Edukacja

Studia za granicą – 5 popularnych kierunków europejskich

Absolwentka studiów

Zastanawiasz się nad studiami za granicą? Wiele krajów europejskich zachęca przyszłych studentów nie tylko swoimi urokami, ale przede wszystkim renomowanymi uczelniami. Nie wiesz, gdzie złożyć papiery? Przeczytaj wpis, sprawdź, gdzie warto studiować i dowiedz się najważniejszych rzeczy o popularnych krajach do kontynuowania nauki.

Studia za granicą – dlaczego warto?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy studia za granicą są opłacalne? Oczywiście, że tak! Studiowanie w innym kraju to przede wszystkim okazja do poznania innej kultury, kuchni, a także opuszczenie swojej strefy komfortu. Zagraniczny dyplom ma wysoką wartość również pracodawców, którzy dostają obraz osoby umiejącej dostosować się do nowych warunków i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Kolejnym powodem, dla którego warto studiować za granicą, jest możliwość nauki dokładnie tego, czego tylko sobie wymarzysz – coś, co np. nie jest wykładane na terenie Polski. Co więcej – nauka za granicą rozwija również umiejętności językowe, co jest bardzo przydatne przez całe życie. 

Studia za granicą w Europie – gdzie wybrać?

Zastanawiając się nad tym, w jakim kraju studiować, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników – nie tylko pozycję uczelni w rankingach. Pamiętaj o tym, że każdy kraj jest inny, posiada odmienną kulturę oraz klimat. W dzisiejszym artykule zestawionych zostało 5 najpopularniejszych kierunków europejskich.

Francja

Francja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków europejskich do studiowania. Jest to idealnie miejsce do nauki – po pierwsze, kraj ten posiada wiele renomowanych uczelni takich jak m.in. Ecole normale supérieure, Ecole Polytechnique, Université Pierre et Marie Curie, Ecole Normale Supérieure de Lyon, Université Paris-Sud 11 i wiele więcej. Po drugie, Francja posiada bardzo atrakcyjne dziedzictwo kulturowe – masę zabytków i miejsc, które zachwycają turystów. Co więcej – kraj ten słynie również z wyśmienitej kuchni, sztuki, a także pokazów mody. Studiowanie we Francji to doskonała okazja do poznania nowej kultury oraz wielu ciekawych ludzi. Średnie czesne w tym kraju wynoszą około 1000 dolarów za rok akademicki – uniwersytety francuskie oferują jednak wiele pakietów zakwaterowania dla zagranicznych studentów w przystępnych cenach.

Przeczytaj także:  Co łączy koniunkturę gospodarczą i edukację młodzieży?

Włochy

Podobnie jak Francja, Włochy to kraj z pięknymi zabytkami i dziedzictwem kulturowym. Włoska kuchnia, wyśmienite wina, stylowe restauracje, wspaniała architektura i ciepły klimat przez większą część roku to powody, dla których warto wybrać się do Włoch. Kraj ten jednak zachęca przyszłych studentów nie tylko ze względu na swój czar, ale również przez obecność wielu renomowanych placówek. Przykładem takiej uczelni jest Università di Bologna, czyli najstarszy uniwersytet cywilizacji zachodniej. Co więcej – Bolonia jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc, w których studiują studenci programu Erasmus. Ponadto Włochy oferują studentom dużą liczbę kursów, w których uzyskać można liczne certyfikaty.

Niemcy

Zachodni sąsiad Polski to kolejny kraj, w którym warto studiować. Jakie są główne powody popularności Niemiec wśród studentów? Przede wszystkim niskie czesne – większość uniwersytetów niemieckich nie pobiera opłat od studentów za naukę. Dzieje się to przez to, że rząd niemiecki zapewnia stale duże fundusze edukacyjne uczelniom. Dzięki temu możesz studiować praktycznie za darmo, ponieważ Niemcy oferują również niskie koszty utrzymania. Koszty czynszu czy jedzenia są o wiele niższe niż w innych europejskich krajach. Co więcej – posiadając legitymację studencką w Niemczech, możesz liczyć również na duże ulgi np. na wejście do teatru czy muzeum. Renomowane uniwersytety, cuda przyrody, nowoczesne metropolia i różnorodność kulturowa to kolejne powody, dla których Niemcy są jednym z najpopularniejszych krajów do studiowania.

Norwegia

Norwegia w ostatnich latach stała się popularnym kierunkiem dla studentów z całego świata. Państwowe uniwersytety oferują bardzo niskie czesne dla zagranicznych uczniów (w granicach 50-100 dolarów za semestr). Program ten obejmuje wszystkie rodzaje studiów – licencjackie, magisterskie i doktorskie. Norwegia jest jednak krajem, w którym koszty życia są wysokie, dlatego też kierunek ten jest propozycją dla osób, które mają odłożone pieniądze na studia. Dużym atutem wyjazdu do tego kraju są przepiękne tereny – fiordy, góry, jeziora, lasy oraz nowocześnie urządzone miasta.

Przeczytaj także:  Szybkie czytanie, a walory psychologiczne

Belgia

Belgia jest krajem bardzo przystępnym studentom zagranicznym. Czesne za rok akademicki oscylują na poziomie 1000 dolarów. Co ważne jednak – koszty utrzymania są niskie, a jakość życia wysoka. Szczególnie polecanym miastem do studiowania jest Bruksela, czyli siedziba Parlamentu Europejskiego. Dlatego też miejsce to jest wysoko rozwinięte i świetnie połączone z większością europejskich miast. Dzięki temu odwiedzanie innych krajów staje się przyjemne i bardzo łatwe, a także stosunkowo niedrogie. Belgijskie uczelnie stoją na wysokim poziomie, a także posiadają szeroką ofertę nauczania.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

Edukacja

II edycja ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na powieść dla młodzieży Wydawnictwa TELBIT

Zapraszamy wszystkich autorów – znanych, mniej znanych i debiutantów do nadsyłania utworów na Konkurs Literacki, w którym główną nagrodą jest 5000
Edukacja

PALINDROMY, czyli jak połączyć intelekt z dowcipem

Nie tylko intelektualiści korzystają z uroków palidromów. Coraz częściej stają się one prawdziwą uciechą dla zwolenników łączenia humoru z intelektualnym