Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?

przez EduInfo 217 views0

Ubezpieczenie domu

Chcesz ubezpieczyć swój dom albo mieszkanie i zastanawiasz się, ile dokładnie będzie Cię to kosztować? Sprawdzasz na Internecie i widzisz około 1000 złotych rocznie, uważasz, że jest to zdecydowanie zbyt duża kwota, więc wolisz się nie ubezpieczać? Zobacz,  jakie są faktyczne ceny ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o mieszkanie, zazwyczaj ceny są  niższe niż w przypadku domów, ponieważ powierzchnia użytkowa również jest niższa. Przyjrzyjmy się więc kilku sprawdzonym opcjom.

Ubezpieczenie średniej wielkości mieszkania

Zostało wzięte pod uwagę mieszkanie  o wartości rynkowej 200 000 złotych i wartości wyposażenia 60 000 złotych, wybudowane 15 lat temu o powierzchni użytkowej 80 m2.  Ubezpieczamy je od ognia i innych zdarzeń losowych. W przypadku dużego miasta wojewódzkiego i małego miasteczka cena ubezpieczenia takiego mieszkania za rok płacona w jednej racie wynosi od 200 do 600 złotych zależnie od ubezpieczyciela. W przypadku tego samego mieszkania, ale o powierzchni użytkowej 60 m2, ceny wahają się od 200 do 440 złotych.

W przypadku  tego mieszkania o powierzchni 80 m2, ale wartego 100 000 złotych, cena ubezpieczenia za rok to około 150-400 złotych. Gdy mieszkanie jest natomiast warte 300 000 złotych za 80 m2 zapłacimy od 190 do 500 złotych za rok.

Ile będzie kosztowało ubezpieczenie kawalerki?

Jeśli chodzi o mieszkanie o powierzchni użytkowej 40 m2, to gdy jego wartość rynkowa wynosi 100 00 złotych, a inne parametry są jak w poprzednim przykładzie; ubezpieczenie będzie kosztowało od 100 do 350 złotych za rok, gdy wartość mieszkania wyniesie 200 000 złotych, ubezpieczenie wyniesie od 140 do 430 złotych.

Ubezpieczenie od kradzieży i włamania

A co w przypadku, gdy chcemy ubezpieczyć mieszkanie nie tylko od ognia, ale także od kradzieży i włamania? Gdy zakładamy, że wartość mieszkania to 200 000 złotych, wartość elementów stałych wynosi 20 000 złotych, ruchomych natomiast 40 000, a powierzania użytkowa to 80 m2 i ubezpieczamy nieruchomość od ognia, innych zdarzeń losowych oraz kradzieży, to zapłacimy od 400 do 700 złotych za rok. W przypadku kawalerki (40 m2) i niezmienionych parametrach za rok w jednej racie zapłacimy taką samą kwotę, jak w przypadku dwa razy większego mieszkania.

A jakie ubezpieczenie dla domu?

Zakładając, że dom, który chcemy ubezpieczyć ma 100 m2, a jego wartość rynkowa to 300 tysięcy złotych i ubezpieczamy go od pożaru, innych zdarzeń losowych, a także od kradzieży, a elementy stałe i ruchome mają taką samą wartość, jak w przykładach powyżej,  to za roczne ubezpieczenie zapłacimy od 500 do 800 złotych. W przypadku dwa razy większej powierzchni domu – 200 m2, zapłacimy podobną kwotę.

Oczywiście, w przypadku domu warto również zainwestować w nowoczesne ogrodzenie posesyjne i bramę garażową z Makpol.wroclaw.pl, w końcu nie ma sensu decydować się na ubezpieczenie w przypadku, gdy nie zadbaliśmy o podstawową ochronę naszej posesji.

Podsumowując…

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie są orientacyjne ceny ubezpieczenia mieszkania i domu, pamiętaj zawsze sprawdź, co dokładnie oferuje Ci ubezpieczyciel i co bardzo ważne, nie zaniżaj wartości swojej nieruchomości, bo problem może się pojawić w przypadku szkody, gdy nie dostaniesz tyle, ile rzeczywiście straciłeś.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>