Edukacja

Studia – sposób na dobrą pracę czy bezużyteczna teoria? Sprawdź, co wybrać po ukończeniu szkoły średniej

Studiowanie stało się w Polsce oczywistym sposobem na dalszy rozwój po zakończeniu szkoły średniej. Już niedługo, wraz z początkiem roku akademickiego, do grona studentów dołączy kolejne kilkaset tysięcy osób. Czy faktycznie jest to słuszny wybór?

Po zakończeniu szkoły średniej uczniowie stają przed trudnym zadaniem podjęcia decyzji o swojej zawodowej przyszłości. Wielu z nich za jedyną słuszną opcję uznaje studia, zastanawiając się wyłącznie nad ich rodzajem, trybem czy uczelnią. Tymczasem uczelnie wyższe poza licznymi zaletami, mają również wiele poważnych wad, dostrzeganych również przez pracodawców. Mnóstwo teorii, niewiele praktyki, przedmioty istniejące tylko po to, aby wypełnić program studiów – ciemnych stron studiowania nie brakuje. Co więcej, w przypadku uczelni prywatnych inwestujemy nie tylko swój czas, ale i niemałe pieniądze. Warto zastanowić się czy po pięciu latach studiów faktycznie zyskamy stałą i dobrze płatną pracę.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych alternatyw dla studiów są szkoły policealne. Stawiają one na dostarczanie uczniom jak najbardziej praktycznej wiedzy i pomagają zdobywać umiejętności niezbędne w przyszłej pracy. Co więcej, zwykle trwają znacznie krócej niż studia (dostępne są np. kursy jednoroczne lub dwuletnie), dzięki czemu absolwent takiej szkoły wejdzie na rynek pracy wcześniej niż jego studiujący rówieśnicy, zdobywając więcej cennego doświadczenia.

Jeśli zdecydujemy się na szkołę policealną pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej specjalizacji. Warto postawić na zawód, na który istnieje rynkowe zapotrzebowanie. Jednym z nich jest technik masażysta, który odpowiada za jedną z najpopularniejszych metod rehabilitacji oraz coraz częstszą formę relaksu. W szkole policealnej GoWork technik masażysta przygotowuje się do wykonywania zawodu poprzez praktyczną naukę rodzajów masażu, obsługi sprzętu czy podejścia do pacjenta. Inny popularny kurs oferowany przez GoWork to asystentka stomatologiczna, po którym można znaleźć zatrudnienie w jednej z licznych placówek dentystycznych. Szacuje się, że tylko w około 30% gabinetów w Polsce znajdują się dyplomowani asystenci, co wskazuje na duże zapotrzebowanie rynku pracy na taką specjalizację. Jeśli interesuje nas ta branża, można nawet pójść krok dalej i podjąć kurs l. Posiada ona większe uprawnienia niż asystentka i pod nadzorem lekarza stomatologa wykonuje zabiegi profilaktyczne lub techniczne. Oba powyższe zawody są niezwykle perspektywiczne – od roku 2011 obowiązuje rozporządzenie według którego wykwalifikowana specjalistka tego typu powinna zatrudniona w każdym gabinecie dentystycznym.

Nie warto ślepo naśladować decyzji większości osób. Studia nie zawsze są dobrym rozwiązaniem i w wielu przypadkach lepiej postawić na szybkie doskonalenie się w wąskiej specjalizacji niż przez lata zdobywać ogólną, niesprecyzowaną wiedzę z wielu dziedzin. Dlatego sprawdź ofertę kursów, takich jak higienistka stomatologiczna w GoWork i wybierz nowy kierunek dla swojej przyszłości.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Edukacja

II edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT

Zapraszamy wszystkich autorów – znanych, mniej znanych i debiutantów do nadsyłania utworów na Konkurs Literacki, w którym główną nagrodą jest 5000
Edukacja

PALINDROMY, czyli jak połączyć intelekt z dowcipem

Nie tylko intelektualiści korzystają z uroków palidromów. Coraz częściej stają się one prawdziwą uciechą dla zwolenników łączenia humoru z intelektualnym