Zdrowie Zdrowie i uroda

Ortopeda – kiedy warto umówić się na wizytę?

Wada postawy, naciągnięcie mięśni, czy złamanie kości to problemy, z którymi udajemy się po pomoc do lekarza ortopedy. W rzeczywistości obszar jego kompetencji jest znacznie większy. Ortopeda zajmuje się też leczeniem wad wrodzonych narządu ruchu, zapaleń kości, chorób reumatycznych i nowotworowych. Z pomocy ortopedy korzystają dzieci i dorośli. W przypadku urazów i dysfunkcji narządu ruchu, kluczowe dla powodzenia leczenia jest sprawne postawienie właściwej diagnozy i tym samym podjęcie możliwie jak najwcześniej odpowiedniego leczenia.

 

Jakie choroby leczy ortopeda?

Ortopedia to dziedzina medycyny, obejmująca profilaktykę, diagnozę i leczenie chorób narządu ruchu. Ortopeda zajmuje się dolegliwościami układu kostno-stawowego, mięśniowego oraz naczyń i nerwów powiązanych z układem więzadłowo-stawowym. Wymaga to posiadania rozległej wiedzy z zakresu anatomii i patofizjologii człowieka. Ortopedia wiąże się ściśle z traumatologią, ponieważ dotyczy również leczenia urazów narządu ruchu, tj. zwichnięć, złamań i skręceń.

Poradnia ortopedyczna to miejsce, do którego kierowani Pacjenci z bólami pleców i kończyn, nieprawidłowym zakresem ruchu w stawach, przykurczami, deformacjami, czy objawami uszkodzenia po kontuzjach. Czasem nawet niewielkie obrażenia wymagają konsultacji, żeby skutecznie zniwelować ból i szybciej wrócić do pełnej sprawności. Ortopeda leczy również wady postawy, dlatego z jego usług korzystają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zajmuje się terapią chorób zwyrodnieniowych narządu ruchu oraz zmian przeciążeniowych, np. kolano biegacza i łokieć tenisisty. Część ortopedów specjalizuje się w leczeniu dolegliwości związanych z chorobami kręgosłupa, a więc rwy kulszowej czy dyskopatii. Są to tzw. spondyloortopedzi lub chirurdzy kręgosłupa.

Metody leczenia stosowane w ortopedii

W leczeniu ortopedycznym stosuje się metody o charakterze nieinwazyjnym i inwazyjnym. Lekarz ma do dyspozycji środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Oprócz typowych leków, takich jak preparaty paracetamolu lub niesteroidowe leki przeciwzapalne można wykorzystać silniej działające steroidy lub kwas hialuronowy. Niektóre leki są podawane w iniekcji bezpośrednio do stawu. Ortopeda może również zalecić zabiegi fizjoterapeutyczne, do których zaliczamy terapie manualną, ćwiczenia oraz fizykoterapię.

Przeczytaj także:  Charakterystyczne objawy białaczki

W innych przypadkach konieczne okazuje się leczenie chirurgiczne dla wyeliminowania problemu, zahamowania rozwoju choroby lub złagodzenia jej objawów. Zabieg operacyjny może być wykonany metodą tradycyjną, z otwarciem powłok lub coraz częściej małoinwazyjnie, w trakcie artroskopii. Czasem konieczne jest wszczepienie implantu do zespolenia odłamów lub protezy, która funkcjonalnie zastąpi uszkodzoną strukturę. Każdy zabieg operacyjny w ortopedii wiąże się ściśle z rehabilitacją. Ma to na celu ograniczenie wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz przyśpieszenie powrotu do sprawności.

A może terapia biologiczna?

Innowacyjną metodą leczenia jest wykorzystanie czynników wzrostu, a więc sięgnięcie po ofertę z zakresu medycyny regeneracyjnej. Pojawiły się ostatnio publikacje oparte o badania randomizowane na temat użycia osocza bogato płytkowego w ortopedii*. Taka terapia może być stosowana w warunkach ambulatoryjnych w formie zastrzyku do miejsca uszkodzenia. W uzasadnionych przypadkach osocze jest używane w trakcie operacji jako leczenie wspomagające. Mechanizm działania osocza nie jest do końca wyjaśniony. Wiadomo, że próbka osocza bogato płytkowego zawiera zwiększone stężenie czynników wzrostu, co może pozytywnie wpłynąć na procesy gojenia i naprawy.

Naturalnym źródłem czynników wzrostu są płytki krwi, które inicjują procesy odnowy w miejscu uszkodzenia. Nie wyklucza się wpływu osoczowych czynników wzrostu na rekrutację własnych komórek macierzystych. Terapia biologiczna może być użyta do leczenia przewlekłych urazów ścięgien i więzadeł, takich jak łokieć tenisisty, kolano skoczka, zapalenie ścięgna Achillesa czy ostroga piętowa. Są też przesłanki do stosowania osocza przy ostrych urazach więzadeł i mięśni, np. skręcenie stawu kolanowego, czy naderwanie mięśni kończyn dolnych.

Jakie badania wykonuje ortopeda?

Ból, obrzęk, ograniczenie zakresu ruchu i niezdolność do wykonywania określonych czynności – w takich sytuacjach Pacjenci zgłaszają się do ortopedy, szukając pomocy i wsparcia. Lekarz w celu zdiagnozowania problemu przeprowadza wywiad i badanie lekarskie, a czasami zaleca wykonanie badań dodatkowych. Są to zwłaszcza zdjęcia rentgenowskie (RTG), badania ultrasonograficzne (USG), tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz badania czynnościowe, takie jak stabilografia lub EMG. Na podstawie otrzymanych wyników opracowuje plan leczenia i wybiera odpowiednią metodę postępowania.

Przeczytaj także:  Domowe maski do włosów

Czy do ortopedy potrzebne jest skierowanie?

W przypadku wizyty płatnej w gabinecie prywatnym skierowanie do lekarza ortopedy nie jest wymagane. Z takiej formy konsultacji może skorzystać każdy, umawiając się wcześniej do konkretnego specjalisty na dogodny termin w wybranej placówce medycznej. Jeżeli jednak chcemy uniknąć kosztów wizyty prywatnej, możemy skorzystać z porady w ramach NFZ. W takim przypadku skierowanie jest wymagane. Wystawi je lekarz rodzinny lub inny specjalista.

1. Arthroscopy 2019, 35(5), 1500-1508, doi: 10.1016/j.arthro.2018.11.056, Repair Augmentation of Unstable, Complete Vertical Meniscal Tears With Bone Marrow Venting Procedure: A Prospective, Randomized, Double-Blind, Parallel-Group, Placebo-Controlled Study. Kaminski R, Kulinski K, Kozar-Kaminska K, Wasko MK, Langner M, Pomianowski S.

2. Int J Mol Sci. 2019, 20(4), pii: E856, doi: 10.3390/ijms20040856, Short-Term Outcomes of Percutaneous Trephination with a Platelet Rich Plasma Intrameniscal Injection for the Repair of Degenerative Meniscal Lesions. A Prospective, Randomized, Double-Blind, Parallel-Group, Placebo-Controlled Study. Kaminski R, Maksymowicz-Wleklik M, Kulinski K, Kozar-Kaminska K, Dabrowska-Thing A, Pomianowski S.

3. Biomed Res Int. 2018, Mar 11, ID 9315815, doi: 10.1155/2018/9315815, A Prospective, Randomized, Double-Blind, Parallel-Group, Placebo-Controlled Study Evaluating Meniscal Healing, Clinical Outcomes, and Safety in Patients Undergoing Meniscal Repair of Unstable, Complete Vertical Meniscal Tears (Bucket Handle) Augmented with Platelet-Rich Plasma. Kaminski R, Kulinski K, Kozar-Kaminska K, Wielgus M, Langner M, Wasko MK, Kowalczewski J, Pomianowski S.

 

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Zdrowie Zdrowie i uroda

Jak poradzić sobie z powracającą chrypką?

Powracająca chrypka może być dosyć dokuczliwą dolegliwością, z którą do czynienia może mieć tak naprawdę każdy z nas. Głosu używamy
Zdrowie Zdrowie i uroda

Zatkane zatoki – kiedy iść do lekarza?

Często boli Cię głowa? Masz wrażenie ciągle zapchanego nosa i problemy z oddychaniem? Czas najwyższy iść do lekarza. Zatoki –