Nowości

Historia Polski na znaczkach pocztowych

Polskie znaczki

Interesujesz się filatelistyką? Jesteś pasjonatem polskich znaczków? Dowiedz się więcej na temat wydarzeń i postaci z historii Polski, które najczęściej pojawiają się na znaczkach pocztowych.

Kolekcje znaczków pocztowych

Filateliści to osoby, które kolekcjonują znaczki oraz inne walory pocztowe. Aby zachować spójność i porządek w swojej kolekcji, często decydują się na zbieranie znaczków według wybranego przez siebie klucza na przykład:

  • znaczki z określonego kraju – np. znaczki pocztowe polskie, angielskie, niemieckie,
  • znaczki o określonej tematyce – znaczki pocztowe z fauną, sportem, samolotami,
  • znaczki z określonego okresu historycznego – znaczki z okresu międzywojennego, znaczki z okresu klasycyzmu.

Wśród początkujących filatelistów dużą popularnością cieszą się znaczki z Polski bądź te, które związane są z jej historią. W głównej mierze jest to zasługa ich dostępności, a także atrakcyjnych cen.

Najdroższe i najstarsze polskie znaczki

Najdroższy polski znaczek pocztowy znajduje się we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji. W 2009 roku jego cena wywoławcza na aukcji w Nowym Jorku wynosiła 30 tysięcy dolarów, a sprzedany został za 55 tysięcy dolarów. Jest to tak zwana 10-koronówka, która została przerobiona ze znaczka austriackiego w Krakowie. Wartościowym znaczkiem jest także „odwrotka bokserów” z 1956 roku. Pierwszy znaczek polski wydany został natomiast na terenie Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego 1 stycznia 1860 roku.

Znaczki pocztowe i ważne historyczne wydarzenia

Polskie znaczki pocztowe wydawane są najczęściej z okazji rocznic historycznych. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Poczta Polska wydawała unikalną kolekcję, w której znalazły się wizerunki postaci, które najbardziej przyczyniły się do tego historycznego sukcesu – Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty. W kolekcji znalazł się także znaczek pocztowy z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Na polskich znaczkach często można znaleźć odwołania do religii i postaci z nią związanych. Znaczki pocztowe z Janem Pawłem II cieszą się ogromną popularnością wśród filatelistów. Walory filatelistyczne z wizerunkiem Ojca Świętego wydane zostały między innymi z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, a także z okazji kolejnych Jego pielgrzymek do poszczególnych krajów. Znaczki z Janem Pawłem II wydawane są na całym świecie.

Przeczytaj także:  Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

II Wojna Światowa na znaczkach pocztowych

Nie trudno się domyślić, że jednym z najbardziej istotnych, a zarazem bolesnych wydarzeń w historii Polski jest II Wojna Światowa. W tym okresie wydrukowano dokładnie cztery serie znaczków pocztowych, które obrazowały między innymi zniszczenia dokonane przez Niemców w Polsce i polskie siły zbrojne w walce z okupantem. Na terenie Polski wydawane były również znaczki pocztowe z Hitlerem. Odbywało się to w Generalnym Gubernatorstwie, czyli terytorium, które nie zostało bezpośrednio wcielone do III Rzeszy, ale pozostawało pod jego ścisłymi rządami. Po II Wojnie Światowej wydawano znaczki, które miały upamiętniać poświęcenie w walce o obronę kraju. Na walorach filatelistycznych pokazywano między innymi wojny obronne pod Mokrą, Oleszycami, a także bitwy nad Warszawą.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Nowości

Jak tanio zmienić wystrój w kuchni?

Kuchnia jest to pomieszczenie w domu, w którym zazwyczaj spędzamy bardzo dużo czasu. Aranżacja tego miejsca szybko może się więc
Nowości

Kuchnia idealna – jak ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które nazywane jest sercem w domu. Warto przy urządzaniu tego wnętrza pamiętać, aby było dostosowane