Piła spalinowa sprawdzi się w każdym miejscu, gdzie pojawia się konieczność przycinania roślinności bądź wycinki drzew. To urządzenia coraz popularniejsze w Polsce.
Pilarki – różne rodzaje silników
Na rynku dostępne są pilarki z jednym z trzech rodzajów zasilania – elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Popularne są w szczególności te ostatnie, co zresztą widać po ofercie – praktycznie każdy producent ma w swojej ofercie pilarkę benzynową. Trzeba jednocześnie przyznać, że jest to chyba najbardziej uniwersalny rodzaj piły spalinowej na rynku – choćby ze względu na to, że pozwala użytkownikowi na relatywnie komfortową pracę bez zbędnych przerw.
Zazwyczaj pilarka spalinowa oparta jest o dwusuwowy silnik, który zasilany jest mieszanką benzyny bezołowiowej oraz specjalnego oleju. Brzmi to skomplikowanie, ale jeżeli zdać sobie sprawę, że na podobnej zasadzie działały silniki niektórych aut z epoki PRL oraz motocykli, to przestaje takim być. Jedyną dodatkową czynnością jaką musi wykonać użytkownik jest dolanie środka smarującego w trakcie tankowania, w zalecanych przez producenta ilościach.
Czy warto wybrać inny rodzaj zasilania? To zależy od jej zastosowań Problemem w przypadku urządzeń elektrycznych jest nie tylko mniejszy zasięg, lecz również konieczność długiego ładowania. Z tego powodu, taka piła łańcuchowa sprawdzi się wyłącznie w zastosowaniach przydomowych. Niezaprzeczalną zaletą urządzeń zasilanych silnikiem elektrycznym jest brak hałasu, aczkolwiek w nowszych pilarkach spalinowych nie stanowi to już tak ogromnego problemu jak kiedyś.
Wybór pilarki – na co zwrócić uwagę?
Podstawowym parametrem przy wyborze rodzaju zasilania powinna być wielkość powierzchni na której najczęściej pracować będzie urządzenie. Warto pamiętać, że w przypadku większych powierzchni najlepiej sprawdzą się piły z silnikiem benzynowym – zapewnią najlepszy zasięg, a w razie gdy skończy się paliwo pozostaje wyłącznie uzupełnienie jego poziomu. Zresztą, większość urządzeń tego rodzaju ma całkiem spore zbiorniki na paliwo – przykładowo, niemal każda pilarka spalinowa McCulloch pomieści co najmniej 0,2 litra benzyny, co przy niewielkim zużyciu paliwa pozwala na długą pracę bez niepotrzebnych przerw.
Wybierając pilarkę należy zwrócić uwagę na moc urządzenia. Producenci oferują sprzęt w różnych wariantach mocy – od 1,5 do nawet 5 KM. Idealnym kompromisem dla prac przydomowych będą pilarki o mocy około 2,5-3 koni mechanicznych – takie parametry wystarczą zarówno do rąbania drewna na opał, jak i wykonywania niektórych prac w lesie.
Nie bez znaczenia dla komfortowej pracy jest także waga urządzenia, ponieważ im lżejsza jest pilarka, tym łatwiejsza praca z nią. W przypadku pilarek spalinowych minimalna waga to około 4-5 kilogramów, choć urządzenia typowo profesjonalne mogą ważyć nawet 10 kilogramów.
Kolejny parametr istotny przy wyborze piły to długość prowadnicy, która znacznie wpływa na komfort pracy z urządzeniem. Specjaliści sugerują, że w zastosowaniach typowo amatorskich najlepiej sprawdzą się pilarki z prowadnicami o długości około 30-35 centymetrów. Dłuższe prowadnice to już propozycja dla użytkowników planujących pracę także w bardziej wymagającym terenie, na przykład w lesie.
Zabiegi serwisowe
Nie bez znaczenia pozostaje również łatwość obsługi piły oraz przeprowadzania zabiegów serwisowych. Warto bowiem pamiętać o tym, że pilarki spalinowe wymagają pewnych działań konserwacyjnych, jak choćby regularnej wymiany filtra powietrza czy świecy zapłonowej.
Coraz więcej producentów stara się te zabiegi maksymalnie ułatwiać. Przykładowo, każda pilarka spalinowa McCulloch z obecnej oferty firmy skonstruowana jest w taki sposób, by te podstawowe działania serwisowe były możliwe do wykonania przez każdego. Zarówno filtr powietrza, jak i świeca zapłonowa ukryte są pod specjalną osłoną, której zdejmowanie nie wymaga nawet użycia narzędzi. Aby dokonać zabiegów serwisowych, wystarczy lekko uchylić trzymające osłonę klipsy.
Podsumowanie
Pilarka spalinowa to praktycznie uniwersalna propozycja – idealnie sprawdzi się zarówno w zastosowaniach przydomowych, jak i w nieco trudniejszych miejscach.