Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki, kiedy musisz zgłosić się do lekarza?

Zapalenie zatok przynosowych bardzo często mylone jest z przewlekłym katarem. Ból głowy, niedrożność nosa, podwyższona temperatura to tylko niektóre z objawów zapalenia zatok. Jak je rozpoznać i od czego zacząć leczenie?

Zatkane zatoki – chwilowa dolegliwość czy przewlekły problem?

Najczęstszą przyczyną zapalanie zatok są infekcje bakteryjne lub wirusowe, ale również osoby z anatomicznie skrzywioną przegrodą nosową mogą mieć problem z zatkanymi zatokami. Niestety rozwiązaniem w takiej sytuacji najczęściej jest zabieg operacyjny.

Taką reakcje wywołuje równie często alergia, zwłaszcza na pyłki kwiatów, traw i drzew.

Bardzo rzadko problemy z zatokami mogą być sygnałem ostrzegawczym w przypadku nowotworu zatok, którego wyleczenie jest silnie powiązane z wczesnym wykryciem zmian.

Zapalenie zatok nie jest schorzeniem groźnym, o ile problemem zajmie się specjalista, a do lekarza zgłosimy się wraz z pierwszymi charakterystycznymi objawami.

Ostre czy przewlekłe zapalenie zatok?

Przede wszystkim w ostrych przypadkach będziesz odczuwać silny ból, nasilający się przy pochylaniu. Pojawi się również ropna wydzielina z nosa, jego niedrożność i objawy przypominające grypę. Właśnie z tego powodu zapalenie zatok nie jest głównym podejrzanym, gdy pojawia się podwyższona temperatura ciała, zmęczenie i problemy z oddychaniem przez nos.

Objawy mogę utrzymywać się nawet przez okres 3-4 tygodni.

BARDZO WAŻNE! W przypadku utrzymywania się temperatury powyżej 39 stopni C, gęstej wydzieliny z nosa i silnych bólów głowy należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może się okazać, że koniecznie będzie podanie antybiotyku, a nawet wykonanie endoskopii zatok.

Co się dzieje, gdy lekceważysz problem?

Często zatkane zatoki są bagatelizowanym objawem, przez co ostry stan przechodzi w przewlekłe zapalenie. Wiążę się to z nawracającą niedrożnością nosa, stanami podgorączkowymi, a nawet częściowym osłabieniem powonieniem.

Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest także zaburzenie smaku.

Zlekceważone dolegliwości zatok utrudniają nie tylko prawidłowe oddychanie, ale ich powikłaniami są:

– obrzęki powiek

– ropnie zlokalizowane w oczodołach

– ropnie mózgu

– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Na czym polega leczenie zapalenia zatok?

W większości przypadków wystarczy zastosowanie antybiotykoterapii, leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanego efektu stosuje się metodę FESS (udrożnienie zatok metodami endoskopowymi) a czasami konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.

Podziękowanie dla Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus za wsparcie merytoryczne.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –