Tokarki i frezarki spełniają podobną funkcję – służą do obróbki materiału skrawaniem. Różnią się jednak mechanizmem działania oraz wykorzystuje się je do obrabiania innego rodzaju powierzchni. Jak zatem działają te urządzenia i kiedy ich użyć?
W artykule dowiesz się:
Tokarki i frezarki sterowane numerycznie
Nowoczesne urządzenia do obróbki są sterowane numeryczne, są więc maszynami CNC (skrót pochodzi od angielskiego zwrotu Computerized Numerical Control). Proces obróbki materiału jest w tym przypadku sterowany komputerowo, co z kolei pozwala na jego automatyzację, uzyskanie powtarzalności i zachowanie wysokiej precyzji. Tokarki i frezarki CNC szeroko wykorzystuje się do obróbki wielkoseryjnej w hutach i różnego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jak działa tokarka CNC?
Tokarka CNC pozwala przeprowadzić obróbkę skrawaniem z wykorzystaniem toczenia, czyli obracania materiału. Przedmiot umieszczony w tokarce zostaje poddany ruchowi obrotowemu, a narzędzia skrawające (no. nóż tokarski lub element do wytwarzania gwintów) obrabiają go do określonego kształtu. Taka budowa tokarki CNC pozwala obrabiać przedmioty o nieregularnych płaszczyznach – w tym wszelkiego rodzaju bryły obrotowe, m.in. stożki, wałki i walce.
Jak działa frezarka CNC?
Frezarka, podobnie jak tokarka, służy do obróbki skrawaniem, jednak wykorzystuje się ją głównie do obróbki powierzchni płaskich. We frezarce w ruch obrotowy wprowadzone zostaje narzędzie skrawające – frez (w tokarce przeciwnie: obracany jest skrawany przedmiot/materiał, który obrabiamy). Obracający się frez zsuwa materiał z obiektu, tworząc wgłębienia i rowki, zgodnie z instrukcjami opracowanymi przez programistę.
Tokarka i frezarka – najważniejsze różnice
Jak powiedzieliśmy wcześniej, obie te maszyny służą do obróbki materiału skrawaniem, a zasadniczą różnicą jest element wprawiany w ruch obrotowy podczas pracy maszyny. Inny mechanizm działania sprawia również, że urządzanie te wykorzystuje do obrabiania innego rodzaju powierzchni.
Tokarki i frezarki są względem siebie komplementarne, ponieważ pozwalają precyzyjnie obrabiać detale o różnych kształtach. Co prawda istnieje możliwość obrobienia – na przykład – bryły obrotowej na frezarce, jednak zajmie to zdecydowanie więcej czasu, a szansa na błąd (a przez to zmarnowanie materiału) jest duża. Dlatego właśnie w dużych profesjonalnych zakładach obróbczych prawie zawsze znajdują się oba te urządzenia.
Jak zostać operatorem CNC? Dostępne kursy
Osoby, które chciałyby zostać operatorem frezarek lub tokarek CNC mogą odbyć specjalistyczne kursy i szkolenia. Typowe szkolenie to – w zależności od zakresu – około 20-40 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, dlatego można je ukończyć stosunkowo szybko. Kurs operatora maszyn CNC we Wrocławiu prowadzi Akademia dla Przemysłu, która udostępnia w pełni funkcjonalne tokarki i frezarki (to ważne, ponieważ kursantom oferuje się nierzadko warianty uproszczone). Sala szkoleniowa jest dostępna przez 7 dni w tygodniu, bez ograniczeń czasowych.
Akademia prowadzi również szkolenia z rozszerzonym programem: obsługi oraz programowania maszyn CNC (około 60 godzin szkoleniowych). Więcej szczegółów oraz dokładny zakres kursu można znaleźć na stronie: Kurs na programistę maszyn CNC we Wrocławiu.