Na urlopie często „nadrabiamy zaległości”. Dotyczy to również literatury. Warto na urlop zabrać ze sobą książki.
W artykule dowiesz się:
Książka czy e-book
Podstawowym pytaniem, jakie ostatnio zadają sobie wyjeżdżający na wakacje turyści jest: książka czy e-book? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak argumentem nie do pokonania dla miłośników książki tradycyjnej jest możliwość czucia papieru pod palcami, zapach druku. E-book, choć lżejszy i poręczniejszy, takim osobom książki nie zastąpi. Jakie są jednak jego inne zalety? Przydaje się przede wszystkim gdy wybieramy się w podróż samolotem i wagę bagażu musimy możliwie ograniczyć. Na e-booka możemy nagrać setki książek – w zasadzie bez problemu zabierzemy ze sobą całą bibliotekę. Warto jednak zastanowić się nad tym wyborem jeśli planujemy na przykład wygrzewanie się na piaszczystej plaży. Elektronika nie lubi upałów, a tym bardziej – piasku. Warto dodać jeszcze, że kiedyś czytelnicy skarżyli się na niekomfortowy druk – teraz czytniki e-booków nie różnią się niczym od książek, jeśli chodzi o wygodę patrzenia na zapisane strony.
Szeroki wybór
Literatura to morze pozycji, autorów, stylów. Wejście do księgarni to jak poszukiwanie w worku bez dna. Prawdziwy mól książkowy zawsze będzie się zastanawiać nad tym co zabrać ze sobą na urlop. Ostatnio na rynku ukazało się sporo pozycji godnych polecenia. Warto sięgnąć na przykład po reportaże, takie jak „Tajemnice Korei Północnej”. Książka ta pokazuje zarys tego jakim krajem jest Korea, począwszy od gospodarki i polityki, poprzez kulturę, na życiu rodzinnym kończąc. W czasie wakacji, umysłem możemy podróżować przecież w jeszcze odleglejsze zakątki globu. Ostatnio w księgarniach ukazała się też debiutancka powieść naszej polskiej laureatki Międzynarodowej Nagrody Bookera – Olgi Tokarczuk. „Podróż ludzi Księgi” przenosi nas do XVII wiecznej Francji, w której grupy hugenotów uciekają na północ, po ustanowieniu katolicyzmu jedynym legalnym wyznaniem. Na fanów literatury polskiej czeka jeszcze jedna pozycja – najnowsza książka Katarzyny Grocholi. Tu – zaskoczenie, autorka bowiem postanowiła tym razem uraczyć nas kryminałem. „Zranić marionetkę” dostępna jest już w przedsprzedaży. Warto też dodać, że wakacje to idealny czas na nadgonienie klasyki – ostatnio na rynku pojawiło się kilka serii wydawniczych, prezentujących klasykę światowej literatury.
Literatura obcojęzyczna
Wakacje to też dobry moment, aby podszlifować umiejętności językowe. Już od dłuższego czasu wskazuje się korzyści jakie płyną z czytania literatury w obcych językach. Przede wszystkim, pozwala to na wyrobienie w sobie umiejętności myślenia kontekstem – czytając powieść nie będziemy sprawdzać każdego nieznanego słówka i zwrotu, wiele z nich stanie się dla nas jasne w szerszym kontekście właśnie. Ponadto, czytanie literatury w oryginale pozwala niejednokrotnie poznać kulturowy kontekst danego kraju – w tłumaczeniach dokonuje się często przekładów charakterystycznych zwrotów na konteksty zrozumiałe w Polsce. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do czytania książek w obcym języku, na początku może nas trochę irytować nieznajomość słówek, warto jednak przetrwać ten etap i cieszyć się zarówno dobrą literaturą, jak i lepszymi umiejętnościami językowymi.
Niezwykle bogaty wybór literatury w przystępnych cenach znajdziecie tu: https://allegro.pl/kategoria/ksiazki-i-komiksy. Spośród wielu dostępnych kategorii z łatwością wybierzecie literaturę dla całej rodziny. Allegro.pl to także idealne miejsce dla osób, które książkom chcą dać „drugie życie”. W zdecydowanie najatrakcyjniejszych cenach znajdziemy literaturę używaną – często są to książki znakomitej jakości, po których nie widać, że były już wcześniej czytane przez inną osobę.