Dom Ekologia

Co zrobić z gruzem po remoncie?

utylizacja odpadów budowlanych

Wiosna to czas, gdy wiele osób zamierza nie tylko odświeżyć swoje mieszkania, ale często także gruntownie je przebudować. Niestety podczas takich domowych przedsięwzięć powstaje zwykle dużo gruzu. Warto wiedzieć, jak się go legalnie pozbyć.

Prowadząc duży remont lub przebudowę domu najlepiej dobrze się do nich przygotować. Najlepiej wcześniej zaplanować, co zrobić z kłopotliwymi odpadami. Jest to znacznie prostsze, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Przyda się specjalny kontener na gruz po remoncie

Pozostałością wielu prac budowlano-remontowych jest gruz. To ten rodzaj odpadu, którego nie można wyrzucić do pojemników na zwykłe śmieci komunalne. Taka aktywność jest zagrożona wysokimi karami finansowym. 

Aby pozbyć się odpadów po remoncie zgodnie z prawem, należy wynająć kontener od lokalnej firmy. Kontenery we Wrocławiu i okolicach oferuje między innymi firma Eko-Logis. Do dyspozycji mamy tu rozwiązania od około 2 do nawet 30 m³ i więcej. Jeśli podczas remontu współpracujemy z profesjonalną ekipą remontową, warto skonsultować z nią jak dużo gruzu może powstać podczas ich pracy. Wówczas łatwiej będzie określić, jak duży kontener będzie potrzebny, a następnie go samodzielnie zamówić. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, telefonicznie lub skorzystać z usługi „kontenery online, wypełniając krótki formularz internetowy.

Na stronie internetowej należy wprowadzić adres i wybrać, jaki jest rodzaj odpadów, których chcemy się pozbyć. Następnie należy ustalić dzień dostawy na dogodny dla nas termin i opłacić usługę. Wówczas odpowiedni kontener zostanie dostarczony w wyznaczonym terminie. Potem już tylko wypełniamy go odpadami budowlanymi. Mamy na to czas do ustalonego dnia ich odbioru (w razie potrzeby, termin ten można zwykle zmienić po kontakcie z firmą, z której usług korzystamy).

Jak pozbyć się gruzu po remoncie?

Podczas zamawiania kontenera na odpady zwykle trzeba podać, jaki rodzaj gruzu będzie do wywiezienia. Odpady remontowe dzielą się bowiem na cztery grupy. Pierwsza z nich to czysty gruz – betonowy lub ceglany. Należą tu także kamienie i ziemia. Drugim rodzajem jest tzw. gruz zmieszany, czyli wymieszany beton, gruz ceglany i niektóre elementy wyposażenia domu jak styropian, płytki łazienkowe, armatura łazienkowa czy płyty gipsowo-kartonowe. Z kolei trzecią grupę stanowią pozostałe odpady zmieszane, czyli panele podłogowe, skuty tynk, złom, futryny, a nawet opakowania po materiałach budowlanych i folia malarska. To także zdarte tapety, okleiny, resztki materiałów izolacyjnych, takich jak wełna szklana czy styropian, a także deski, szkło, różne metale oraz tworzywa sztuczne. 

Chroniona przyroda, spokojni sąsiedzi – zamów kontener na gruz

Zamówienie odpowiedniego kontenera znacznie ułatwi prace remontowe. Przede wszystkim umożliwi to zgromadzenie w jednym, dobrze zabezpieczonym miejscu całego gruzu, którego chcemy się pozbyć. Nie bez znaczenia jest także i fakt, że dzięki temu uda nam się ograniczyć bałagan związany z remontem, zachować porządek na podwórku i nie zdenerwować sąsiadów zanieczyszczonym otoczeniem.

Niezwykle ważne jest także to, że profesjonalne firmy oferujące kontenery do wywozu gruzu, nie tylko odbiorą od nas kłopotliwe odpady, ale także zajmą się ich zagospodarowaniem i utylizacją. Umożliwi to przeprowadzenie recyklingu i innych form odzysku materiałów.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

sana na chrzciny krakow
Dom

5 kroków do organizacji idealnych chrzcin

Ustaliliście już termin chrztu Waszego dziecka? Wybraliście dla niego rodziców chrzestnych? Jedyne, z czym macie problem, to organizacja przyjęcia? Jeśli
Odpady zielone
Ekologia

Jak gospodarować odpadami zielonymi?

Odpady zielone to ten rodzaj odpadów, który w całości może być przetworzony i ponownie wykorzystany. Jednak aby to było możliwe,