpieczenie zapłacimy od 500 do 800 złotych. W przypadku dwa razy większej powierzchni domu – 200 m2, zapłacimy podobną kwotę.

Oczywiście, w przypadku domu warto również zainwestować w nowoczesne ogrodzenie posesyjne i bramę garażową, w końcu nie ma sensu decydować się na ubezpieczenie w przypadku, gdy nie zadbaliśmy o podstawową ochronę naszej posesji.

Podsumowując…

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie są orientacyjne ceny ubezpieczenia mieszkania i domu, pamiętaj zawsze sprawdź, co dokładnie oferuje Ci ubezpieczyciel i co bardzo ważne, nie zaniżaj wartości swojej nieruchomości, bo problem może się pojawić w przypadku szkody, gdy nie dostaniesz tyle, ile rzeczywiście straciłeś.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sprawdź także franszyzę, czyli to, do jakiej kwoty ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, może to być np. 200 zł. Nie zapomnij również, że zabezpieczenia twojej nieruchomości mogą wpłynąć na obniżenie składki, czyli, jeśli masz domofon, drzwi antywłamaniowe i rolety zewnętrzne, możesz liczyć na zniżkę od ubezpieczyciela. Nie zapomnij także o zakresie ubezpieczenia, przedmiocie ubezpieczenia, wartości, od której zależy suma ubezpieczenia oraz zniżce na składkę.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Umowy i polisy

Czarny piątek – oszczędność czy wydatek?

Czarny Piątek bardziej znany jako Black Friday to dzień po święcie Dziękczynienia, w który sklepy zarówno internetowe, jak i stacjonarne
Umowy i polisy

Jakich zmian można dokonywać w polisie?

Polisa na życie zawiera szereg istotnych informacji, które jednak, w czasie jej trwania, mogą ulegać zmianie. Zwróćmy uwagę na fakt,