Dom

Jak dobrze oświetlić biurko do pracy w domu?

Miejsce do pracy powinno być komfortowe i wygodne, zapewniając odpowiednie warunki do realizacji obowiązków służbowych – bez względu na to, czy zajmujemy się nimi w siedzibie przedsiębiorstwa, czy w domowym zaciszu. Aby było to możliwe, trzeba zadbać o właściwe oświetlenie przestrzeni – zwłaszcza biurka. Jak to zrobić właściwie? Jakie źródła światła powinny znaleźć się na biurku? Co powinno trafić do domowej przestrzeni do pracy? Kilka wskazówek na temat oświetlenia przedstawimy w dzisiejszym tekście.

Oświetlenie stanowiska pracy – gdzie ustawić biurko?

Zanim rozpocznie się budowanie systemu oświetleniowego przy stanowisku pracy w domu, trzeba dobrze przemyśleć kwestię samej lokalizacji przestrzeni roboczej. Dobrze ustawione biurko to już bowiem połowa sukcesu.

Jeśli tylko pozwalają na to warunki, warto zdecydować się na umieszczenie blatu do pracy przy oknie, oczywiście przodem do niego. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, wpadającego przez szyby. Jest ono najkorzystniejszym typem oświetlenia, które nie tylko wpływa na koncentrację i komfort pracy, ale też poprawia ogólne samopoczucie. Dodatkowo to sposób na obniżenie kosztów oświetlenia, nie ma bowiem potrzeby opierania się wyłącznie na sztucznym oświetleniu.

Lampa główna w pomieszczeniu do pracy – podstawowe źródło światła

W przestrzeni do pracy oświetlenie sztuczne jest niezbędne. Powinno się składać z różnych opraw. Podstawą jest lampa główna. Może to być oprawa sufitowa lub wisząca – zależy od wielkości i specyfiki pomieszczenia. Bywa to pojedyncza lampa umieszczona centralnie, ale tak, by nie prowadzić do pojawiania się odbłysków na powierzchni blatu lub ekranie komputera, co potrafi utrudniać realizację obowiązków i niepotrzebnie męczyć wzrok. Stosuje się także kilka mniejszych oprawek – w strategicznych miejscach. Natężenie światła nie musi być duże – wystarcza ok. 100 lx, a temperatura barwowa jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego.

Przeczytaj także:  Lampa wisząca – jak samodzielnie ją przygotować?

Oświetlenie zadaniowe stanowiska pracy – jaką lampę i źródła światła wybrać?

Nie da się zapewnić dobrych warunków do pracy bez odpowiedniej lampy na biurko. Zazwyczaj w tej roli stosuje się lampy stojące, do znalezienia choćby na stronie: LightPlus.pl. Najchętniej używa się opraw stołowych, choć niekiedy (zazwyczaj w większych wnętrzach) wykorzystuje się modele podłogowe. Natomiast w ekstremalnie ciasnych przestrzeniach można zdecydować się na oprawę ścienną.

Czym się kierować podczas dobierania lampy? Przydaje się wygodna regulacja wysokości i kąta padania światła, co pozwala dobrać warunki do konkretnej osoby i typu wykonywanych zadań. Stawiajmy na produkty trwałe, odporne na uszkodzenia, a przy tym wpisujące się w estetykę miejsca.

Równie ważne jest samo źródło światła. Warto wybierać rozwiązania energooszczędne LED, dopasowując je do konkretnego stanowiska. Najlepiej sprawdza się nieco chłodniejsze światło – potęgujące koncentrację. Natężenie nie powinno być mniejsze niż ok. 500 lx, choć zależy to oczywiście od specyfiki pracy. Zwiększa to komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania nawet bardzo precyzyjnych czynności.

Jak stworzyć sobie miejsce do pracy w domu – oświetlenie w home office

Dobre oświetlenie wpływa na komfort pracy. Warto wybierać odpowiednie lampy i źródła światła, które znajdą się w bezpośrednim sąsiedztwie biurka. Tak uzyskuje się swobodę, zwiększa poziom skupienia i poprawia jakość pracy. A przecież na tym powinno nam szczególnie zależeć, podczas tworzenia miejsca do realizacji obowiązków w ramach home office.

Avatar

EduInfo

About Author

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Ci się spodobać

sana na chrzciny krakow
Dom

5 kroków do organizacji idealnych chrzcin

Ustaliliście już termin chrztu Waszego dziecka? Wybraliście dla niego rodziców chrzestnych? Jedyne, z czym macie problem, to organizacja przyjęcia? Jeśli
Dom

Najbardziej przydatne rzeczy w kuchni

Akcesoria przeznaczone do kuchni muszą być wystarczająco trwałe i odporne na działanie zmiennych temperatur, a w szczególności bardzo wysokich temperatur